Bartınlılardan, 'Kavşak Suyu'na göz diken termikçi şirkete tepki
12.04.2018 18:26 ÇEVRE

Bartın’ın 100 yıldır kullandığı ’kavşak suyu’nun termik santral kurmak isteyen Hattat Holding tarafından kullanılmak istenmesi Bartın’da tepkiye neden oldu.

Bartın'da kavşak suyunun simgesi olan Bartın Şadırvanında basın açıklaması yapıldı.

Açıklamaya Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, siyasi parti temsilcileri, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim kurulu üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile Bartın ve Amasra’dan gelen halk katıldı.

Şadırvan caddesinde düzenlenen basın açıklamasında konuşan Belediye Başkanı Akın, "Bartın’ın yüzde 90’ının kullanımına açık olan kavşak suyunun geleceğiyle ilgili bir tehlike var. O tehlikeyi beyan etmek sizlerle paylaşmak için buradayız. Bugün burada bu işin başlangıcındayız eğer geri adım atmazlar ise yarın binlerce kişi sokaktayız. Biz her şeyi hukuki yoldan halletmek istiyoruz. Bartın’ın sembolü olan kavşak suyuna sahip çıkmak için buradayız. Şadırvanda toplanmamızın sebebi is kavşak suyunun en önemli simgesi olmasıdır. Şirketin termik santralde kullanmak için çok büyük miktarlarda tatlı suya ihtiyacı var. Bu miktardaki su ise ancak kavşak suyu havzasından karşılanabiliyor. Tüm halkı Bartın’a sahip çıkmaya davet ediyorum” dedi.

BartınOlay'ın haberine göre, Belediye Başkanı Akın sözlerine şöyle devam etti:

“Bartın Halkının yüzde 95’inin kullandığı Kavşak suyu 1947-49 yılları arasında zor şartlarda getirilmiş ve 70 yıldır severek tükettiği çok değerli tabi bir kaynaktır. Tarihi bir değeri var ve 1944 yılında Kavşak suyu ile ilgili su bayramı kutlanmıştır. Bundan sonra Bartın Belediyesi ve Bartın Halkı olarak 7 Ekim Su bayramı olarak ilan ediyoruz. Bu bayramı yok etmeye kimsenin güzü yetmeyecektir. Kavşak suyu bir ev için ayda 210 TL tasarruf sağlamaktadır. Kavşak suyu kapkaçları termik santralden büyük zarar görecektir. Şirketin Kazapınarı kuyusu kavşak suyu havzasına zarar verdiği ortadadır. Bu yetmezmiş gibi suyumuzun tamamını almak istiyorlar.

Kavşak suyunu teslim etmeyeceğiz. Ben torunlarıma Vallahi, Billahi mücadeleden korktu dedirtmeyeceğim.
Hattat’ın ağzından duydum Kavşak suyunu istediğini, onunla bakanlıkta kavga ettim. Bu bölgeyi mahvedecekler, bizim gidecek başka bir yerimiz yok. Burayı terk etmeyeceğimize göre havamızı suyumuzu korumak durumundayız.
Ama şirket bu önemsiz bir su diyor, sana mı soracağız önemli olup olmadığını, sen necisin!
Kavşak suyumuza hep beraber sahip çıkmaya davet ediyorum.

Termik santral ÇED iptal davası 16 Nisan Pazartesi Zonguldak İdare Mahkemesinde görülecek ve tüm halkımızı bu duruşmaya katılmaya davet ediyorum.”

ÇED İPTAL DAVASI ZONGULDAK'TA GÖRÜLECEK

Termik santral ÇED iptal davası 16 Nisan Pazartesi Zonguldak İdare Mahkemesinde görülecek. 2019 kişi tarafından açılan iptal davasına herkesin katılması istenirken Amasra ve Bartın Yalı bölgesinden araçların kaldırılacağı açıklandı.

HATTAT KAVŞAK SUYU İÇİN DÜZMECE RAPOR HAZIRLATTI

Şirketin hazırlattığı gerçek dışı raporda;
-Kavşak Suyumuzun herhangi bir arıtım veya kontrol uygulanmaksızın
kullanıma sunulduğu,
-Bu durumun temel su güvenliği ilkeleriyle bağdaşmadığı,
-Tüketim Amaçlı Sular Standartlarına uygun olmadığı,
-Sadece %3 oranında kullanılan önemsiz bir su kaynağı olduğu,
-bu suyun dağıtımını Bartın Belediyesi’nin yapmadığı ifade ediliyor.

İDDİALAR ÇÜRÜTÜLDÜ

Amasra’ya termik santral kurmak isteyen Hattat Holding, termik santralde kullanmak için ihtiyaç duyduğu tatlı suyu sağlamak için göz koyduğu kavşak suyunu ele geçirmek için sahte rapor hazırlattı ve kavşak suyunun içilemez, hatta zehirli olduğunu iddia etti.

Bunun üzerine Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, kavşak suyunun şehre ilk getirildiği yer olan tarihi Bartın Şadırvanı'nda bir açıklama yaparak bu iddiaların yalan olduğunu kanıtlarıyla ortaya koydu.