Barzani’nin ziyareti üzerine...
KEMAL ULUSALER KEMAL ULUSALER
Barzani heyetinin Türkiye ziyaretinden önce İran’a gitmesi basit bir nabız yoklama mı yoksa Türkiye’ye karşı bir el kuvvetlendirme mi?

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani bu satırların yazıldığı saatlerde Türkiye’de olacak. Barzani ve heyetinin son günlerdeki trafiği bir hayli yoğun. Önce Münih Güvenlik Konferansı’nda başta ABD olmak üzere Avrupalılarla temaslar, ardından İran ile görüşmeler ve şimdi de Türkiye ziyareti. Barzani’nin gündeminde, Musul operasyonu, Merkezi yönetimle ilişkilerin akıbeti ve enerji öncelikle yer alıyor. Barzani, Irak Merkezi Hükümet’i ile ilişkilerde belirsizlik ve zaman zaman üst boyuta taşınan çatışmalara artık bir son vermek gerektiğini düşünmekte. Niyetini; “İyi ortak olamıyorsak iyi komşu olalım” sözleriyle Merkezi Yönetime zaten belirtmişti. Barzani son olarak 23 Ocak’ta, Nisan 2018’deki seçimde Maliki’nin yeniden Başbakan olması durumunda bağımsızlık ilan edileceğini söylemişti. IKBY heyetinin son Tahran ziyaretinde yer alan Kürdistan İslam Birliği Partisi’nden Hadi Ali, Tahran’da yaptıkları görüşmelerde Barzani’nin bağımsızlık çıkışlarının da ele alındığını söylemişti. Bu son ziyarete ilişkin de kimi ABD’li analistlerin görüşü; “Kürdistan Bölgesi bağımsızlık referandumuna hazırlanıyor ve görüldüğü gibi Barzani, ABD’nin yanı sıra birçok Avrupa ülkesinden destek istiyor. Türkiye de Barzani’nin en iyi müttefikleri arasında. Barzani’nin Erdoğan ile yapacağı görüşmede bağımsızlık referandumunun masaya yatırılması ihtimali yüksek.” şeklinde.

Ancak!...

Anımsanacağı üzere yakın geçmişe, IKBY’nin, Musul’un kuzeyi Rabia’dan başlayıp ülkenin doğusundaki Diyala il sınırlarına kadar uzanan hendek kazma çalışmalarına başladığı söylenmiş ve pek çok kesim ayağa kalkmıştı. Kürt yetkililer, IKBY Başkanı Mesud Barzani’nin bağımsızlık referandumu açıklaması üzerine bağımsızlığa giden adım olduğu söylentilerine karşılık, “Bağımsızlık için hendek kazmaya gerek yok” cevabını veriyor. Ancak Türkmen ve Araplar, IKBY’nin Irak anayasasına göre tartışmalı bölgeler olarak bilinen Musul, Kerkük, Salahaddin ve Diyala illerinin sınırlarını kapsayacak şekilde hendek kazma çalışması yürüttüğü ileri sürülüyordu. Özellikle Kerkük ve Musul gibi yoğun enerji kaynaklarına sahip bölgeler IKBY’nin olmazsa olmazlarından. Bu bölgeleri sınırları içine katamadığı bir Kürdistan Barzani için düşünülemez bir durum. Dolayısıyla bağımsızlık ilanı o kadar da kolay gözükmüyor şimdilik. Masada karşısında, Merkezi Yönetim, Araplar, Türkmenler ve dolaylı olarak Türkiye ve İran gibi pek çok aktör bulunmakta.

Barzani, ilk olarak 17 Şubat’ta, ABD’nin yeni Savunma Bakanı Mattis’le görüştü. Ardından heyetini İran’a gönderdi. Trump ABD’sinin İran’a karşı tutumu bilinirken bu ziyaretin şüphesiz ABD’den habersiz olması düşünülemez. Hal böyle iken bu ziyaretin anlamı neydi? Basit bir nabız yoklama söylemiyle izah edilebilir mi? Gerçekten böyle mi yoksa Türkiye’ye karşı el kuvvetlendirme bir blöf mü? Zaman gösterecek, izleyip göreceğiz.

Kerkük, İran, petrol...

Barzani’nin Türkiye ziyaretinde ele alınacak önemli konulardan biri de enerji olması kaçınılmazdır. Zaten, Barzani’nin sağ kolu olarak bilinen Fuad Hüseyin’de, Ankara ve Erbil arasında imzalanan petrol anlaşmalarının da İstanbul’da görüşüleceğini belirterek;” Petrol ihracatı konusunda değinilecek bir gündem maddesi daha var: “Tahran ve Bağdat arasında Kerkük petrollerinin ihracatına ilişkin olarak 21 Şubat’ta imzalanan mutabakat zaptı” demişti. Bilindiği üzere, Bağdat’ta, İran Petrol Bakanı Bijan Zanganeh ve Iraklı mevkidaşı Abdülcabbar El Laibi arasında yapılan, Başbakan İbadi’nin de bulunduğu toplantıda varılan mutabakata göre, Kerkük’ten İran topraklarına yeni bir petrol hattı inşa edilecek. Tahran, Kerkük bölgesindeki petrol rafinerilerinin onarımında da katkıda bulunacaktı.

Petrol nasıl taşınacak, kim kazanacak?

Kerkük ve Musul enerji petrollerinin paylaşımı ve nakli kavgasında hamleler birbiri ardına geliyor.

Son ziyarete ilişkin, IKBY Parlamentosu Doğal Kaynaklar ve Petrol Komisyonu Başkan Yardımcısı Dilşat Şaban da Ankara ile Erbil arasındaki ilişkilerin özellikle enerji boyutunda çok güçlü bir aşamaya geldiğini söyledi. Dilşat, bu iyimser tablonun diğer işbirliği alanlarına da olumlu yansımalarını olduğunu ifade etti. Dilşat’ın sözünü ettiği gibi Ankara ile Erbil arasındaki enerji ilişkileri gerçekten bir hayli güçlü, özellikle petrol gelirlerinin doğrudan paylaşımı söz konusu olduğunda. Lafın burasında biraz gerilere gidip bir iki hatırlatmada bulunalım.

Yıl 2007, Irak Anayasası’nın 140. Maddesi gereği Kerkük’ün statüsünü belirlemek için referandum gündeme gelmiş ve Barzani demografik atraksiyonları sonucu Türkiye ile boğaz boğaza gelmişti. Sonra Kasım-2007 Bush-Erdoğan görüşmesi gerçekleşti ve birden her şey tersine dönüverdi. Akabinde bir yıl içerisinde, Türkiye IKBY’ni tanıdı daha da öteye geçerek karşılıklı ziyaretler ve konsolosluk açılışları gerçekleştirildi. Yine 2008’de PKK ile Oslo süreci başlatıldı. Tolga Tanış’ın Potus ve Beyefendi adlı kitabında yer verdiği Kürt Bölgesi petrollerinin taşınması ve satışı için Singapur, Türkiye ve British Virgin Islands’da kurulan matruşka şirketler, Çalık ve Damat Berat’ın da içinde olduğu söylenen yapı oluşturuldu. Sonrası Kürt bölgesi petrollerinin tankerlerle taşınması ticareti yetkisi/imtiyazı Erdoğan Hükümeti tarafından, Damat Berat’ın CEO’luğunu yaptığı Çalık’a ait olduğu söylenen Powertrans’a ihalesiz doğrudan verilmesi… Bu ticaretten elde edilen milyonların ABD Merkez Bankası by-pass edilerek Halk Bank üzerinden transferi… Söz konusu imtiyazın Bakanlar Kurulu kararıyla önce 2011’de üç yıllık, sonra beş yıla çıkartılması. En son kararla (2015) sürenin 2020’ye kadar uzatılması…

Bu uzunca anımsatmadan sonra dönelim yine konumuza. İki gün önceki bir habere bakalım; “ IKBY Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın ham petrolün Kerkük-Ceyhan boru hattından pompalanmasını yasaklamasının ardından, Kuzey Irak’ta Shaikan petrol sahasını işleten Gulf Keystone Petroleum şirketi, Türkiye’ye petrolü tankerlerle göndereceğini açıkladı. Bölgesel Kürt Yönetimi Dogal Kaynaklar Bakanlığı’ndan gelen talimatla, Kerkük-Ceyhan petrol boru hattına ham petrol pompalamayı durduracağını bildiren şirket yaptığı yazılı açıklamada, Shaikan sahasında çıkan ham petrolü Şubat sonundan itibaren tankerler yoluyla Türkiye’ye taşıyacağını, Fiskharour’dan geçen Kerkük-Ceyhan boru hattına petrol verilmeyeceğini belirtti.”

‘Evet’ çıkarsa...

Şimdi ne demek bu?

Petrol boru hattı geçecek olsa kim kazanır: Türkiye.

Petrol tankerlerle taşınacak olsa kim kazanır: Petrolü taşıyan şirket. Daha doğrusu 2020’ye kadar taşıma imtiyazı verilen tek şirket.

16 Nisan’da bir referanduma gidiyoruz. Mevcut durumda bu işleri yapan malum şahsı siz bir de referandumdan “Evet” çıkarsa görün. Görün de ayağınızdaki dona mukayyet olun.