Anasayfa ÖZEL Başarısızlık geleneği

Başarısızlık geleneği

İktidarın “gözbebeği” konumundaki okulların öğrencileri, tüm teşviklere karşın üniversite sınavlarında başarılı olamıyor. Üniversite sınavına başvuran 107 bin imam hatip lisesi son sınıf öğrencisinden sadece 16 bini dört yıllık bölüm kazanabildi. Meslek lisesi çıkışlı 332 bin öğrenciden dört yıllık bölümlere yerleşebilenlerin sayısı 7 bin 956’da kalırken, toplam başarı oranı yüzde 2,39 oldu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2018-2019 eğitim öğretim yılında üniversiteye giriş sınavında en başarılı olan lise türlerini açıkladı. YÖK’ün istatistiklerine göre, imam hatip liselerinden üniversite sınavına başvuran 107 bin 626 öğrenciden yalnızca 16 bin 285’i dört yıllık bölümlere yerleşebildi. İktidarın, “Gözbebeği” konumundaki imam hatip liselerinin lisans bölümlerine yerleşme oranı yüzde 15’te kaldı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bütçesinin büyük bölümünün aktarıldığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı imam hatip liseleri, üniversiteye giriş sınavında adeta döküldü. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) başvuran 107 bin imam hatip öğrencisinin sadece yüzde 15’i hayallerine ulaşabildi. Üniversitelerin iki yıllık bölümlerine yerleşen imam hatip lisesi çıkışlı öğrencilerin oranı da yüzde 11 oldu. İstatistiklere göre, 6 bin 408 imam hatip öğrencisi ise açık öğretim programlarına yerleşti. Anadolu ve meslek liselerinin ardından YKS’ye en çok başvurunun yapıldığı okul türü olan imam hatip liseleri, başarı oranında ise en geride kaldı.

İlginizi çekebilir:  FETÖ gitti yurtları vakıflara geçti: Öğrenciler kıskaçtan kurtulamıyor

ANADOLU’DA BAŞARI YÜZDE 28

Anadolu liselerinden YKS’ye 308 bin 965 öğrenci başvurdu. Bu öğrencilerin 87 bin 362’si üniversitelerin dört yıllık bölümlerine yerleşti. Ön lisans bölümlerine yerleşen Anadolu lisesi çıkışlı öğrenci sayısı 28 bin olurken bin 464 Anadolu liseli öğrenci de açık öğretim programlarına kayıt hakkı kazandı. Bu okul türünün lisans bölümlerine yerleşmedeki başarı oranı yüzde 28 oldu.

Fen liseleri, YKS’de en başarılı okul türü olmayı sürdürdü. Fen liselerinden üniversite sınavına başvuran 21 bin 398 öğrencinin yüzde 49’u dört yıllık bölümlere yerleşti.

EN BAŞARISIZ MESLEK LİSELERİ

MEB’in, imam hatiplerle birlikte en çok yatırımı yaptığı okul türü olan meslek liseleri de YKS’de hüsrana uğradı. Buna göre, YKS’ye başvuran meslek lisesi çıkışlı 332 bin 372 öğrencinin dört yıllık bölümlere yerleşenlerin sayısı 7 bin 956’da kaldı. Meslek lisesi çıkışlıların YKS’deki başarı oranı yüzde 2,39 oldu.

İmam hatip liseleri, 2017 yılında düzenlenen üniversite sınavında da en başarısız okul türlerinden biri oldu. ÖSYM’nin verilerine göre 2017 yılında, imam hatip lisesi mezunu ya da son sınıf öğrencisi olan 222 bin 925 öğrenciden sadece 40 bini üniversiteye yerleşebildi.

Üniversiteye geçiş sınavlarında uygulanan katsayı kuralı nedeniyle mağdur olduğu belirtilen imam hatipler ve meslek liseleri, 2017’de katsayı kuralı kaldırılmasına rağmen yine başarı sıralamasının en dibinde yer aldı. Meslek liseleri 2017’deki üniversite sınavında en düşük Matematik-Fen puan ortalamasına sahip okul türlerinin başında geldi. Buna göre, Anadolu liselerinde 242, sosyal bilimler liselerinde 244 olan MF puan ortalaması, meslek liselerinde 169, teknik liselerde ise 179 oldu.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

9,950AbonelerAbone
- Reklam -

SON HABERLER

Komünist Başkan Maçoğlu’ndan ‘Dersim tabelası’ açıklaması

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, belediye meclisi kararıyla belediye girişinde bulunan...

Olympiakos Başkanı’ndan ‘Valbuena’ açıklaması: Yakında duyuracağız

Yunanistan kulübü Olympiakos, Fenerbahçe ile sözleşmesi biten Mathieu Valbuena’yı kadrosuna katabilir.

Meteoroloji’den İstanbul için sağanak yağış uyarısı

Meteoroloji, İstanbul'da gök gürültülü sağanak yağış beklendiğini açıkladı.

Öğretmenini 2 yıldır sistematik olarak taciz eden Emir Öztürk’e ev hapsi

MERAL DANYILDIZEdebiyat öğretmeni Bengi Ekin Sarı’yı sistematik olarak...

Wikipedia Türkiye’deki erişim yasağını AİHM’e götürüyor

Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia, Türkiye'deki erişim engeli ile ilgili iki...

PFDK, Galatasaray-Başakşehir maçıyla ilgili kararını erteledi

Türkiye Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Galatasaray - Başakşehir maçında yaşananlarla...

Çapa makinesine bacaklarını kaptıran çiftçi yaşamını yitirdi

Sakarya'nın Kocaali ilçesinde fındık bahçesinde çalışırken çapa makinesine bacaklarını kaptıran 49 yaşındaki...

İmamoğlu’na bir destek de Artvin’den

YSK'nin İstanbul seçimleri ile ilgili verdiği yenileme ve iptal kararının ardından mazbatası...

Çiğli Belediyesi Mars’a bilet aldı: Flamingolarımızla biz de oradayız

NASA, 2020 Mars görevi için yeni bir tanıtım kampanyası başlattı. Başlatılan bu...

Antep’te tüm eylemlere 15 günlük yasak

Gaziantep Valiliği'nce kent genelinde 15 gün süreyle her türlü gösteri, eylem ve toplantının...

Sonraki haber