Anasayfa ÖZEL MEB, faaliyet raporunu açıkladı: Başarısızlık itirafı

MEB, faaliyet raporunu açıkladı: Başarısızlık itirafı

MEB, eğitim alanındaki başarısızlığın itirafı niteliğindeki, “2018 Yılı Faaliyet Raporu”nu açıkladı. Rapor, öğrencilerin okula devam durumları, başarı ortalamaları, bir yılda okudukları kitap sayısı ve kültürel faaliyetlere katılım oranlarındaki kara tabloyu gözler önüne serdi

Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı, “2018 Yılı İdare Faaliyet Raporu”nu yayımladı. Rapora göre, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) okullarda devamsızlığı azaltmak için hayata geçirdiği ödül mekanizmaları 2018 yılında da çözüm olmadı. Önceki yıllarda, en fazla devamsızlık yapılan okul türleri olan mesleki ve teknik liseler ile Anadolu imam hatip liseleri, devamsızlık oranlarında yine öne çıktı. Mesleki ve teknik liselerde 20 gün ve üzeri devamsızlık yapan öğrencilerin oranı yüzde 44’e, Anadolu imam hatip liselerinde ise yüzde 36’ya yükseldi. Bakanlığın, devamsızlığın azaltılmasına ilişkin koyduğu hedef yalnızca ortaokullarda tuttu. Ortaokullarda 20 gün ve üzeri devamsızlık yapan öğrencilerin oranı yüzde 9,98 oldu. Bu oran, imam hatip ortaokullarında ise hedefin üç puan altında kalarak yüzde 8,86 ile ifade edildi.

Yüksek devamsızlık verilerini değerlendiren MEB, öğrencileri okullardan uzaklaştıran en önemli nedenleri, “Ekonomik, sosyal ve kültürel” üst başlıklarıyla sıraladı. Mevsimlik tarım işçiliğinden kaynaklı göçlerin devamsızlığa doğrudan etki yaptığına işaret eden Bakanlık, konuyla ilgili, “Eğitim ve öğretim dönemine rastlayan bu göçler neticesinde zorunlu öğrenim çağındaki birçok çocuğumuzun eğitim ortamından uzaklaşmaları yani devamsızlığın artmasına yol açtığı gözlenmiştir” yorumunu yaptı.

ÖZEL ÖĞRETİMİN PAYI ARTTI

Eğitim alanında birçok hedefi ıskalayan MEB’in az sayıda tutturduğu hedeflerden birinin, “2018 yılında özel öğretimin payını artırmak” hedefi olması dikkat çekti. 2017-2018 eğitim öğretim yılında 2 bin 170 yeni özel okul açıldığını duyuran Bakanlık okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kademesindeki toplam özel okul sayısının 11 bin 382’ye ulaştığını bildirdi.

İMAM HATİPLERDE BAŞARI PUANI DÜŞÜK

2018 yılında öğrencilerin yıl sonu başarı ortalamasının en düşük olduğu okul türü anadolu imam hatip liseleri olarak göze çarptı. Anadolu imam hatip liselerindeki 65,98’lik düşük başarı ortalamasını kabul eden Bakanlık, 2019 yılında yetiştirme ve destekleme kursları kanalıyla yıl sonu başarı puanı ortalamasının artacağını savundu. Meslek liselerinin ortalama başarı puanı 66,70 olarak rapora yansıdı.

SANAT FAALİYETİNE KATILIM AZ

Öğrencilerin okula devam durumları ile başarı puanlarında en başarısız okul türü olan imam hatipler, sanat, bilim, kültür ve spor faaliyetlerine katılımda da geride kaldı. İmam hatip ortaokullarında sanat, bilim, kültür ve spor alanlarından birinde en az bir faaliyete katılan öğrencilerin oranı yalnızca yüzde 54,75 oldu. Bu oran ilkokullarda yüzde 82,58, ortaokullarda yüzde 84,78, meslek liselerinde ise yüzde 100 olarak rapora kaydedildi.

ÜSTÜN ÖZELLİK: SEKTÖRLE İŞBİRLİĞİ

MEB, 2015-2019 Stratejik Planı’nda yer alan faaliyetlere ilişkin, “Üstünlükler ve Zayıflıklar” şeması hazırladı. Bakanlığın, “Özel öğretimi destekleyici teşvik mekanizmaları” ile “Sektörle iş birliğinin giderek geliştirilmesi” konularında kendisini üstün görmesi dikkati çekti. Eğitime yönelik aldığı hemen her kararda eğitim sendikalarının, velilerin ve öğrencilerin sesine kulak tıkayan MEB, “Eğitim politikalarının belirlenmesinde paydaşların görüş ve önerilerinin dikkate alınması” konusunu üstün özellikler arasında sıraladı.

***

Kitap okumada hedef tutmadı

MEB, 2018 yılında öğrenci başına okunan kitap sayısını da beklenilen oranda artıramadı. İlkokullarda öğrenci başına okunan kitap sayısı 25 olarak hedeflenirken bu sayı 22’de kaldı. Ortaokullarda öğrenci başına 12 olan kitap okuma hedefi ise 9’da takıldı. Anadolu imam hatip liselerinde öğrenci başına okunan kitap sayısının 4 olması ise dikkatlerden kaçmadı. İmam hatip ortaokullarında öğrenci başına bir yılda dokuz kitap okundu. Okul kütüphanelerine 2018’de 380 bin kitap göndermeyi hedefleyen MEB, okullara yalnızca 206 bin kitap gönderebildi.

- Reklam -

SON HABERLER

Erdoğan: Seçimlerden sonra Ayasofya’yı cami ismiyle müsemma hale getiririz

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sinan Erdem Spor Salonu'nda...

CHP’li Özel’den Süleyman Soylu’ya: Ey hadsiz, elinden geleni ardına koyma

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, CHP’ye ilişkin açıklamalarına...

Galatasaray, Avrupa ikincisi oldu

CEV CUP 2019 finalinin rövanş maçında Trentino İtas’a 3-2’lik setlerle mağlup olan...

Galatasaray’a kötü haber: Diagne sakatlandı

Galatasaray'ın Senegalli futbolcusu , ülkesinin Mali ile oynadığı hazırlık maçında sakatlandı.

Rusya ile Lübnan’dan ortak Suriye açıklaması

Rusya ile Lübnan, Suriye meselesinin siyasi ve diplomatik yollarla çözümünü savunduğunu bildirdi.

Adana’da narenciye paketleme tesisinde yangın

Adana'nın Yüreğir ilçesi Havutlu mahallesinde bir narenciye paketleme tesisinin deposunda yangın çıktı.

Bogdan Tanjevic’e ‘Hall of Fame’ üyeliği

A Milli Erkek Basketbol Takımı ve Fenerbahçe'nin eski başantrenörü Bogdan Tanjevic, FIBA "Hall...

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için başvurular başladı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) ataması yapılacak 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için...

Sosyal medyadan Öykü Arin çağrısı: Harekete geç Sağlık Bakanlığı

İzmir’de lösemi tanısı konulan ve ilik nakli olmayı bekleyen 4 yaşındaki Öykü...

Akşener: Siyaseten sağ kalan tek kadın politikacıyım

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ben kadın olarak Türkiye'de yola çıkıp...

Sonraki haber