Anasayfa ÖZEL MEB, faaliyet raporunu açıkladı: Başarısızlık itirafı

MEB, faaliyet raporunu açıkladı: Başarısızlık itirafı

MEB, eğitim alanındaki başarısızlığın itirafı niteliğindeki, “2018 Yılı Faaliyet Raporu”nu açıkladı. Rapor, öğrencilerin okula devam durumları, başarı ortalamaları, bir yılda okudukları kitap sayısı ve kültürel faaliyetlere katılım oranlarındaki kara tabloyu gözler önüne serdi

Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı, “2018 Yılı İdare Faaliyet Raporu”nu yayımladı. Rapora göre, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) okullarda devamsızlığı azaltmak için hayata geçirdiği ödül mekanizmaları 2018 yılında da çözüm olmadı. Önceki yıllarda, en fazla devamsızlık yapılan okul türleri olan mesleki ve teknik liseler ile Anadolu imam hatip liseleri, devamsızlık oranlarında yine öne çıktı. Mesleki ve teknik liselerde 20 gün ve üzeri devamsızlık yapan öğrencilerin oranı yüzde 44’e, Anadolu imam hatip liselerinde ise yüzde 36’ya yükseldi. Bakanlığın, devamsızlığın azaltılmasına ilişkin koyduğu hedef yalnızca ortaokullarda tuttu. Ortaokullarda 20 gün ve üzeri devamsızlık yapan öğrencilerin oranı yüzde 9,98 oldu. Bu oran, imam hatip ortaokullarında ise hedefin üç puan altında kalarak yüzde 8,86 ile ifade edildi.

Yüksek devamsızlık verilerini değerlendiren MEB, öğrencileri okullardan uzaklaştıran en önemli nedenleri, “Ekonomik, sosyal ve kültürel” üst başlıklarıyla sıraladı. Mevsimlik tarım işçiliğinden kaynaklı göçlerin devamsızlığa doğrudan etki yaptığına işaret eden Bakanlık, konuyla ilgili, “Eğitim ve öğretim dönemine rastlayan bu göçler neticesinde zorunlu öğrenim çağındaki birçok çocuğumuzun eğitim ortamından uzaklaşmaları yani devamsızlığın artmasına yol açtığı gözlenmiştir” yorumunu yaptı.

ÖZEL ÖĞRETİMİN PAYI ARTTI

Eğitim alanında birçok hedefi ıskalayan MEB’in az sayıda tutturduğu hedeflerden birinin, “2018 yılında özel öğretimin payını artırmak” hedefi olması dikkat çekti. 2017-2018 eğitim öğretim yılında 2 bin 170 yeni özel okul açıldığını duyuran Bakanlık okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kademesindeki toplam özel okul sayısının 11 bin 382’ye ulaştığını bildirdi.

İMAM HATİPLERDE BAŞARI PUANI DÜŞÜK

2018 yılında öğrencilerin yıl sonu başarı ortalamasının en düşük olduğu okul türü anadolu imam hatip liseleri olarak göze çarptı. Anadolu imam hatip liselerindeki 65,98’lik düşük başarı ortalamasını kabul eden Bakanlık, 2019 yılında yetiştirme ve destekleme kursları kanalıyla yıl sonu başarı puanı ortalamasının artacağını savundu. Meslek liselerinin ortalama başarı puanı 66,70 olarak rapora yansıdı.

SANAT FAALİYETİNE KATILIM AZ

Öğrencilerin okula devam durumları ile başarı puanlarında en başarısız okul türü olan imam hatipler, sanat, bilim, kültür ve spor faaliyetlerine katılımda da geride kaldı. İmam hatip ortaokullarında sanat, bilim, kültür ve spor alanlarından birinde en az bir faaliyete katılan öğrencilerin oranı yalnızca yüzde 54,75 oldu. Bu oran ilkokullarda yüzde 82,58, ortaokullarda yüzde 84,78, meslek liselerinde ise yüzde 100 olarak rapora kaydedildi.

ÜSTÜN ÖZELLİK: SEKTÖRLE İŞBİRLİĞİ

MEB, 2015-2019 Stratejik Planı’nda yer alan faaliyetlere ilişkin, “Üstünlükler ve Zayıflıklar” şeması hazırladı. Bakanlığın, “Özel öğretimi destekleyici teşvik mekanizmaları” ile “Sektörle iş birliğinin giderek geliştirilmesi” konularında kendisini üstün görmesi dikkati çekti. Eğitime yönelik aldığı hemen her kararda eğitim sendikalarının, velilerin ve öğrencilerin sesine kulak tıkayan MEB, “Eğitim politikalarının belirlenmesinde paydaşların görüş ve önerilerinin dikkate alınması” konusunu üstün özellikler arasında sıraladı.

***

Kitap okumada hedef tutmadı

MEB, 2018 yılında öğrenci başına okunan kitap sayısını da beklenilen oranda artıramadı. İlkokullarda öğrenci başına okunan kitap sayısı 25 olarak hedeflenirken bu sayı 22’de kaldı. Ortaokullarda öğrenci başına 12 olan kitap okuma hedefi ise 9’da takıldı. Anadolu imam hatip liselerinde öğrenci başına okunan kitap sayısının 4 olması ise dikkatlerden kaçmadı. İmam hatip ortaokullarında öğrenci başına bir yılda dokuz kitap okundu. Okul kütüphanelerine 2018’de 380 bin kitap göndermeyi hedefleyen MEB, okullara yalnızca 206 bin kitap gönderebildi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,646AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Trump: 2020 başkanlık seçimlerini kazanamazsam piyasa çöker

Sosyal medyadan yaptığı sansasyonel açıklamalarla sürekli gündeme gelen ABD Başkanı Donald Trump,...

Yeşil alana trafo yapımına tek başına engel oldu

Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir kadın, yeşil alana yapılması planlanan trafonun tehlikeli olabileceği...

Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü sırasında yaşadıklarını anlattı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KRT, Tele 1, Cem TV...

FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda şampiyon Ukrayna

Polonya'nın ev sahipliğindeki FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nın şampiyonu, Güney Kore'yi...

‘La Diva Turca Leyla Gencer’ belgeseli İzmir Festivali’nde

33. Uluslararası İzmir Festivali, 17 Haziran 2019 Pazartesi günü 21.00’de Elhamra Sahnesi’nde...

İzmir Torbalı’da geri dönüşüm fabrikasında yangın

İzmir'in Torbalı ilçesinde bulunan geri dönüşüm fabrikasında yangın çıktı. Yangın itfaiye ekiplerinin yaklaşık 1,5 saatlik...

Akşener: İmamoğlu’nu yeniden seçeceğiz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ekrem İmamoğlu'nu yeniden, bu defa daha...

Meteoroloji’den gök gürültülü sağanak yağış uyarısı

Marmara'nın doğusu, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Batı ve...

Fenerbahçe seriyi eşitledi

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off final serisinin dördüncü maçında Anadolu Efes'i 82-73...

İmamoğlu-Yıldırım canlı yayın tartışmasının detayları

23 Haziran'da yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri öncesinde AKP'nin adayı...

Sonraki haber