Anasayfa ARŞİV Başarısızlıkta dünya şampiyonu

Başarısızlıkta dünya şampiyonu

 

Bilenler bilir, Kadıköylü bir şair şöyle der; “… Bu yalnızlar liginde her sene üst üste şampiyon olmuşuz da, kupalara doymuşuz da üstelik tanışmışız da bir Kadıköy akşamında, gidebilir miyiz dersin buradan uzaklara,  buradan uzaklara …?”

Aklıma Salih geldi tabii. Siz hiç Salih olmadınız, nereden bileceksiniz?  İstediği kadar anlatmaya çalışsın yukarıdan bakıp genç diyeceksiniz, kanı deli akıyor diyeceksiniz, eline şöyle iyi bir para geçecek iş bulsa, bak Hanime Hanım’in oğlu.. diye başlayacaksınız. Gazetede haber olsa içiniz sıkılmasın diye okumayı bile yarıda bırakacaksınız belki. Neden bazı akşamlar böyle içer, neden sadece içtiği zamanlarda güler yüzü hiç düşünmeyeceksiniz. Dram dizilerde, filmerde güzel. Siz hep başarı hikayeleriyle mutlu olacak, başarılı olanlarla gurur duyacaksınız. Hanime Hanım’ın oğlu hep sizin gibiler yüzünden yaşıtları tarafından nefret edilen bir  insan olacak. Size kalsa Salih’i askere yollayıp, döndüğünde takım elbise giydirip bir işe yollayıp , hamarat, evcil bir kadınla evlendirip, bir iki çocuk sahibi olana kadar rahatlamayacaksınız.

Oysa Salih kendi halinde, kendi varlığından bile rahatsız genç bir adam. Çocukluğu, ergenliği atlayıp kendini otuzlu yaşlarda bulmayı hayal etmiş hep. Ancak sancılı bir ergenlik döneminin ardından kendini daha acımasız bir dünyada bulmuş. CV’sine eklemek için gönüllü olarak çalışıyor şimdilerde. Tecrübeler birikiyor, birikimler değerleniyor. Yüksek lisansli işsizliğin tadı bambaşka oluyor. Bazı gün oluyor sevin istiyor onu, ne deseniz inanıyor, ne söyleseniz sizi kırmamak için yapmaya hazır. Bir gün bir kadını sevecek gibi oluyor ama göze alamıyor. Kapalı dünyasından çıkıp da bir başkasının hayatına girip, başkasını da kendisininkine sokmayı, o başkasının kendinden bir parçaya sonra da bir yabancıya dönüşmesini görmeye cesaret edemiyor. Kendini anlat, onu dinle, anla, kendini onunla yaşat sonra onu kendinden çıkar, kendini ondan eksilt. Yorucu, yıpratıcı şeyler bunlar, Salih’e göre değil. Kendini anlatma gereği duymadan onu anlayan biriyle karşılaştığında çıkacak mağarasından elbet.

Sırtında, elinde koca çantalar, içinde projeleri, defterleri, bilgisayarı, umutları… Kime gösterse, kime anlatsa kendini, projelerini… Salih’in en yakını ablası. Kendinden sonra en kavgalı olduğu yine ablası. Arkadaşı dostu en fazla iki. Kafası kaldırmıyor daha fazlasını. Bazen insanlara karşı çok kötü hisler besliyor. Birkaçımıza şöyle sağlam bir dayak atsa belki biraz rahatlayacak ama elinden bu da gelmiyor. Zaman zaman öyle şeyler geçiyor ki zihninden , kendini dünyanın en şiddet eğilimli insanı seçiyor. En değer verdigi şey çizgi romanları. Dosyalarında büyük ihtimalle kendi çizgi romanlarını saklıyor. Onları başkalarıyla paylaşmak, takdir edilmek, ciddiye alınmak istiyor. Düzensizlik ve uyumsuzluk yüzünden kaybettiklerini düşündükçe daha da artıyor siniri;  hem kendine hem bütün o düzen ve uyum içinde olanlara. Sinirlendikçe yazıyor, çiziyor, siliyor, karalıyor.

Bir gün umutla peşinden koşuyor hayallerinin başka bir gün ne varsa ateşe vermek istiyor. Şehrin pis havası mı kirletmiş insanları yoksa Salih mi bu denli karamsar ? Kimi zaman herşeye rağmen hepimize minnetkar. Bir görseniz Salih’i üç gün Salih sanırsınız kendinizi. Kullandığı kelimeler size bulaşır. Gün gelecek sırf geçim yapabilmek için sevmediği bir işte ömrü geçecek belki. Öyle olursa yazık olacak. Yaratıcılığı çantasında, çekmecesinde, bilgisayarında bir dosyada saklı kalacak. O kendini hep başarısız ve işe yaramaz bilecek.  Biz hiç Salih olmadık nereden bileceğiz?

 

- Reklam -

SON HABERLER

Trabzon’daki Galanima Deresi’ne HES tehdidi: “Yıkım projesine direneceğiz”

Trabzon’un Düzköy ilçesindeki Galanima Deresi üzerinde yapılmak istenen HES projesine, bölge halkı...

Endonezya’da başkanlık seçimi sonuçlarına itiraz

Endonezya’da geçen ay yapılan başkanlık seçimlerini rakibi Joko Widodo'ya kaybeden Prabowo Subianto,...

“Hepimiz Türkiye gemisinin yolcularıyız” diyen Erdoğan’a yanıt: Aynı gemide değiliz!

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de tüm dönem milletvekilleriyle...

“ABD çok tehlikeli bir oyun oynuyor”

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, ABD ile...

TFF, UEFA Lisansı alan kulüpleri açıkladı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), UEFA ve Ulusal Kulüp Lisansı almaya hak kazanan...

İYİ Parti’nin YSK Temsilcisi: Yenilenecek seçimin sonuçlanması aylar sürebilir

İYİ Parti'nin YSK Temsilcisi Aylin Özgül Kırmızıoğlu, YSK'nin İstanbul kararını değerlendirdi. Kırmızıoğlu, "23 Haziran sonrası...

Trump: Meksika yanlış yapıyor, yakın bir zamanda cevap vereceğim

ABD Başkanı Donald Trump, Meksika'nın ABD'ye göçmen geçişini durdurmak için yeterince çabalamadığını...

“Hiçbir öğrencinin matematik dersi almadan bir üst sınıfa geçmesi mümkün değil”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 'Matematik seçmeli ders olacak' haberlerine ilişkin Twitter...

İBB’den Atatürk posteri ve Türk bayrağının kaldırılmasına ilişkin açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), belediye binasındaki Atatürk posteri ve Türk bayraklarının kaldırılmasına...

Meteoroloji’den kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarısı

Güney Ege, Akdeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'nun güneyinde yarın kuvvetli rüzgar...

Sonraki haber