Anasayfa GÜNCEL "Başbakan, İBB Başkanı görevden ayrıldı. Düzgün bir haber okudunuz mu?"

“Başbakan, İBB Başkanı görevden ayrıldı. Düzgün bir haber okudunuz mu?”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği eğitim seminerlerinin 86’ncısı Eskişehir’de başladı. Seminerin açış konuşmasını yapan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, “Bizler Türkiye’de bir tünelden geçiyoruz. Tünelin ucundaki ışık halen gözükmedi. Bugünlere gelişimizde, basınımızın da suçu olduğuna inananlardanım. Herkes korku içerisinde” dedi.

Eskişehir’de 2 gün sürecek olan Bursa, Afyonkarahisar, Bilecik, Bolu, Eskişehir ve Kütahya’dan gazetecilerin katıldığı seminerin açılışı Divan Express Otel’de yapıldı. Açılışa Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Yılmaz Büyükerşen, CHP miletvekili Utku Çakırözer, Tepebaşı Belediye Başkanı CHP’li Ahmet Ataç, TGC Başkanı Turgay Olcayto, Konrad Adenauer Stiftung Proje Koordinatörü Bekir Öncel ile çok sayıda davetli katıldı.


Seminerin açış konuşmasını yapan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, beşikten mezara kadar insanoğlunun hangi meslekte olursa olsun eğitilmesi gerektiğini söyledi. Büyükerşen şöyle konuştu:

“Bu seminerleri çok eski bir gazeteci olarak çok önemsiyorum. Biz alaylıydık şimdi mektepliler de var. Ama mektepliler de olsa gazetecilik bir anlamda usta-çırak ilişkisidir. Usta çırak ilişkisini de kaybetmemek gerekir. Basının Osmanlıdan şimdiye geçirdiği yakın tarihi çok iyi bilmek lazım. Sadece basın değil siyasi tarihi de, yakın tarihi de çok iyi bilmek lazım. Bugün yetişen kuşaklar daha dün denilebilecek yakın bir süredeki Türkiye Cumhuriyeti’nin siyasi olaylarını bilmiyorlar.”

‘TÜNELİN UCUNDAKİ IŞIK GÖZÜKMEDİ’

Dünyada hızla değişen olayların rejimleri de etkilemeye başladığını ifade eden Yılmaz Büyükerşen, Türkiye’nin de bir tünelin içerisinden geçtiğini söyledi. Büyükerşen şöyle devam etti:

“Bizler Türkiye’de bir tünelden geçiyoruz. Ve uzunca bir süredir de o tünelin içerisindeydik. Girerken fark etmedik. Şimdi karanlığın içinde ilerlemeye çalışıyoruz. Tünelin ucundaki ışık halen gözükmedi. Biran önce aydınlığa çıkmak istiyoruz. Ama çıkamıyoruz. Çünkü rejim değişti. Nasıl bir rejimin içerisindeyiz? Ne olacak, nasıl bir sistemin içerisinde yaşayacağız? Nasıl bir sistemin içinde boğuşacağız, nasıl bir sistemin içinde kalkınacağız, nasıl bir sistemin içinde özgür, hür düşünceli insanlar olarak yaşayacağız? İçine girdiğimiz tünel basın için de büyük karanlık. Cezaevleri basın mensuplarının meskeni haline geldi. Bu sistem bizi nereye götürecek.

BASININ DA SUÇU VAR

Bu noktada söylenmesi gereken bir şey var. Kimse üzerine alınmasın, sözüm meclisten dışarıya diyerek başlayayım. Bugünlere gelişimizde, basınımızın da suçu olduğuna inananlardanım. Herkes korku içerisinde. Gerçekleri halka yansıtmak, onların düşüncelerini, davranış biçimlerini mutluluğa yönelik, doğruya, güzele, iyiye yönelik şekilde yönlendirmek durumunda olan basına baktığımız zaman içimizde kimler yok? Etrafınıza bir bakın şöyle bir düşünün. Kiralık kalemler var, satılık kalemler var, kırık kalemler var, şantajı gazetecilik mesleği ile değiştirenler var, küçük menfaatler karşılığında topluma farklı şeyler söyleyenler var.”

5 OTURUM DÜZENLENECEK

Yapılan konuşmaların ardından TGC Başkan Vekili ve Hürriyet Gazetesi Yazarı Vahap Munyar’ın moderatörlüğünde ilk oturuma geçildi. Oturumda TGC Genel Sekreteri Genel Sekreteri Sibel Güneş ‘Gazetecilikte Örgütlenme’, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül ‘Siyaset Haberciliği’ ve İletişim Akademisyeni Prof. Dr. Yasemin Giritli İnceoğlu da ‘Yeni Medyada Etik’ konusunda konuşma yaptı.

ERDEM GÜL: DÜZGÜN BİR HABER OKUDUNUZ MU?

İlk oturumda; TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş “Gazetecilikte Örgütlenme”; Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül “Siyaset Haberciliği” ve İletişim Akademisyeni Prof. Dr. Yasemin Giritli İnceoğlu “Yeni Medyada Etik” başlıklı konular hakkında bilgi verdi.

Erdem Gül, “Siyaset Haberciliği” başlığıyla yaptığı konuşmada özgür basının önemine dikkat çekti. Gül, “Başbakan görevinden ayrıldı, İBB Başkanı görevden ayrıldı. Neden olduğunu biliyor muyuz? Düzgün bir haber okudunuz mu?” diye sordu.

173 GAZETECİ HAPİSTE

TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş de, Türkiye’deki tutuklu gazeteci sayısına dikkat çekerek, “Son on yılda 10 bin meslektaş (3 gazeteciden biri) işsiz. Sendikalı oranı yüzde 1. Basının %81’i ajans haberlerinden oluşuyor. Kamerası muhabiri olmayan kuruluşlar var. 173 gazeteci hapiste. Bu yıl 40 kez yayın yasağı geldi” dedi.

Eskişehir’deki Yerel Medya Semineri’nde 2 günde 5 oturum düzenlenecek. Seminer sonunda katılımcılara sertifika verilecek.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,025AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Askerlik Kanunu’ndan ‘kadrolaşma’ çıktı

Kamunun her alanında liyakatı bitiren ve eş dost atamalarıyla kadrolaşma yoluna giden...

Rektör atamaları yine şaşırtmadı

Kamuoyunun, “Suça Ortak Olmayacağız” bildirgesinde imzası olan bir akademisyenin memuriyetten men edilmesini...

Çin’den ABD’ye bir ‘Huawei’ tepkisi daha: Kanıt gösterin

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Huawei konusunda “söylentiler uydurduğunu” savunarak bu ülkenin “devlet...

Feminist grev dalgası: İp atlayalım mı?

Sena ÖzcanlıKadınların, Polonya’dan Arjantin’e, İspanya’dan Amerika’ya...

Feministin çantasında, “Çok konuşan erkek siyasetçilere” cevap var!

Feministin çantası bu hafta kilometrelerce ötede açıldı, içerisinden iki yumak çıktı, biri...

Bir umut hikâyesi

Gülay Mübarek'in internette tanışıp iki ay görüştüğü E.K. peşini bırakmadı. İki yıldır...

Her 10 kadından 7’si kendini güvende hissetmiyor: Erkekler dijital dünyada da kadına şiddet uyguluyor

İnternet ve mobil cihaz kullanımının günden güne yaygınlaşmasıyla son on yılda sıkça...

Uzmanlardan ailelere uyarı: Şizofreniyi ergenlik belirtisiyle karıştırmayın

Beynin karar verme bölgesinin bozulmasıyla ortaya çıkan şizofreni, dünyadaki tüm ırk ve...

İBB yolsuzluğa kılıf bulamadı: Bir yıl önceki ihaleye ‘15 Temmuz bahanesi’

“İsraf”la anılan çok sayıda iş ve işleme imza atan İSKİ’nin bazı şirketlere...

Babacan başkanlık mı istiyor?

Bizim başkanlık sisteminin tam olarak ne olduğunu anlamak için YSK’nın İstanbul seçimi ile ilgili gerekçeli...

Sonraki haber