Anasayfa SİYASET Basın özgürlüğü fıkrası

Basın özgürlüğü fıkrası

Türk Ceza Kanunu’nun ‘Uluslararası casusluk’ başlıklı 331. maddesinde, casusluk suçu şöyle tanımlanıyor:

“Yabancı bir devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri, diğer bir yabancı devlet lehine siyasal veya askerî casusluk maksadıyla temin eden vatandaşa veya bunu Türkiye’de temin etmiş bulunan yabancıya bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası verilir.”

Yani bu suçun işlenmesi için, hem bazı gizli bilgilerin ele geçirilmesi hem başka bir devlete verilmesi hem de bunun kanıtlanması gerekiyor.

Dolayısıyla yeni Türkiye’de dahi savcı, Büyükada’daki toplantıda gözaltına alınıp tutuklanan insan hakları savunucularına ‘casusluk’ suçlaması yöneltmenin absürt olacağını düşünmüş. Önceki gün hazırlanıp mahkemeye gönderilen iddianamede, iktidar medyasının aylardır manşetten söylediği gibi, ‘casusluk/ajanlık’ suçlaması yok. Savcılık, hak savunucuları hakkında ‘terörizmin finansmanı ve casusluk’ suçlamalarıyla yürütülen soruşturma dosyasının ayrılmasına karar verip iddianameye almamış.


(Eh, finansman dediğinizde ortaya en azından bir para akışı, casuslukla suçlamak için bir belge değiş tokuşu koyulması gerekir ne de olsa. Tabii gazetecilere açılan casusluk davalarından hareketle, kanıt mefhumunun yeni Türkiye’de ayak bağı görüldüğünü de biliyoruz.)

Geriye ne kaldı? Örgüt üyeliği, örgüte yardım, örgütten birilerine “telefon etmiş olma şüphesi”…

Savcı, hak savunucularına, ‘suçlamak için kanıt gerektirmeyen’ ve ‘sanığın suçsuz olduğunu kanıtlama mecburiyetinin bulunduğu’ malum suçlamayı yöneltmiş: Terörle Mücadele Kanunu ve Türk Ceza Kanunu’ndaki örgütle bağlantılı suçlardan seçmeler.

Bu suçlamayı iddianameye eklemek için kanıta gerek olmadığından, Gezi Direnişi’nden Adalet Yürüyüşü’ne birçok yasal eylemle ilgili uzun cümleler ardı ardına sıralanmış. Yıllardır duya duya kanıksadığımız gibi, bu iddianamede de örneğin, telefon mesajlarındaki şakalar örgüte yardım suçlamasına ‘kanıt’ olmuş.

Yoksa, eski veya yeni, Türkiye’deki tüm savcılar, bir kişinin, biri İslamcı olan üç ayrı örgüte üye olamayacağını, üyeliği bırakın organik bağının olamayacağını bilir. Tıpkı Cumhuriyet davasındaki gibi bu suçlama, “hiçbir kanıt bulamadık” demenin yargı dilindeki karşılığıdır.

Bu durumda, yeni Türkiye’nin savcıları, hâlihazırda casusluk ve terörizmin finansmanıyla suçlanmamış olan hak savunucularına, bu iftirayı manşetten yönelten iktidar medyasıyla ilgili bir şeyler yapmayı düşünüyor mu?

Mesela, Büyükada’ya baskının ertesi günü “İstanbul’da ajan avı”, “İşte Büyükada’daki kaos planının perde arkası”, “zaman ayarlı kaos planının detayları”, “Büyükada’daki ajanlar…” başlıklarıyla çıkan gazeteler hakkında? Hak savunucularının avukatları, bu ‘haberlerle’ ilgili 20 medya kuruluşuna suç duyurusu yaptı. (Savcılık kamu görevlileri hakkındaki suç duyurularına takipsizlik veya görevsizlik kararları verdi.)

Yargının cevabını ve bu cevabın ne denli trajikomik ve ‘kaotik’ olacağını, şu ‘fıkradan’ tahmin edebiliriz:

Büyükada operasyonunun ardından iktidar medyasının internet sitelerindeki ‘haberlere’ dair, iftira, hakaret, hedef gösterme gibi suçlardan hareketle erişim engellenmesi talepleri, İstanbul 9.Sulh Ceza Hâkimliği tarafından, ‘basın özgürlüğü’ gerekçesiyle reddedildi.

- Reklam -

SON HABERLER

Efsanevi Formula 1 pilotu Niki Lauda hayatını kaybetti

Üç kez Formula 1 şampiyonu ve aynı zamanda Mercedes Formula 1 takımı...

İnşaat maliyet endeksi Mart’ta yıllık yüzde 26.95 arttı

İnşaat maliyet endeksi (İME) Mart ayında yıllık yüzde 26.95 arttı.

Aynı evde üç şair

KADİR İNCESUBaba Abdülkadir Budak gibi çocukları Emel...

Malick’den etkileyici bir direniş öyküsü: Saklı Bir Yaşam

VECDİ SAYARTutsaklık, bazen özgürlüktür… Amerikan bağımsız sinemasının...

Tüketici güveni son 15 yılın en düşük seviyesinde

Tüketici güveni, 15 yılın en düşük seviyesinde konumlandı. Mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici...

Yakarsa dünyayı köpekseverler yakar

John Wick seyircinin bağımlısı olduğu bir seri. Nasıl aksiyon filmi yapılacağını Mad...

TÜSİAD halk saflarında mı?

Devletle sermaye arasındaki ilişkiler, basit bir indirgemecilikle açıklanamayacak ölçüde kompleks, gelgitlerin yaşandığı,...

“Türkiye artık yüzde 99’u Müslüman olan bir ülke değil”

Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, Optimar'ın 7-14 Mayıs tarihleri arasında yaptığı inanç...

Yandaşı fonlama şampiyonluğu

AKP iktidarları döneminde hız kazanan ve dövize endeksli yolcu, hasta, araç-geçiş garantileri...

ABD’den geri adım: Huawei yasağı ertelendi

Amerikan Ticaret Bakanlığı, kara listeye alınan Çinli Huawei şirketine uygulanan ticari kısıtlamalarda...

Sonraki haber