Anasayfa ARŞİV Başkalarının adaleti ‘çok farklı’

Başkalarının adaleti ‘çok farklı’

Reha Muhtar’ın pazartesi gecesi yayımlanan ‘Çok Farklı’sı, bunca zamandır netleştirmeye çalıştığım, ancak bir türlü gerçeküstücü formundan kurtaramadığım Ergenekon ve adalet isimli eskizlerimi natüralist bir tabloya dönüştürdü.
Televizyonun beş benzemez örneği, görüntünün de gücünü arkasına alarak, azımsanmayacak bir nesnellikle samimiyet testine tabi tutabilme gücü kuşkusuz ki bu netlikte önemli rol oynuyor. Ama Ateş Hattı zamanlarına göre ciddi bir entelektüel dönüşüm yaşadığını sevinerek takip ettiğimiz Muhtar’ın, konuklarına politik konumlanışlarının karşı cephesinden sorular yöneltmesi ve diğer program formatlarından farklı olarak aynı soruyu tüm katılımcılara sırayla yöneltmesini de atlamamak gerekiyor.
Biliyorum sürekli okurlarım biraz şaşıracaklar ama yazının bundan sonrasını her zamankinin aksine, ironiden kaçınarak neredeyse şablona yakınlaşan bir yalınlıkta kaleme alacağım. Tabii ki elimden geldiğince.
• • •
Muhtar, o gece Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin temsilcilerini ağırlıyordu. Sohbet Ergenekon soruşturmasına gelince, hukuk ve adalet konusu ön plana çıktı.
Özetle:
CHP’li Hakkı Süha Okay kendisinden beklenildiği üzere, Ergenekon soruşturmasında ciddi hukuk ihlalleri yaşandığını ve bu bakımdan mahkemeden çıkacak sonuç ne olursa olsun, kamu vicdanında bir rahatlama yaratmayacağını belirtti. Yani Okay’a göre, usul ihlali, sonucu gölgeleyecekti.
MHP’li Şevket Bülent Yahnici kendisinden beklenildiği üzere, Ergenekon soruşturması sürecinde hukukun ihlal edildiğini, iddia makamının siyasi reflekslerle hareket ettiğini ve bu bakımdan davanın özünde siyasal iktidarın ‘rövanşı’ alma çabası olduğunun altını çizdi. Yani Yahnici’ye göre de usul hemen hemen her şeydi.
AKP’li Mustafa Elitaş, bugünlerde (ironi) kendilerinden beklenildiği üzere, hukuka saygılı olunması gerektiğini, Ergenekon operasyonunun AKP’nin inisiyatifinde olmadığını ve bu bakımdan dava sürecinin gayet sağlıklı işlediğini belirtti. Yani Elitaş’a göre usulde bir sorun olmadığı için sonuç da (inşallah-ironi) sağlıklı olacaktı.
DTP’li Selahattin Demirtaş kendisinden beklenildiği üzere, Fırat’ın ötesinden dem vurup müzmin muhalifliklerini-memnuniyetsizliklerini dile getirdikten sonra, operasyonlar ‘bölge’ ye kaymadıkça davadan bir sonuç çıkmayacağını (sanki çıkmaması temennisiyle birlikte-ironi) belirtti. Yani Demirtaş’a göre davanın selameti bir açıdan da ‘pozitif bölgesel ayrımcılık’ yapılmasına bağlıydı.
Sohbet Muhtar’ın ‘yaratıcı’ seperatörlerinin araya girmesiyle, polise taş atmaktan yargılanan Terörle Mücadele Yasası mağduru ‘Kürt çocuklarına’  geldi.
Özetle:
CHP’li Okay, her ne kadar çocukların davasında şimdilik usul ihlal edilmiş olsa da sonuçta mahkemelerin gerekli ‘indirimleri’ yaparak adaleti tahsis edeceğini, telaşa mahal olmadığını belirtti. (Katılımcımızın yukarıdaki beyanatına bakınız.)
MHP’li Yahnici, ‘devletin yargısının’ siyasileşip etnik ayrımcılık yapamayacağını, devletin başta olduğunu ve Kürtlerle kaybedilmiş seçimin rövanşına girmesinin düşünülemeyeceğini belirtti. (Katılımcımızın yukarıdaki beyanatına bakınız.)
AKP’li Elitaş, hukuka saygılı olunması gerektiğini, davanın siyasal iktidarın inisiyatifinde olmadığını, bu bakımdan her şeyin yolunda olduğunu belirtti. Usul de normaldi, sonuçta Allah Kerim olacaktı. (Katılımcımızın yukarıdaki beyanatına bakmanıza gerek yok.)
DTP’li Demirtaş, devletin Fırat’ın ötesine karşı ‘aşırı hassas’ davrandığını, operasyonların hep bölgede yapıldığını, bu davada ‘bölgesel ayrımcılık’ yapılmaması gerektiğini belirtti. (Katılımcımızın yukarıdaki beyanatıyla karıştırmayınız.)
• • •
Özetle ironi serbest:
Gördüğünüz üzere Meclis’te grubu bulunan ama vicdanlarımızda küsurat bile oluşturamayan partilerimizin tümü hâlâ kendine demokrat. Ne usul diye tutturan Ergenekon avukatlarının umurunda hukuk ve çocuklarımız, ne de Ergenekon karşısındaki dik duruşlarından(şimdilik de olsa) ve ezilenlerin sözcülüğünü (bir bölgede de olsa) üstlenmelerinden ötürü hakkını verdiklerimizin.
Herkesin hakkını vermeli; sağ olasın Reha Muhtar.

- Reklam -

SON HABERLER

Afyonkarahisar’da işçileri taşıyan minibüs devrildi: 7 yaralı

Afyonkarahisar'da inşaat işçilerini taşıyan minibüsün devrilmesi sonucu 7 kişi yaralandı.

İmamoğlu: Meydan okuyorum, 39 ilçede seçim yenilensin

Ekrem İmamoğlu, CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programında soruları yanıtladı....

Aydın’da kadın cinayeti: Eşini bıçaklayarak öldüren erkek tutuklandı

Aydın'ın Çine ilçesinde tartıştığı eşini bıçaklayarak öldüren kişi tutuklandı.

AB Komisyonu araştırması: Erasmus yapanların iş bulma şansı daha fazla

AB Komisyonu'nun Pazartesi günü Brüksel'de açıkladığı iki ayrı araştırmanın sonuçları, Erasmus programına...

Bahçeli, otomobiline klip çekti

MHP'nin sosyal medya hesaplarından, Bahçeli'nin kullandığı 1988 model Volvo marka 740 GL klasik...

MEB: YKS’de değişim en erken 2024’te ele alınabilir

Milli Eğitim Bakanlığından, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) 2024'ten önce değişiklik olabileceği yönündeki...

BDDK’den 100 bin dolar üzeri döviz alımlarına ‘tarih farkı’ hamlesi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tüm bankalara 100 bin dolar ve...

İBB, ‘Suriyelilere özel mezarlık’ iddiasını yalanladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), "İstanbul'da Suriyelilere özel mezarlık alanı" başlıklı haberin gerçek...

CHP’de 23 Haziran seçimleri için vekillere görevlendirme

CHP, 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için çalışma düzeni oluşturdu;...

Soylu muhtarlarla buluştu: Siyasal ve ideolojik kavganın başlamasından endişe ediyorum

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Beykoz Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde muhtarlarla bir araya...

Sonraki haber