Başkalarının adaleti ‘çok farklı’

Reha Muhtar’ın pazartesi gecesi yayımlanan ‘Çok Farklı’sı, bunca zamandır netleştirmeye çalıştığım, ancak bir türlü gerçeküstücü formundan kurtaramadığım Ergenekon ve adalet isimli eskizlerimi natüralist bir tabloya dönüştürdü.
Televizyonun beş benzemez örneği, görüntünün de gücünü arkasına alarak, azımsanmayacak bir nesnellikle samimiyet testine tabi tutabilme gücü kuşkusuz ki bu netlikte önemli rol oynuyor. Ama Ateş Hattı zamanlarına göre ciddi bir entelektüel dönüşüm yaşadığını sevinerek takip ettiğimiz Muhtar’ın, konuklarına politik konumlanışlarının karşı cephesinden sorular yöneltmesi ve diğer program formatlarından farklı olarak aynı soruyu tüm katılımcılara sırayla yöneltmesini de atlamamak gerekiyor.
Biliyorum sürekli okurlarım biraz şaşıracaklar ama yazının bundan sonrasını her zamankinin aksine, ironiden kaçınarak neredeyse şablona yakınlaşan bir yalınlıkta kaleme alacağım. Tabii ki elimden geldiğince.
• • •
Muhtar, o gece Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin temsilcilerini ağırlıyordu. Sohbet Ergenekon soruşturmasına gelince, hukuk ve adalet konusu ön plana çıktı.
Özetle:
CHP’li Hakkı Süha Okay kendisinden beklenildiği üzere, Ergenekon soruşturmasında ciddi hukuk ihlalleri yaşandığını ve bu bakımdan mahkemeden çıkacak sonuç ne olursa olsun, kamu vicdanında bir rahatlama yaratmayacağını belirtti. Yani Okay’a göre, usul ihlali, sonucu gölgeleyecekti.
MHP’li Şevket Bülent Yahnici kendisinden beklenildiği üzere, Ergenekon soruşturması sürecinde hukukun ihlal edildiğini, iddia makamının siyasi reflekslerle hareket ettiğini ve bu bakımdan davanın özünde siyasal iktidarın ‘rövanşı’ alma çabası olduğunun altını çizdi. Yani Yahnici’ye göre de usul hemen hemen her şeydi.
AKP’li Mustafa Elitaş, bugünlerde (ironi) kendilerinden beklenildiği üzere, hukuka saygılı olunması gerektiğini, Ergenekon operasyonunun AKP’nin inisiyatifinde olmadığını ve bu bakımdan dava sürecinin gayet sağlıklı işlediğini belirtti. Yani Elitaş’a göre usulde bir sorun olmadığı için sonuç da (inşallah-ironi) sağlıklı olacaktı.
DTP’li Selahattin Demirtaş kendisinden beklenildiği üzere, Fırat’ın ötesinden dem vurup müzmin muhalifliklerini-memnuniyetsizliklerini dile getirdikten sonra, operasyonlar ‘bölge’ ye kaymadıkça davadan bir sonuç çıkmayacağını (sanki çıkmaması temennisiyle birlikte-ironi) belirtti. Yani Demirtaş’a göre davanın selameti bir açıdan da ‘pozitif bölgesel ayrımcılık’ yapılmasına bağlıydı.
Sohbet Muhtar’ın ‘yaratıcı’ seperatörlerinin araya girmesiyle, polise taş atmaktan yargılanan Terörle Mücadele Yasası mağduru ‘Kürt çocuklarına’  geldi.
Özetle:
CHP’li Okay, her ne kadar çocukların davasında şimdilik usul ihlal edilmiş olsa da sonuçta mahkemelerin gerekli ‘indirimleri’ yaparak adaleti tahsis edeceğini, telaşa mahal olmadığını belirtti. (Katılımcımızın yukarıdaki beyanatına bakınız.)
MHP’li Yahnici, ‘devletin yargısının’ siyasileşip etnik ayrımcılık yapamayacağını, devletin başta olduğunu ve Kürtlerle kaybedilmiş seçimin rövanşına girmesinin düşünülemeyeceğini belirtti. (Katılımcımızın yukarıdaki beyanatına bakınız.)
AKP’li Elitaş, hukuka saygılı olunması gerektiğini, davanın siyasal iktidarın inisiyatifinde olmadığını, bu bakımdan her şeyin yolunda olduğunu belirtti. Usul de normaldi, sonuçta Allah Kerim olacaktı. (Katılımcımızın yukarıdaki beyanatına bakmanıza gerek yok.)
DTP’li Demirtaş, devletin Fırat’ın ötesine karşı ‘aşırı hassas’ davrandığını, operasyonların hep bölgede yapıldığını, bu davada ‘bölgesel ayrımcılık’ yapılmaması gerektiğini belirtti. (Katılımcımızın yukarıdaki beyanatıyla karıştırmayınız.)
• • •
Özetle ironi serbest:
Gördüğünüz üzere Meclis’te grubu bulunan ama vicdanlarımızda küsurat bile oluşturamayan partilerimizin tümü hâlâ kendine demokrat. Ne usul diye tutturan Ergenekon avukatlarının umurunda hukuk ve çocuklarımız, ne de Ergenekon karşısındaki dik duruşlarından(şimdilik de olsa) ve ezilenlerin sözcülüğünü (bir bölgede de olsa) üstlenmelerinden ötürü hakkını verdiklerimizin.
Herkesin hakkını vermeli; sağ olasın Reha Muhtar.

BİZİ TAKİP EDİN

360,158BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,088,365TakipçiTakip Et
7,986AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL