Başkalarının savaşı!

Ortalık Suriye’nin vurulacağına dair senaryolardan geçilmiyor. Vuruldu, vurulacak derken Obama “Bu yarın da
olabilir, gelecek hafta da, bir ay sonra da” diyerek ‘bir gece ansızın’ vuracaklarını resmen açıkladı. Şimdi tüm dünya papatya falı açarcasına Obama’nın Suriye’yi vuracağı günü hesaplıyor .

Obama, baş öğretmen edasıyla parmağını sallarken istemeden de olsa önemli ama eksik bir itirafta bulundu: Vururuz ama, başkasının savaşına asker göndermeyeceğiz. Suriye’de yaşanan kirli savaşa dair son zamanlarda söylenen en doğru söz bu olsa gerek.

Evet, Suriye’de “başkalarının savaşı” veriliyor . Bir vekalet savaşı “proxy war”. Üç yılı aşkın bir süredir hem de. Ve bu savaş sahadaki vekiller aracılığıyla tüm bölgeye yayılmak üzere. Kapışmanın bir tarafında ABD, İngiltere, Fransa, Türkiye, Körfez Arap Ülkeleri, diğer tarafında ise Rusya-İran ve Hizbullah faktörüyle Lübnan var .

Dünyanın dört bir tarafından bölgeye taşınan ‘mobil mücahit’ler bu aktörlerin gönüllü fedailiğini yapıyor . Başlangıçta iç dinamiklere yaslanan çatışmanın birden bire vekâlet savaşına evrilmesi Suriye’nin uluslararası dengelerde oturduğu yerden kaynaklanıyor .

Bu uluslararası bilek güreşi Suriye’nin Irak-Afganistan benzeri bir işgale tabi tutulmasının önündeki en büyük engel.
Bundan dolayı sınırlı müdahale formülleri ortaya atılıyor. Suriye’nin sadece Suriye olmadığı, Ortadoğu’daki dengeleri toptan sarsacak etkiye sahip olduğu bu savaş süresince daha net anlaşılır oldu.

• • •

Doğu Guta’daki kimyasal saldırı nedeniyle farklı bir evreye taşınan savaşta küresel aktörler dahi frene basmak zorunda hissederlerken kendilerini, iç savafla angaje olan “neo akıncılar”ımızı sınırlı müdahale de kesmiyor.

“Kosova benzeri bir operasyon olmalı” çığırtkanlığındalar . Ortadoğu’nun fethine çıkan, ancak her şeyi ellerine yüzlerine bulaştıran akıncıların acelesi var. “Sınırlı” operasyon kesmiyor. Taş üstünde taş bırakma niyetinde değiller.

Suriye’den bir Irak bir Somali yaratma hevesindeler. İçine yuvarlandıkları “değerli yalnızlığı” savaş tamtamlarıyla giderme arayışındalar.

Sitemleri ihalenin ana yüklenicisi ABD’ye. Hani Suriye rejiminin hedeflerine yönelik askeri eylemde bulunma kararı
aldığını vurgulayan Obama, “Bu ucu açık bir müdahale olmayacak, Amerikan askeri karada olmayacak. Eylem, sınırlı bir zaman diliminde olacak” dedi ya, içerlemeleri bundan.

Stratejik derinlikten sefalete sürüklendikleri Ortadoğu batağında çırpındıkça batıyorlar. Batarlarken de beraberlerinde bölgeyi de ateş topuna çevirme gayretkeşliğindeler.

• • •

Savaş çıkacak mı, çıkmayacak mı? Akıllardaki soru bu… Suriye ile yatıp Suriye ile kalkıyoruz. Günlerdir yazılıp çiziliyor. Tüm dünya kudretli başkan Barack Obama ve ABD Kongresi’nden çıkacak karara odaklanmış durumda. Girişilecek sınırlı askeri saldırının eli kulağında.

Peki operasyon neden sınırlı olacak? Sorunun yanıtı, “Batı’nın Suriye’yi hedef alacak askeri müdahalesinin Suriye’ deki askeri güç dengelerini kendi lehlerine değiştireceğini” ifade eden Suriye Ulusal Koalisyonu Başkan Ahmet Carba’nın sözlerinde saklı.

Batılı güçler, Carba’nın da işaret ettiği üzere ekim gibi düzenlenmesi planlanan ikinci Cenevre Buluşması öncesinde askeri müdahaleyle şu an için rejim lehine gelişen savaşı muhalefetin lehine dengeleme arzusunda. Bir ikinci neden ise bütün büyük kentleri birer birer ele geçiren ordunun, ülkenin kuzeyine, Halep’e doğru ilerleyişini engellemek.

Her ne kadar Suriye ev sahipliği yapsa da evet bu “başkalarının savaşı.” En çok da ABD’nin…

BİZİ TAKİP EDİN

359,908BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,385TakipçiTakip Et
7,899AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL