-Reklam-
Anasayfa GÜNCEL Başkaya yargılanıyor: Başkalarını korkutmayı amaçlıyorlar

Başkaya yargılanıyor: Başkalarını korkutmayı amaçlıyorlar

Fikret Başkaya'nın "terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla yargılandığı dava Ankara 21'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlandı. Başkaya, "Birilerini düşüncelerinden dolayı cezalandırmak, başkalarını korkutmayı amaçlar" dedi. Dava, mütalaa için 10 Eylül'e ertelendi

Yazar Fikret Başkaya, kurucusu olduğu Özgür Üniversite’nin internet sitesinde yaklaşık iki buçuk yıl önce yayınlanan “Asıl Terör Devlet Terörüdür” başlıklı yazısı nedeniyle, “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla hakim karşısına çıktı.

Ankara 21’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan yargılamanın ilk duruşmasında, iddialara konu yazının bir örgüt propagandası niteliğinde olmadığını ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini dile getiren Başkaya, “Birilerini düşüncelerinden dolayı cezalandırmak, başkalarını korkutmayı amaçlar” dedi.

“SAVCININ MARİFETİ”

İlgili yazının “teröre karşı” yazılmış bir yazı olduğunu vurgulayan Başkaya, “Özgür Üniversite internet sayfasında yayımlanan yazım teröre karşı yazılmış, terörü lanetleyen bir yazıdır. Bu yazıda terör örgütü propagandası keşfetmek savcının marifeti olsa gerek. İddianamenin asgari tutarlılığı yok. Mahkemenizi oyalamaktadır. Suçun oluşması için gerekli eylemler burada yoktur. Benim yazımın herhangi bir yerinde bir örgütü meşru gösteren ya da öven bir ifade yoktur” diye konuştu.

“KOPYALA YAPIŞTIR İDDİANAMELER ALIŞKANLIK OLDU”

Başkaya’nın avukatı Levent Kanat da suçlamanın kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, “Bir sayfalık yazı için hazırlanan 50 sayfalık iddianamede savcı öncelikle propagandasının yapıldığını iddia ettiği terör örgütünü kuruluşundan itibaren anlatıyor ve isnat edilen suçla ilgili yasal düzenlemeleri sayıyor. Kopyala yapıştır iddianameler artık alışkanlık haline geldi” dedi.

Başkaya’nın soruşturmanın ardından gözaltına alındığını hatırlatan avukat Kanat, gözaltı işleminin propagandadan değil, örgüt üyeliği suçlamasından yapıldığını ifade ederek, “Savcı bu yazıyı anlamamış. Yazıda Fransa, ABD, İsrail örnekleri de var. Sadece Türkiye örneklerini seçmiş. İddia makamının kendi öznel ve siyasal anlayışları ile bu yazıyı değerlendirmesi hukuka aykırıdır. Düşünce özgürlüğünün korunması hukukun zorunluluğudur. Bu dava ile hukuk devleti ciddi bir yara almıştır. Mahkemenizden bu iddianamenin iade edilmesini beklerdik. Müvekkilimin beraatını talep ediyorum” dedi.

10 EYLÜL’E ERTELENDİ

Başkaya’nın avukatlarının savunmasının ardından duruşma savcısının mütalaa için süre talebini değerlendiren mahkeme heyeti, davayı 10 Eylül’e erteledi.

- Reklam -

SON HABERLER

Tunç Soyer, toplu ulaşım için verdiği sözü tuttu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, seçim öncesi verdiği toplu ulaşımda belli...

Juventus üst üste 8. kez şampiyon

İtalya 1. Futbol Ligi'nde (Serie A) konuk ettiği Fiorentina'yı 2-1 yenen Juventus,...

Rölanti modunda 3 puan

Galatasaray, maçın genelinde oldukça vasat bir performans gösterdiği ve ikinci yarısını adeta...

Galatasaray taraftarından İBB Başkanı İmamoğlu’na büyük ilgi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Galatasaray-Kayserispor karşılaşmasını izlemek için Türk Telekom...

AKP’den YSK’ye ‘KHK’li seçmen’ dilekçesi

AKP, İstanbul seçiminin iptali için YSK'ye KHK ile kamu hizmetinden çıkarılan seçmenlerin...

Başkanlar gitti, milyonluk araçları kullanılmıyor

Kocaeli’de 13 AKP’li belediyenin 12’sinde belediye başkanları değişti. Başkanların tepki çeken lüks...

İSPARK çalışanının skandal paylaşımına soruşturma

İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret AŞ (İSPARK) elindeki paralarla fotoğraf çektirerek sosyal medyada...

Silopi kayyumunun borçları belediye binasına asıldı

HDP'li Silopi Belediye Eşbaşkanları Adalet Fidan ve Süleyman Şavluk, kayyum döneminden kalan...

Nadal’dan sürpriz yenilgi

Monte Carlo Tenis Turnuvası'nda mücadele eden dünya 2 numarası Rafael Nadal, yarı finalde...

Beyoğlu’nda 4 katlı binada yangın

Beyoğlu'nda 4 katlı apartmanın çatısında yangın çıktı. Çatının büyük bir kısmını kaplayan...

Sonraki haber