-Reklam-
Anasayfa KÜLTÜR SANAT Başrol dayanışmanın

Başrol dayanışmanın

Oyuncular Sendikası mesleği, Türkiye’de oyuncu olmayı ve sendikayı konuşmak için Ankara Sanat Tiyatrosu’nda konservatuvar öğrencileriyle buluştu. Oyuncular Sendikası Genel Başkanı Demet Akbağ, Genel Koordinatör Sinem Çetinkaya, Genel Mali Sekreter Taner Rumeli ve Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Orçin’in katıldığı toplantıda oyunculuk alanındaki kontrolsüz büyüme ve atipik bir meslek alanı olmasından dolayı yaşanan hak ihlalleri konuşuldu.

4A Kampanyası’yla oyuncuların bağlı çalışan (işçi) olması yönündeki hedeflerini anlatan Oyuncular Sendikası yöneticileri, çocukların setteki çalışma koşullarının iyileştirilmesi için yapılan çalışmalara dikkat çekti. Ayrıca yürütülen ‘Setlerde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği’ kampanyasıyla belli standartların yakalanması için uğraştıklarını belirten yöneticiler, işyerinde taciz ve mobbingle mücadele birimi kurduklarını aktardı.

Genel Mali Sekreter Taner Rumeli de “Konservatuvar öğrencileriyle buluşarak, gelecekte karşılaşacakları sorunlarla ilgili onları bilgilendirmek önemli çünkü problemlerin çoğunluğu oyuncu arkadaşlarımızın haklarını bilmemesinden kaynaklanıyor” dedi.

Rumeli sözlerini şöyle sürdürdü: “Kendi hakkını bilmeyen hakkını koruyamıyor ya da hakkın korunmasının genel mücadelesine de ister istemez ket vuruyor. Çoğunlukla da farkında olmayarak. Bu farkındalığı yaratmak görevimiz diye düşünüyoruz” sözlerine ekledi.

Konservatuvar öğrencilerinin haklarını bilmeleri, haklarını savunmaları ve daha sonra profesyonel olduklarında da haklarının farkında olan sendikalı birer oyuncu olmaları gerektiğini belirten Rumeli şunları söyledi: “Böylece genel büyük hak mücadelesine de güç verecekler. Onlar için de bizim için de bu bir yolculuk. Kabaca söylemek gerekirse onlar tiyatro, biz sendika meselesinde öğrenciyiz. 7 yıllık sendikayız. Sendikal mücadele dünyada 100-200 yıldır olan bir şey ve tam olarak çözümlenmiş, bitmiş sonuç alınmış bir süreç değil. Bu dünyada da Türkiye’de de böyle. Dolayısıyla bu farkındalığı şimdiden oluşturmakta fayda var. Ayrıca bizim için kişinin okul mezunu olup olmaması bir şey ifade etmiyor. İkinci sınıf öğrencisi de bugün profesyonel olarak mesleğini icra ediyor, bir dizide oynayabiliyor. Dolayısıyla ne kadar erken o kadar iyi. Başka şeylere de sirayet eder mutlaka bu, konuşarak büyüyen bir şey. Olumlusu da öyle, olumsuzu da öyle.”


- Reklam -

SON HABERLER

İmamoğlu’na mazbata veren hâkimlerden biri, Göktepe davasında tutuklama kararı vermiş

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Maltepe'deki sayım işlemlerin tamamlanmasının ardından...

Erdoğan’ın atadığı rektörler yine ‘tanıdık’ çıktı!

BERRAK GÜNGÖRCumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep...

İklim değişikliği aktivisti Greta Thunberg İtalyan Senatosu’nda konuştu: Geleceğimizi çaldınız

İklim değişikliğine karşı dünya çapında öğrenci gösterilerine önayak olan 16 yaşındaki İsveçli...

İBB Başkanı İmamoğlu’ndan “Çiçek yollamayın, bağış yapın” çağrısı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün Twitter’da paylaştığı bir mesajla tebrik...

YSK’den HDP’nin ‘KHK’ başvurusuna ret

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), HDP tarafından adayların seçilmesine rağmen KHK'li oldukları için...

5. Neşeli Otlar Festivali Buca Karaağaç’ta

İzmir Buca Karacaağaç Köyü yetişen ot ve bitki yemeklerini tanıtmak, yöresel ot...

Halkevleri’nden ‘bahara merhaba’ konseri

Halkevleri, "Özgürlüğe ses ver, yeşersin memleket!" sloganıyla "bahara merhaba" konseri düzenliyor.

Dilek İmamoğlu: Sorumluluğum çok fazla, farkındayım

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun eşi Dilek İmamoğlu, "Sorumluluğum çok fazla,...

İstanbul Havalimanı taksi fiyatları açıklandı: En yüksek ücret 272 TL

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO), İstanbul Havalimanı'na ilçe ilçe ulaşım taksi tarifesini...

Sonraki haber