Bayar, akademisyenleri Külünk’e rapor ediyormuş
10.04.2018 08:56 GÜNCEL

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde dört akademisyeni katleden Volkan Bayar’ın, FETÖ’cü diye şikâyet ettiği akademisyenlerden Prof. Dr. Ahmet Aypay, ilginç iddialarda bulundu. Aypay, Bayar’ın ihbar dilekçelerini Emniyet’e, Valiliğe, AKP’li İstanbul Milletvekili Metin Külünk’e gönderdiğini söyledi. Aypay, Bayar’ın dilekçesinin Külünk tarafından Emniyet’e “gereği” diye gönderildiğini ve 23 Aralık’ta bir operasyonla gözaltına alınıp sadece Bayar’ın suçlamalarıyla 5,5 ay cezaevinde kaldığını açıkladı.

Aypay’ın açıklaması sonrası ihbar mekanizmasının nasıl çalıştığı, Külünk’ün bu mekanizmada nasıl bir rol oynadığı ve Emniyet’e nasıl talimat verdiği merak konusu. Külünk’ün adı daha önce Alman basınında bir çeteyle yakın bağlantısı olduğu iddiasıyla gündeme gelmişti.

“Almanyalı Osmanlılar’’ (Osmanen Germania) adlı çete ile yakın temas içinde olduğu öne sürülen AKP Milletvekili ve Dış İlişkiler Başkan Vekili Metin Külünk’ün, Almanya içerisinde provakatif eylemler yapılması için çok yönlü örgütlenmelerde bulunduğu ifade edilmişti.