Anasayfa EKONOMİ Bayram tatili enflasyonu gizledi

Bayram tatili enflasyonu gizledi

Yüksek enflasyon ekonomideki zoulmaya yönelik tartışmaları yeniden alevlendirirken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu’ya göre enflasyonun daha da yüksek çıkmasını bayram tatili engelledi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun enflasyon açıklamasının gerçeği yansıtmadığını ifade eden CHP’li Erdoğdu, bayram tatili nedeniyle TÜİK’in fiyatları derleyemediğine işaret ederek, “27 Ağustos Pazartesi haftası da ayın son 5 günü olduğu için sadece ‘Taze sebze ve meyveler, futbol maçına giriş ücreti, LPG, tüp gaz, altın ve seçilmiş 16 gıda ürünü’ fiyatları derlendi.


Ama hepimiz biliyoruz ki, bayram tatili sonrasında market raflarına zam yağdı. Yüzde 20-30 oranında fiyat artışı gazetelere bile haber olan tuvalet kağıdı ve bebek bezi, TÜİK verilerine göre sadece yüzde 2,37 ve 1,96 zamlanmış görünüyor” şeklinde konuştu. Bazı gıda ürünlerinde de gramaj düşürülerek fiyat artışlarının gizlendiği uyarısını yapan Erdoğdu, hükümeti bu konuda tedbir almaya çağırdı.

Öte yandan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi İşletme Öğretim Üyesi Dr. Can Pamir, enflasyonun yıl sonunda yüzde 20 düzeyine çıkabileceğini söyledi. Pamir, “Açıklanan verinin önümüzdeki dönemlerde enflasyonun daha yüksek seyredeceğinin bir sinyali olarak görebiliriz” şeklinde konuştu. Pamir, ekonomi yönetiminin de önlem alma konusunda geç kaldığını da sözlerine ekledi.

Merkez’den faiz artışı sinyali
Rekor enflasyonun ardından gözlerin çevildiği Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan yeniden faiz artışı sinyali geldi. TCMB tarafından yapılan açıklamada, “Son dönemde enflasyon görünümüne ilişkin gelişmeler fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret etmektedir. Merkez Bankası fiyat istikrarını desteklemek amacıyla gerekli tepkiyi verecektir. Bu çerçevede, daha önce yapılan iletişimle de uyumlu olmak üzere, son gelişmeler dikkate alınarak eylül ayı (13 Eylül) Para Politikası Kurulu toplantısında parasal duruş yeniden şekillendirilecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir” denildi.

***

Enerji zamları etkili oldu

Üretici fiyatlarında (ÜFE) yaşanan aylık yüzde 6,6’lık artışa dikkat çeken GCM Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Enver Erkan, önümüzdeki dönemde bu durumun tüketici fiyatları üzerinde yoğun biçimde hissedileceğini, enflasyon üzerindeki baskının daha da artacağını söyledi. Erkan, “İthal girdi kullanımı çerçevesinde döviz kurlarındaki artışın etkisi ara malına ve sermaye malına sırasıyla yüzde 8,42 ve yüzde 7,67 artış olarak yansıdı, imalat sanayiindeki maliyetler de yüzde 7,31 arttı. Enerjide üretici bazındaki maliyet artışı ağustosta yüzde 6,05 seviyesinde” bilgisini verdi. Merkez Bankası’nın alacağı kararların oldukça kritik olacağını ifade eden Erkan, “Hem para politikasında, hem mali politikada sıkılaşmaya ihtiyaç olduğunu görüyoruz” dedi.


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,517AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Nijerya’da kaçırılan 4 Türk için operasyon başlatıldı

Nijerya’da 4 Türk vatandaşı Cumartesi gecesi kimliği belirsiz kişilerce fidye için kaçırıldı....

Babacan ekibi parti kurmak için temaslarını sürdürüyor

AKP’den kopup yeni parti kurma çalışmaları yapan Abdullah Gül’ün, Ali Babacan’ın ve...

İran: ABD ajanlarını gözaltına aldık

İran İstihbarat Bakanı Mahmud Alevi, ülkede "ABD ve yabancı ülkeler adına casusluk...

Adana’da bir kişi daha metil alkol zehirlenmesinden yaşamını yitirdi: Toplam ölü sayısı 22 oldu

Kozan ilçesinde, geçen 14 Temmuz'da alkol içen A.D., fenalaşınca yakınları tarafından Kozan...

AKP’li vekilden hükümete eleştiri: Kanuna destek vermedim

AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarını ilgilendiren düzenlemeler...

İran’dan İngiltere’ye: ABD sizi bataklığa çekmeye çalışıyor

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'u hedef...

Adam Peaty’den dünya rekoru: 57 saniyenin altına inen ilk sporcu

Adam Peaty, Güney Kore'de düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda erkekler 100 metre kurbağalamada dünya...

Didim’de deniz temizlendi, halı bile çıktı

Aydın'ın Didim ilçesinde, protokolün de katılımıyla dalgıçlar tarafından yaklaşık bir saat temizlik çalışması...

THK’den eski yöneticiler için suç duyurusu

Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanlığınca, kurumun eski yöneticileri hakkında 'ihaleye fesat...

İzmir Film Festivali yarın başlıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı ve Asitem destekleri ile...

Sonraki haber