BDS‘den AKP’ye "İsrail ile işbirliğini kes” çağrısı
15.05.2018 22:55 GÜNCEL

ZEYNEP KURAY

Filistin için İsrail’e Boykot, Yatırımların Geri Çekilmesi ve Yaptırımlar Hareketi’nin (BDS) Türkiye temsilcileri, Nakba felaketinin 70’inci yıldönümünde, İsrail devletinin Filistin halkına yönelik katliamını yaptığı kitlesel yürüyüşle protesto etti. “Katil İsrail Filistin’den defol” sloganlarının atan BDS Türkiye aktivistleri, AKP hükümetine İsrail ile her türlü işbirliğinden vazgeç çağrısı yaptı.

bds-den-akp-ye-israil-ile-isbirligini-kez-cagrisi-464046-1.

İsrail devletinin ilan edildiği ve tarihe “Büyük felaket” olarak geçen Nakba’nın 70’inci yıldönümünde Taksim’de biraraya gelen BDS Türkiye aktivistleri, ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasına tepki gösteren Filistin halkını katletmesini Tünel’den Galatasaray Meydanı’na yaptıkları yürüyüşle protesto etti. AKP hükümetine “İsrail devletiyle işbirliğine son ver” çağrısının yapıldığı yürüyüşte, Türkiye ve Arapça yazılı, “70 yıldır Nakba sürüyor, geri dönüş mücadelesi devam ediyor”, “Kudüs Filistin’dir Filistinlilerindir” pankartlar ile Filistin bayrakları yanı sıra, “Yıkılsın Siyonist İsrail devleti”, “Nehirden denize özgür Filistin” dövizleri taşındı. Polis ablukası altında yürüyen kitle hep bir ağızdan, “70 yıldır Nakba sürüyor geri dönüş mücadelesi devam ediyor”, “Katil İsrail Filistin’den defol”, “Emperyalistler yenilecek, direnen halklar kazanacak”, “Filistin’e özgürlük, İsrail’e boykot”, “Katil ABD Ortadoğu’dan defol” sloganları atıldı. İstanbul’da yaşayan Filistinlilerin ön saflarda yerini aldığı yürüyüşe demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler de destek verdi.

‘FİLİSTİN HALKI KUDÜS’TEN ASLA VAZGEÇMEYECEK!’

Galatasaray Meydanı’na alkışlar eşliğinde gelen BDS Türkiye adına açıklama Türkçe ve Arapça okundu. Açıklamayı Türkçe okuyan Mutlu Örs, Filistin halkının büyük felaketi olan Nakba’nın 70 yıldır aralıksız devam eden etnik temizlik süreci olduğunu vurguladı. “70 yıldır Siyonistler emperyalist devletlerin desteğiyle Filistin toprağını gasp ediyor” diyen Örs, 70 yıldır devam eden bu işgalinin son halkasının Filistin ‘in tarihsel başkenti Kudüs’ü yutma girişimi olduğunu kaydetti. BDS Türkiye olarak emperyalist ABD yönetimin bu adımını en sert şekilde kınayan Örs, “Emperyalistler hangi kararı alırlarsa alsınlar, hangi adımı atarlarsa atsınlar, Filistin halkı Kudüs’ten asla vazgeçmeyecek ve asla teslim olmayacaktır” dedi. 14 Mayıs günü ABD’nin Büyükelçiliğin İsrail’e taşınmasını protesto eden Filistin halkının İsrail devleti tarafından katledilmesini de kınayan Örs, Türkiye hükümetine 2 yıl önce İsrail ile varılan normalleşme anlaşması iptal etme ve başta doğal gaz işbirliği olmak üzere Siyonist devletle her türlü işbirliğinden vazgeçme çağrısını yaptı.

bds-den-akp-ye-israil-ile-isbirligini-kez-cagrisi-464047-1.bds-den-akp-ye-israil-ile-isbirligini-kez-cagrisi-464048-1.bds-den-akp-ye-israil-ile-isbirligini-kez-cagrisi-464049-1.bds-den-akp-ye-israil-ile-isbirligini-kez-cagrisi-464050-1.bds-den-akp-ye-israil-ile-isbirligini-kez-cagrisi-464051-1.bds-den-akp-ye-israil-ile-isbirligini-kez-cagrisi-464052-1.bds-den-akp-ye-israil-ile-isbirligini-kez-cagrisi-464053-1.bds-den-akp-ye-israil-ile-isbirligini-kez-cagrisi-464054-1.