Anasayfa ARŞİV Bebekli hayat bir problem midir?

Bebekli hayat bir problem midir?

Bebeğin temel ihtiyaçlarının başında güvenilir bir ortamda yaşamak geliyor. Güvenilirlik, herşeyin beklendiği gibi gitmesi ile sağlanır. Bebeğin biyoritmine göre bir düzen oluşturmak, bebeğin beklentilerine uyumu kolaylaştırır. Anne ya da babanın bebeğin ihtiyaçlarına yetip yetmeyeceklerini sorgulayan yaklaşımları doğruyu arayıp bulmalarına yardımcı olabilir. Bu sorgulamanın ayarını kaçırmak ise pek kolaydır. Negatif ruh durumu, en ufak bir aksiliği kendi yetersizliğimizin ya da talihsizliğimizin bir işareti olarak yorumlamamızı kolaylaştırır.

Doğum sonrasındaki ilk yıl içinde annelerin ruh durumu mesele kaldıramaz halde olabilir. Annelerin üçte biri ‘negatif’ duygulara kolayca kapılıp hemen morali bozulurken, her 10 yeni anneden biri tedavi gerektirecek düzeyde depresyon belirtileri gösterir. Her iki durumda da annenin tahammülü düşük, kaygısı ve korkusu yüksektir. Babaların bebek ve çocuk bakımında aktif yer alması ölçüsünde annenin ruh durumunun daha ‘pozitif’leştiğini, anne depresif kalsa bile bebeğin gelişiminin bu durumdan daha az etkilendiğini görüyoruz.

Çocukluktan başlayarak yetersizlik hisleri içinde takdire hasret büyümüş yetişkinler, anne-baba olduklarında bebeklerinin hayata ayak uydurmaya çalışırkenki (genellikle doğal sınırlar içindeki) zorlanmalarını ve sarsılmalarını kendi yetersizliklerinin bir başka tezahürü olarak algılarlar. Kendi hayatımızı dilediğimizce kontrol edememiş olsak da, hiç olmazsa bebeğimizin hayatını ve davranışlarını kontrol edebileceğimize inandıran bir ‘ideoloji’ ile büyümüş olduğumuzdan mıdır nedir, bebeğin özellikle davranışlarında ortaya çıkan meseleleri kabul etmek zor gelir. Depresyonda olmasa bile annenin karamsarlaşma, çaresiz hissetme ve korkma olasılığı yüksektir.

Uyku ya da beslenmeyi düşünün. Küçük çocuk ailelerine uyku ve yemek lafını açtığınızda, konu kapanmak bilmez. Çocuğu uyutamayan ya da yediremeyen anne-babalar, bu ‘işlemleri’ yapmak için reçete tavsiyeler ister. Bütün tavsiye arayışlarında olduğu gibi ‘garantili’ gözükmeyen önerileri denemek bile zor gelir. O tavsiye senin, bu uzman benim derken yıllar gelir geçer. Uyku ya da yemek sorunları bu sefer yerini ödevlere ya da söz dinlememe/söz geçirememeye bırakır.

Çocuğun özelliklerini kendimizinkine uydurmaya çalışmak problem doğurabilir. Biz misafirlikte uzun oturmak istiyorsak ya da televizyonda çocuğa uymayacak bir programı seyretmek istiyorsak, çocuk bu duruma ayak uyduramayıp sorun çıkardığında o sorunu nasıl çözeriz? Kendi önceliğimizden vazgeçmek yerine “çocuk şimdiden alışsın, özgüvenli olsun” gibi yuvarlak laflar ile yetinebiliriz. “Sorun yok, normaldir” diyerek önemli gelişim sorunlarını kaçırırken, ‘büyük sorun’ adı altında gelişimin normal dalgalanmalarını klinik mesele olarak görmemenin yolu, bebeğe kulak vermekten ve bebeği tanımaya çalışmaktan geçer. Annenin ve babanın yoldaşlığı bu yoldaki ilk adımdır.

- Reklam -

SON HABERLER

Ankara ve İstanbul için son anket: ‘Yavaş ve İmamoğlu önde’

AREA Araştırma Şirketi'nin yaptığı son ankette Ankara’da Mansur Yavaş yüzde 44.3, Mehmet...

İsrail: Trump, Golan Tepeleri kararnamesini yarın imzalayacak

İsrail Dışişleri Bakanı Vekili ve Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz, "Başkan Trump, yarın...

Erdoğan: Vatandaşın nabzını anketlerden çok meydanlarda tutuyorum

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, TGRT Haber'de yerel seçimlere ve...

“Bay Kemal konuşacak tabii. İşçinin, çiftçinin, esnafın, tüccarın derdini kim dile getirecek?”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Nerede bir mazlum varsa bu kardeşiniz o...

Kupa Voley’de şampiyon Eczacıbaşı VitrA

Voleybolda AXA Sigorta Kadınlar Kupa Voley finalinde Eczacıbaşı VitrA, Fenerbahçe Opet'i 3-1...

CHP’den Demirören’e tepki: Amiral battı

CHP İzmir ve İstanbul İl Gençlik Kolları, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na haberleri...

Ağrı’da okullara kar tatili

Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde olumsuz hava koşulları nedeniyle taşımalı eğitim kapsamındaki okullarda eğitime...

Norveç’de batma tehlikesi geçiren gemi limana yanaştırıldı

Norveç'ın batı kıyısı açıklarında arıza yapan Viking Sky adlı turist gemisi, motorlarının...

“Sandıklara sahip çıkamamanın hiçbir mazereti olmayacaktır”

"Millet İttifakı Seçim Güvenliği Toplantısı", CHP'li ve İYİ Parti'lilerin katılımıyla Ankara Spor Salonu'nda...

Bakan Soylu’nun yardımcısı: Memlekette korku salmak isteyenler, düşün yakamızdan

Şırnak Valiliği ile Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyon Başkanlığınca düzenlenen "Geleneksel...