Anasayfa ARŞİV BEDAŞ’s way

BEDAŞ’s way

Vatandaşı olarak her şey üzerinden her şeyine vergi ödediğiniz için hizmet bekleme hakkınız bulunan Türkiye Cumhuriyeti ile aranız nasıl? Bu soru önce Van’da, Erciş’te, kış gününde yazlık çadırlarda bekleşen insanlara sorulmalı.

İyi de sen sayın sade vatandaş; Sünni, beyaz, Türk (!) vatandaş; halinden memnun musun? Allah’a şükür maaşlı işi olan, kiralık da olsa evi, arabası, akıllı telefonu olan, aylık borçlarını efendi gibi ödeyince elinde üç beş kuruş kalan sade, kıymalı, peynirli vatandaş; rahat mısın?

Misal, sen de her evrakı benim gibi delice okuma hastası mısın? Ara sıra bordrolarını; bugüne dek hiç okumadığın, okumadan imzaladığın kredi kartı sözleşmesini; her ay sektirmeden yollanan faturalarını inceler misin? Geciktirmeden ödediğin (zira hemen keserler geciktirirsen, kendilerine ait elektriği sana satmıyor mu adamlar; keser!) elektrik faturanı diyelim, hiç inceledin mi?

Gel benim evin bu ayki faturasına kısaca göz atalım. 297 kilowatt saat elektrik tüketmişiz kasım itibarıyla. Sayın BEDAŞ, birim fiyatı 0,0163434 liradan 48,47 liralık bir masraf çıkartmış sağ olsun, sol olacak hali yok zaten! Tüketim tutarı hanesinin altında K. K. Bedeli görünüyor. K. K., kara kuvvetleri olamaz herhalde, ne de olsa artık siviliz! Kaçak Kullanım Bedeli bu. İnsanımız isyan etmesin diye açık açık yazamamışlar; bizim insanımız da isyan etmeyi ne sever ya! İyi de bir dakika, kurum kaçak olarak sunmuyorsa hayatımda hiç kaçak elektrik kullanmadım ki…

Özelleştirerek paha biçilmez hale getirilen bu bay elektrik, ödeyemeyen ya da ödemek istemeyenler tarafından kaçak kullanılıyor, cezası da ‘kuzu gibi ödeyenden’ kesiliyor demek; yeni Türkiye’ye yakışacak kadar adilane.

K. K. Bedeli’ne az daha bakalım. Kendilerinin birim fiyatı 0,0292593; yani kullandığınız elektrikten 0,013 lira daha pahalı. Sayın BEDAŞ bana bu ay 8,69 TL öngörmüş. Buradan 8,69/0,0292593 yaparak 297 kilowatt saat kaçak elektrik kullandığımı görüyorum. Diğer deyişle sayın BEDAŞ, kullandığım elektrik kadar da kaçak elektrik kullandığımı iddia ederek benden yasal olmayan 8,69 TL istiyor.

K. K. Bedeli’ne ek olarak onunla ilişkilendirilmiş Per. Sat. Hiz. Bd (bana bu ay 1,08 uygun görülmüş, 2 de görülebilirdi) ve PSH (Say.Oku.) Bd. (0,31 lira istenmiş, zaten say, oku falan dendiğine göre pek önemli şey olmalı…) unutulmasın.

Başka iki kategori daha var: İle. Sis. Kul. Bd. ve Dağıtım Bedeli. Bu iki arkadaş için de toplam 11,88 ödeyeceğim, çok şükür Allah’a, yola devam!

Yeter ama yetmez; Enerji Fonu ve Elek. Tük. Vergisi var koç gibi. Elektrikten yararlanmayı biliyorsun da vergisi mi zoruna gidiyor? Gerçi tükettiğin kadarını yukarıda faturalandırıyorlar ama olsun, onu tüketmenin vergisi olmalı ki vatandaş olduğun anlaşılsın. Üstelik evlilik programlarında adayların birbiri için ürettiği elektrik değil bu! Elektriği biz bulduk, onu yaşatacak olanlar kapitalistlerdir! Lafı uzatmayayım bu iki kalem için de 2,98 reva görülmüş; çok yaşa BEDAŞ!

İşte en güzeli geliyor vatandaş! Faturada şöyle bir ibare: TRT PAYI. TRT bir tür pay falan yapmış da onu mu yedirecekler? Değil! Dangoz programlarını hiç izlemediğim TRT’den benim payıma tam 0,95 lira ödemek düşmüş. İyi de devletin televizyonuyla hiç ilgim yok ki. Televizyonu sadece STV’nin zekâ dolu Kollama, Gereği Düşünüldü gibi programlarını izleyip dalga geçmek için kullanıyorum; yine de ödeyecek miyim? Yazık değil mi bana? Şu devlet dediğin şey kendi varlığını vatandaşına borçlu değil mi? Biz niye yıllarca her sabah armağan ettik varlığımızı hakkımızı bunca savunmayan bu arkadaşa!

Peki, şimdi sen eşek yüküyle ödeme yaptın, demek ki paran var; biraz daha yapsan sana koymaz, seni kesseler acımaz demez mi BEDAŞ! Der tabii. O zaman şöyle adamakıllı bir de güzel KDV alsınlar hakkıyla; katma, değer olayım çehreni ey vergi mağduru, sökül 13,40’ı.

Sözün kısası sonuçta tükettiğim bedel olan 48,47 dışında ödeyeceğim miktara bakalım: 8,69+0,31+1,08+11,88+2,98+0,95+13,40=39,29. Harcadığımın yüzde 81,06’sını sayın BEDAŞ benden bir nevi haraç olarak alıyor. Bitti mi; biter mi? Bu duruma göre eğer okuma hatası yapmadıysam faturamın 87,76 gelmesi gerekirdi fakat 87,80 gelmiş. İşe bak!
Hal böyle olunca BEDAŞ genel müdürü sayın Abdullah Atalay’a sorarım: Başında bulunduğunuz kurum tarafından adıma fatura ettiğiniz tüm tutarlar, tamam değil ama hadi tamam olsun; gelgelelim 40 kuruşuma ne yaptınız? Herkese bunu yapıyorsanız 40 milyon aboneden 16 milyon lira eder, onlar da biz bilmeden duble yol olarak bize geri mi dönecek?

Haber bekliyorum. Hayırlı işler!

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

9,984AbonelerAbone
- Reklam -

SON HABERLER

İlhan Cihaner’i makamından zorla gözaltına aldırtan Osman Şanal’a FETÖ’den 11 yıl 3 ay hapis cezası

Dönemin Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılardan biri olan Osman Şanal'a FETÖ'den hapis cezası...

Erdoğan’dan ‘EYT’ cevabı: Erken emeklilik diye bir şey yok, istismar peşindeler

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT)...

CHP’li Bakırköy Belediye Başkanı’na 10 ay hapis cezası

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Bakırköy Spor Vakfına ait inşaatın yıkımı sırasında...

Ankara’da çocuk şenliği: “Her şey çok güzel olacak”

Ankara’da geleneksel hale gelen Mahalle Çocuk Şenliği’nin üçüncüsü, “Her Şey Çok Güzel...

Adıyaman’da 85 milyon yıllık deniz kestanesi fosili bulundu

Adıyaman'ın Gerger ilçesinde çobanlık yapan Turan Cingöz, hayvan otlattığı sırada şekilleri dikkatini...

Erdoğan’ın danışmanına danışman atandı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı Prof. Dr. Seyit Sertçelik’e...

Wenger: Hangi görevde olursa olsun futbola döneceğim

Fransız teknik direktör Arsene Wenger, futbola yakın bir zaman içinde dönmek istemesine rağmen...

İmamoğlu FT’ye konuştu, CNN’e ‘CNN Türk’ü denetle’ çağrısı yaptı

"CNN Türk İstanbul seçimlerinde taraf tuttuğu için eleştiri dalgası altında" başlıklı haber...

Yerli otomobil projesi yılan hikayesine döndü: “47 milyon avroluk prototip nerede?”

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Yerli...

Erdoğan: İstanbul seçimlerini inşallah hırsızlara bırakmayacağız

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Hacı Osman Torun Camii açılışına katıldı....

Sonraki haber