Bekâ

Yazının Arapça kökenli başlığı 31 Mart seçiminin, halk arasında olmasa da, siyasetçiler arasında en fazla kullanılan sözcüğü. Sonuna “sorun” ekleyerek, iktidar “var da var” derken, muhalefet “yok” diyor.

Son birkaç gündür, iktidara yakın çevrelerden de “Türkiye’nin bekâ sorunu yok” sesleri duyulmaya başlandı. Aktif siyasetten ayrıldıktan sonra, kendince nedenlerle Saray’dan bir adım uzaklaşıp ardından iki adım yaklaşmak şeklinde bir çizgi izleyen AKP’nin “Bülent Abi”si de, Mehmet Özhaseki’nin ev sahipliğinde yapılan, 230 eski vekil çağrılmışken 110’unun katıldığı, galiba “Ankara’yı nasıl kazanırız” toplantısında, bu konuya değinmiş.

Erdoğan ve Bahçeli’nin her konuşmalarının bel kemiği yaptıkları, Cumhur İttifakı’nın ana seçim sloganı haline gelen “bekâ sorunu”için; “Şu anda ülkede bekâ diye bir sorun yok. Nerden çıktı bu bekâ meselesi? Seçim stratejimiz doğru değil.”, eleştirisinde bulunmuş.

AKP’ye yakın olarak bilinen araştırma şirketlerinden ANAR’ın Genel Müdürü Dr. İbrahim Uslu da, “var-yok” tartışmasına girmeden, halkta karşılığı olmadığını söyledi!

Uslu’ya göre, iktidar kesiminin tabanı bile “bekâ sorunu” söylemini, yani bu seçimlerin sonucunun ülke ve devlet için bir varlık-yokluk meselesi olduğunu inandırıcı bulmuyorlar. Yüzde 76,5’la halkın birinci gündemi ekonomik kriz ve bekâ dahil tüm diğer sorunlar yüzde 5’in altında kalıyormuş.

Erdoğan ve Bahçeli’nin “bekâ da bekâ” demelerinin, halkın gündeminde yüzde 5 bile olmayan terörü söylemlerinin en tepesine koymalarının nedeni de bu. İktidarlarının kötü giden ekonominin, mutfakta kemiğe dayanan bıçağın, faturasını ödemek durumunda kalacağından endişeliler!

Tamam, “bekâ da bekâ” da, bekâ dedikleri ne?

Sözlük anlamı “kalıcılık, ölmezlik” olan sözcük, sağın siyasal söylemi içerisinde her zaman önemli bir yer tuttu. Sözlükte siyasal anlamını aradığınızda, karşınıza; “bir devletin toprak bütünlüğünü, ahdi hukukunu ve anayasal düzenini iç ve dış tehditlere karşı koruması suretiyle hayatiyetini devam ettirmesi” gibi bir açıklama çıkacaktır.

Türk sağında milliyetçi bir damar, bekâyı “imparatorluk şuuru” ile anlama ve “sınır ötesini korumayı da mevcut sınırların korunması (bekâsı) için bir mecburiyet” olarak görme eğilimindedir.

Suriye ve Suriye’deki gelişmeler, şimdi, tam da bu nedenle “bekâ sorunu” oluyor!

Tarih boyunca, farklı coğrafyalarda, farklı siyasilerin ağzında, farklı dillerde ve farklı kavramlarla da olsa kullanılan bu “bekâ” (varlık-yokluk) meselesi; devletle liderin eşitlendiği, “devlet benim” diyen muktedirlerin hüküm sürdüğü yerlerde, devletin değil muktedirin bekâsı olarak anlaşılmıştır! Muktedirler, devleti değil de kendi geleceklerini tehlikede gördüklerinde bu kavrama sarılırlar.

Türkiye’de artık rejim değişti; bir devlet ve onun partilerinin olduğu parlamenter sistemden, bir parti ve onun devletinin olduğu başkanlık sistemine geçildi. 31 Mart da o sistemin pekiştirilmesi, geri dönülmez hale getirilmesi, şu geçen süre içerisinde halkın onayını ne kadar aldığının görülmesi açısından kritik.

Ülke ve devlet açısından değilse de, rejim ve iktidar açısından bir bekâ sorunundan söz etmek yanlış değil aslında! Yanlış olan; “Ne bekâsı? Bu sıradan bir yerel seçim, kim daha iyi çöp temizleyecek onun yarışındayız” tavrı.

İktidarın rejimi pekiştirmek ve kendi bekâsı açısından kritik olduğunu gayet net hissettiği bir seçime, olağan yerel seçimlerden biri gibi yaklaşmak mevcut rejimi meşrulaştırmak ve parlamenter sisteme dönüş iddiasından uzaklaşmak gibi bir risk içeriyor!

Bence bir “bekâ sorunu” var; devletin değilse de iktidarın!

SON HABERLER

Türkiye, dünya mutluluk raporu listesinde 79’uncu sırada

Birleşmiş Milletlerin (BM) yayımladığı Dünya Mutluluk Raporu, dünyadaki en mutlu ülkelerin, en...

İmamoğlu: Yorulduk kardeşim, 5 senede 7 seçim

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, yerel seçim çalışmaları kapsamında,...

Bahçeli’nin anket telaşı: Yalan yanlış araştırma yapıp atıp tutuyorlar

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Isparta mitinginde vatandaşlara hitap etti. Bahçeli...

Google’a ‘piyasa hakimiyetini kötüye kullanmak’tan 1,49 milyar avro ceza

Avrupa Birliği, Google'a, reklam hizmeti AdSense'de piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle 1,49...

Makina Mühendisleri Odası: Kriz, sanayi odaklı derinleşiyor

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO), her ay hazırladığı sanayinin sorunları bülteninin 47’ncisini,...

Erdoğan: Televizyonlara ‘barajları yayınlayın’ diye talimat verdim

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Ankara'da Ankapark'ın açılış töreninde konuştu.

Odak yazar söyleşileri Aynalıgeçit’te geri dönüyor

Odak Yazar Söyleşileri Aynalıgeçit’te geri dönüyor. Mart ayından itibaren Beyoğlu Aynalıgeçit'te devam...

A Haber’in Gülen cemaatine siper olduğu haberi sosyal medyanın gündeminde

Yayınlarında aktif olarak AKP'de siyaset yapmayan hemen hemen herkesin FETÖ'cülükle suçlandığı A...

19 yaşındaki genç kadını otobüste taciz eden şahıs gözaltına alındı

Ankara'da 19 yaşındaki bir genç kadına otobüste tacizde bulunan kişi gözaltına alındı.

HDP’li Ayşe Sürücü’ye 1 yıl 8 ay hapis cezası

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü hakkında, "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet"...