-Reklam-
Anasayfa SİYASET ‘Bekle bizi İstanbul’

‘Bekle bizi İstanbul’

MELTEM YILMAZ @meltemmmylmz

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanması ardından Ankara’dan İstanbul’a yapılan Adalet Yürüyüşü dün 9. gününü tamamladı. Yürüyüşte düne kadar 160 kilometreden fazla yol katedildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yürüyüş başlamadan önce yaptığı açıklamada, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici’nin “adalet yürüyüşü”nün “hayır” blokunu ayakta tutmak için yapıldığı eleştirilerine yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, “Kendi görüşüdür, saygı duyarız. Şundan özellikle kaçınmamız gerekiyor. ‘Adalet Yürüyüşü’ içinde ‘O, onu dedi; bu, bunu dedi’ bundan kaçınmamız gerekiyor. Sayın Destici, onu söyleyebilir. Saygı duyuyoruz. Kendi görüşü o tarzdadır” ifadesini kullandı. “Yaptığımız yürüyüş, kutsal bir yürüyüştür” diyen CHP Lideri, “Bunun bir partiyle bir kişiyl


e bir sivil toplum örgütüyle ilgisi yok. 80 milyonun adalet talebi için yürüyoruz” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu da, T24’e yaptığı açıklamada, yazar Vedat Türkali’nin ünlü “İstanbul” şiirine atıf yaparak, “İstanbul bekliyor bizi. ‘Bekle Bizi İstanbul’ şiiri, 1940’larda yazılmış bir şiir, günümüze de çok uyuyor. Ben çok seviyorum ve ‘bekle bizi İstanbul’ diyorum” dedi.

Gülmen ve Özakça unutulmuyor
Kortejde, kanun hükmünde kararnameler (KHK) ile ihraç edilen ve “İşimizi geri istiyoruz” diyerek başlattıkları açlık grevinin 76’ncı gününde tutuklanan Akademisyen Nuriye Gülmen ve Öğretmen Semih Özakça için de pankartlar açıldı.
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in açıklamasına göre dün kortejde 7 bin kişi vardı. CHP’li yetkililer günde ortalama 5 bin kişiyle yürüyüşün gerçekleştirildiğini söylüyor.

Sanatçılardan konser
Öte yandan dün Halk Müziği sanatçıları Erdal Erzincan ile Tolga Sağ, kortejdekilere küçük bir konser verdi. Görevli jandarmalar da milletvekillerinin çağrısı ve komutanlarının izniyle Erzincan ve Sağ’ı dinledi.

Şişli Belediye Bandosu da, mola yerinde “Çav Bella”yı çaldı. Yürüyüşe dün Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Raşit Tükel ve beraberindeki heyetin yanı sıra Eskişehir’in Tepebaşı ilçesinin Belediye Başkanı Ahmet Ataç da katıldı.

***

Bir talep karşılık buluyorsa o sorun vardır

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Raşit Tükel

bekle-bizi-istanbul-309359-1.
20 Temmuz’dan başlayarak ilk kez 1 Eylül Kanun Hükmünde Kararname’si (KHK) ile birlikte çok sayıda kamu çalışanı ihraç edildi bunların içinde doktorların, sağlık çalışanlarının sayısı oldukça fazla. Haksız ve hukuksuz biçimde ihraç edildiklerini söylüyoruz; çünkü haklarında herhangi bir suçlama ve soruşturma söz konusu olmadan bir anda bir KHK’da ismi açıklanarak ihraç edildiler. Biz öncelikli olarak ihraç edilenlerin bir an önce görevlerine iade edilmelerini istiyoruz.
Halkımızın sağlık hakkını savunuyoruz. Şu anda sağlık sistemi giderek daha da kötüye gidiyor, özellikle performans sistemi, sağlığın ticarileştirilmesi… Bunun sonucunda ortaya çıkan tablo şudur; sağlık işletmeleri oluşturulmuştur. Bu halkın sağlık hakkını engelleme anlamı taşıyor. Bu yüzden piyasacı sağlık anlayışına dur demek istiyoruz. Toplumcu, halkın sağlık ihtiyaçlarını karşılamaya dönük politikaların oluşturulmasını istiyoruz.

Antidemokratik uygulamalar da toplum sağlığını bozuyor. Bizler, demokratik ve laik bir ülkede, barış içinde yaşamı savunuyoruz, fakat bundan giderek uzaklaşıldığını, bir çatışma ortamının sürekli mevcut olduğunu, birçok savaşların ülke sağlığını çok bozucu etkisini ortaya çıkardığını görüyoruz.

Bir şey ortaya çıkıyorsa durup dururken çıkmaz, hele karşılık buluyorsa demek ki orada acilen giderilmesi gereken bir sorun var demektir. Bu bağlamda adalet talebinin toplumda karşılık bulduğunu düşünüyorum.

Adalet ve demokrasi talebi, herkesi birleştiren acil ve bir an önce yerine getirilmesi gerek bir talep. Biz de hekimler olarak bu talep etrafında bir araya gelmiş olduk.

***

Ağaç bir, dal bin bir tane

bekle-bizi-istanbul-309360-1.

Seyit Rıza’nın torunu Seyit Tezel
Bizim buraya gelme sebebimiz ülkemizde adalet olmasını istememiz. Adalet arıyoruz bulamıyoruz, yok adalet. Biz geleceğe, gençliğe şunu aktarıyoruz; hepimize adalet lazım. Ağaç bir, dal bin bir tane. Alevisi, Sünnisi’yle, Çerkezi’yle, Abhazası’yla, Lazı’yla ülkemize sahip çıkalım. Adaletimize, insanlığımıza sahip çıkalım. Ülkemiz için geleceğimiz için herkesi buraya bekliyorum.

***

Bu yürüyüş burada bitmeyecek

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker
Giderek kalabalık artıyor. Bugün Türk Tabipleri Birliği başkanları ve tabip odaları başkanları bize eşlik etti. Gittikçe güçlenen bir katılım ve güçlü bir adalet talebi var. Kalabalık giderek artacak, yüzbinleri finalde de milyonları bulacak. Adalet arayışı, adaleti tesis edene kadar sürecek. Adalet arayışımız değişik yöntemlerle devam edecek bu yürüyüş burada bitmeyecek.


Biz devletin bütün mekanizmalarının rehin alındığı ve çare olarak sivil direniş yolunun kaldığı bu dönemde sivil direniş hakkımızı kullanıyoruz. Eğer hukuk yoksa, hukuka bağlılığımız yoksa ortada devlet diye bir mekanizma kalmaz. Hukuk ve adalet bizi birbirimize bağlıyor ve adaletimizi gasp ettiler. Bir kişinin iki dudağının arasında kanun çıkıyor ve o kişinin istediği anda değiştirilip yine istediğinde de o kanunlara uyulmamasını teminat altına alıp hakim ve savcıların işlem yapmasını engelliyor. Bir yandan suçları duyuran gazeteciler içeri atılıyor o suçu işleyenler ise bugün güçlü oldukları için zorbalıkla iktidarlarını devam ettirmeye çalışıyor.

Biz bu yürüyüşü Cumhuriyet Halk partisi olarak yapmıyoruz. Bu, Gezi’den sonra en genç grubun olduğu etkinliktir.

- Reklam -

SON HABERLER

CHP’den Güneş gazetesine tepki

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Murat Emir, Hakkari'de 4 askerin yaşamını...

Fenerbahçe oyun kalitesini yükseltmeyi başaramıyor

Geçtiğimiz hafta Kadıköy’de Galatasaray ile berabere kalarak rakibine karşı yenilmezlik serisini sürdürmeyi başaran...

Ukrayna’da komedyen Zelenskiy açık ara farkla kazandı

Devlet başkanlığı seçiminin ikinci turuna giden Ukrayna'da sandık başı anketlerine göre komedyen...

Gebze Cezaevi önünde polis yine saldırdı

Açlık grevindeki çocuklarına destek vermek için Gebze Cezaevi’nin önünde nöbet tutmak isteyen...

Çukurca’da yıldırımın isabet ettiği ev yandı

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde yıldırımın isabet ettiği bir evde yangın çıktı.Yangın, itfaiye ekipleri...

Hayvanların öldürülmesini yürüyüşle protesto ettiler

Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde toplu hayvan öldürülmelerini protesto etmek için Tekirdağ'daki hayvanseverler birlikte...

Bahçeli’den saldırıyı destekleyici açıklama

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Antalya dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bahçeli, CHP...

Musa, 1 puanı çağırdı

Başakşehir, ligin en iyi takımlarından birisini evinde konuk ettiği kritik maçta 1...

Öztrak: Bu saldırının azmettiricileri bellidir

CHP Sözcüsü Faik Öztrak Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıya ilişkin açıklamada bulundu.

Kılıçdaroğlu’na saldıran 6 kişinin kimliği belirlendi

Ankara'da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef alan saldırı sonrası 6 saldırganın...

Sonraki haber