Anasayfa EKONOMİ ‘Beklentiler karşılanmadı para çıkışı yaşandı’

‘Beklentiler karşılanmadı para çıkışı yaşandı’

NESLİHAN KARATAŞ
[email protected]

Piyasalarda 7 Haziran seçimleri öncesinde artan geriliminde etkisiyle 3,05’ler seviyesini aşan, 1 Kasım sonrasında ise tek parti iktidarının çıkmasıyla düşen dolar yeniden tırmanışa geçti. ABD Merkez Bankası’nın (FED) 16 Aralık’ta faiz artırımına gidebileceği beklentileri Türkiye gibi gelişmekte olan ülke piyasalarını olumsuz etkiledi. Bir süredir gelişmekte olan ülke para birimlerinden daha iyi performans gösteren dolar 2,97’i aşarak yeniden 3 lira sınırına yaklaştı. Cuma günü güne 2,92 civarında başlayan dolar 2,98 seviyelerine kadar geldi. Dolar böylece 14 Ekim’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Borsa İstanbul (BİST) 100 Endeksi ise dün önemli ölçüde düşüş yaşadı. Borsadaki kayıplar 2,30 oranına kadar yükseldi. Doların Fed toplantısı öncesinde hızlı yükselişini yorumlayan analistler, Türkiye’nin yüksek cari açığı nedeniyle yapılacak faiz artırımdan fazlasıyla etkilenebileceğini dile getirirken doların 3,15-3,25 seviyesini görebileceğini söyledi. Dolardaki hızlı tırmanışın önümüzdeki günlerde de devam edeceğini dile getiren Türkiye Araştırmaları Enstitüsü’nden Doç. Dr. Ümit Akçay, 64. Hükümet Eylem Planı’nın beklentileri karşılamadığını ve Türkiye’den bu nedenle para çıkışı yaşandığını bu durumunda dolardaki tırmanışı tetiklediğini dile getirdi.

İki seçenek de olumsuz

Önümüzdeki hafta yapılacak Fed toplantısında faiz artışı beklentisinin neredeyse kesinleştiğini dile getiren Akçay, Türkiye’nin Fed’in faiz artırımına uzunca süredir hazırlık yapmış olmasına rağmen hazır olmadığını dile getirdi. Akçay, “Erdem Başçı geçen hafta Başbakan’la görüştü. Bunun bir nezaket görüşmesi olduğu söylendi ama hazırlık görüşmesi olduğu daha büyük bir ihtimal. Burada hükümetin ve Merkez Bankası’nın iki açmazı var: Eğer faizler artarsa ekonomik büyümenin yavaşlayacağı bir ortam oluşacak. Faizler artmazsa da doların çok yükselmesi nedeniyle firma iflasları ve dolaylı olarak yine ekonomik büyümeyi yavaşlatan bir ortam oluşacak. Yani faiz artırılsa da artırılmasa da olumlu bir seçeneğin olmadığı bir durumla karşı karşıyalar’’ dedi.

‘Firmalar zora girecek’

64. Hükümet Eylem Planı’nın beklentileri karşılamadığına ve büyük bir hayal kırıklığı yarattığına vurgu yapan Ümit Akçay, açıklanan planın özellikle sermayenin beklentilerini karşılamadığını belirtti. Akçay şöyle devam etti: “64. Hükümet Eylem Planı’nda bir reform programı açıklanacağı bekleniyordu ancak açıklanan planda sermayenin beklentileri karşılanmadı. Sermayenin istediği çerçevenin dışında kalan bu plan nedeniyle ülkeden para çıkışları yaşandı. Net para çıkışları ve Fed toplantısında etkisiyle de dolar 2,98’e kadar ulaştı. Önümüzdeki günlerde bu tırmanışın devam edeceğini de söyleyebiliriz. Bu durumda özellikle yurtdışından dövizle borçlanmış firmaları zora sokacak.’’

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,392AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

70 milyonu kazanan talihli ortaya çıktı

Milli Piyango İdaresi’nin 2019 yılı yılbaşı özel çekilişinde, 70 milyon liralık büyük ikramiyeyi...

Beşiktaş’tan Ekrem İmamoğlu’na tebrik ziyareti

Beşiktaş Kulübü Yönetim Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na tebrik ziyaretinde...

BM: Geçen yıl dünya genelinde 821 milyondan fazla insan açlık çekti

Birleşmiş Milletler'in (BM) Pazartesi günü açıkladığı rapora göre geçen sene 821 milyondan...

Bir insan ancak bu kadar güzel kaybedebilirdi: Bir daha çal Roger…

Gençliğini 21. yüzyıl Türkiyesi’nde yaşayan sporseverler için Federer-Nadal-Djokovic rekabeti oldukça tatmin edici...

Bisikletli ulaşımda İzmir örnek olacak

İzmir'de bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak ve teşvik etmek için adımlar atan İzmir Büyükşehir...

Kadını tarih sahnesinden çekerseniz tarih de kalmaz

Kadir İNCESUTülay Ferah ile Eksik Parça Yayınları...

‘Orman Bakanlığı’nın notu sıfır’

Gökay BaşcanSon bir hafta içerisinde Muğla’nın çeşitli...

İthal et ve hayvan, üreticileri zor durumda bırakıyor

Malatya Canlı Hayvan Pazarı Dernek Başkanı Ramazan Kırma, ithal edilen et ve...

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan hayvancılığa bir yük daha: Aşılar artık paralı

Üreticilerden, küçükbaş ve büyükbaş hayvanlara bugüne kadar sadece uygulama ücreti alınarak yapılan...

İşsizlik yine arttı!

Türkiye genelinde işsizlik, Mart, Nisan ve Mayıs aylarını kapsayan Nisan döneminde, geçen...

Sonraki haber