Anasayfa GÜNCEL Belediye önlem almıyor: Faciaya davetiye çıkarılıyor!

Belediye önlem almıyor: Faciaya davetiye çıkarılıyor!

Beyoğlu’nda dört gencin yaşamını yitirmesine neden olan yangın, alınmayan önlemleri hatırlattı. Bölgedeki konutların çoğunda yangın merdiveni dahi yokken, birçok merdiven de usulüne uygun yapılmamış. Konunun uzmanlarından Kılyar, “Denetim yapılmıyor” dedi

Beyoğlu’nda 4 kişinin öldüğü yangın, Beyoğlu bölgesinde yangın facialarına karşı alınmayan önlemleri hatırlattı. Biz de TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yangın Komisyonu Üyesi Onur Ayhan Kılyar ile Beyoğlu sokaklarını gezdik. Bölgedeki birçok konutta yangın merdivenin olmadığını, olanların ise mevzuata aykırı yapıldığını gözlemedik.

KURALLARA UYGUN DEĞİL

Kılyar’a göre, bölgedeki birçok işyeri ve konutta, ‘Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmeliğe’ uyulmuyor. AKP’li Beyoğlu Belediyesi’nin denetimlerinin yetersiz olduğunu vurgulayan Onur Ayhan Kılyar, şu ifadeleri kullandı: “Yurtdışındaki örneklere bakalım, en basit konutta bile, yangın algılama sisteminin olduğunu görürüz. Bunun özellikle konut yangınlarında çok fazla önemi var. Şimdi eski bir bina, restoran ya da butik otel yapılabiliyor. Birçok düzenlemeyi yapmıyoruz. Beyoğlu bölgesinde, yönetmeliğe ve işin tekniğine uygun olmayan birçok yangın merdiveni var. Sokakları şimdi gezdiğimiz gibi, herhangi bir bilgi sahibi olmayan bir vatandaş da gezse, ‘insan buradan nasıl kaçabilir’ diye soracağı binalar var. Bu da sırf mevzuata uydurmak için, işletme açabilmek için yangın merdiveni yapıldığını gösteriyor belki de.”

Kılyar, “Gezdiğimiz süre boyunca mevzuata uygun hiçbir yangın merdiveni görmedim” dedi ve sözlerini şöyle sonlandırdı: “Diyelim yangın çıktı, yangın merdiveni, korunaklı bir yere değil, arka tarafa bakan, caddeye ulaşamayan bir yerde… Bu da bir problem. Özellikle konutlarda yangın merdivenin hiç olmayanlar da var. Belediyelerin mutlak suretle ruhsatlandırma yaptıkları işletmelerin takibini yapması gerekiyor. Dışarıdan bakıldığında, yapılmadığını görebiliyoruz. Bölgede böyle denetim çalışması da yapılmıyor. Şöyle de bir durum var, işletme ruhsatı aldı, her şey uygun. Daha sonra, bunları değiştirebiliyor.”

Denetim yapılmalı

Onur Ayhan Kılyar, alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı: “Hırsızlığa karşı önlem olarak da parmaklıklarla yangın merdivenlerinin örtüldüğünü görüyoruz. Artık mutlaka binaların şartlarına uygun şekilde ruhsatlandırılması gerekiyor. Yani bir bina otel olacaksa ve binanın şartları buna uygun değilse, ruhsat verilmemeli. Yangın merdivenlerinin önüne eşya konulmamalı, kapılar açılabilir olmalı. Yani merdivenler, kesinlikle kitlenemez. Buna uygun kapılar kullanılmalı. Panik bar dediğimiz tek hamle ile içeriden açılan, dışarıdan kapı kolu bile olmayan mekanizma güvenliklidir. Bu tipte kapıların kullanılması gerekirken, normal kapılar kullanılıyor. Yangın algılama sistemi kurulmalı.”

Yangını korkutmak için çıkarmış

Beyoğlu’nda 4 kişinin öldüğü yangınla ilgili gözaltına alınan kişinin, yangını arkadaşlarını korkutmak için çıkardığını söylediği öğrenildi. Yangınla ilgili Hatay’da yakalanan şüphelinin Emniyet’teki sorgusu dün sürdü. Özkan E. geçen günlerde işten çıkartıldı. Edinilen bilgiye göre, Özkan E. aynı yerde çalıştığı ev arkadaşlarının kendisiyle ilgilenmemesine kızdı.

Özkan E. arkadaşlarıyla kavga ettikten sonra küstü. Memleketine dönmek için uçak biletini alan Özkan E. evde yangın çıkardı. İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri de yaptığı çalışmalarda yangını Özkan E.’nin çıkardığını belirledi. Bunun üzerine polis, Özkan E.’yi gözaltına aldı. İstanbul’dan Hatay’a giden ekipler Özkan E.yi İstanbul’a getirdi. Özkan E.’nin ilk ifadesinde, arkadaşlarını korkutmak için yangını çıkardığını, büyümesi üzerine korktuğunu ve itfaiye ekiplerine bilgi verdiğini söylediği öğrenildi.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan Özkan E. İstanbul Adalet Sarayı’na sevkedildi.

SON HABERLER

İDO’dan Cumhur İttifakı’nın Yenikapı mitingi nedeniyle sefer iptalleri

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş (İDO) Cumhur İttifakı'nın 24 Mart Pazar günü Yenikapı'da...

Aşı reddi artışı salgın ve ölümlere neden olabilir

Türk Eczacıları Birliği (TEB), gerçek dışı bilgilerle aşıyı reddetme eğiliminin salgın ve...

Kati Piri’den Erdoğan’a yanıt: Toplumu bölerek tehlikeli bir atmosfer yaratıyor

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "İslam düşmanlığı" ile suçladığı...

Ayşenur Arslan gözaltına alındı

Yazarımız Ayşenur Arslan "BirGün Gazetesi Yazarları ile Analiz" etkinliğinde konuşmacı olmak üzere...

Galatasaray’dan CAS açıklaması

Galatasaray, Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) yapılan itirazın kabul edildiğini ve UEFA ile...

Beyoğlu’nda kadınlardan krize karşı ‘Ortak mutfak’

İsmi Beyoğlu Belediye Başkan adaylığına açıklandığı günden bu yana toplumun büyük ilgisiyle...

17 yaşındaki çocuğa taciz suçlamasıyla yargılanan polise beraat!

İzmir'de 17 yaşındaki R.Y., geçen yıl cinsel istismara maruz bırakıldığını bildirdiği olayla...

Edebiyatçılar, Zülfü Livaneli adına açılan kültür merkezinde buluştu

Büyükçekmece Belediyesi’nin yaptığı Zülfü Livaneli Kültür Merkezi  kalabalık bir törenle açıldı.

Erdoğan’ın Konya ziyareti öncesi 13 gazete aynı manşetle çıktı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Konya ziyareti öncesi şehirde yayın...

ÇHD’li avukatlardan yandaş Sabah gazetesi hakkında suç duyurusu

KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar, yandaş Sabah gazetesinin...