Anasayfa GÜNCEL 'Belgrad Ormanı Milli Park mı oluyor?'

‘Belgrad Ormanı Milli Park mı oluyor?’

CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyesi Gökan Zeybek, Sarıyer’de bulunan Belgrad Ormanı ile ilgili Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli tarafından, yazılı olarak cevaplanması için Meclis’e soru önergesi verdi.

CHP’li Zebek, Belgrad Ormanının muhafaza ormanı statüsünden kaldırılarak milli parka dönüştürülmesinin beraberinde büyük riskler getireceğini hatta ormanın yok olma tehlikesine gireceğini söyledi.

Zeybek yaptığı açıklamada, İstanbul Sarıyer ilçesinde bulunan Belgrad Muhafaza Ormanı, başta su kaynakları olmak üzere doğal yapısı ve kültürel değerleri açısından Osmanlı döneminden günümüze kadar hassasiyetle korunduğuna değindi. Zeybek, “Cumhuriyetten sonra 1924 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından Belgrad Ormanının korunmasına dair bir kararname çıkarılmış, 1950 yılında ise Bakanlar Kurulu Kararı ile bu ormanın içinde 7 adet su bendi barındırması ve bu bent sularının ancak ormanın kapalılığı ile korunabilecek olması, Kağıthane deresinin esas kollarından birinin bu ormandan beslenmesi ve zamanla tahrip edilen ormanın korunması gerektiği gerekçesi ile muhafaza ormanı olarak ilan edilmiştir” dedi.

Zeybek, Muhafaza Ormanı; Orman Kanununda tanımlanmış ve erozyonu önleme, yerleşim yerlerinin havasını, toz ve kum fırtınalarına karşı korunmasını sağlama, nehir yatakları ve su havzalarının korunması ile memleket savunması için mecburi durumlarda devlet ormanı içinden ayrıldığına dikkat çekti.

“Bu bilgiler ışığında; Belgrad Muhafaza Ormanı ve benzeri Muhafaza Ormanlarının, muhafaza ormanı statüsünden kaldırılarak milli parka dönüştürülmesi beraberinde büyük riskler taşımaktadır. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi, Türkiye Orman Mühendisleri Derneği Marmara Şubesi ve İstanbut Orman Mühendisleri Odası; Belgrad Muhafaza Ormanı’nın Milli Park’a dönüşümü uygulamasının kimseye yarar getirmeyeceğini, aksine Belgrad Ormanını yok edeceğini ve bunun kamu yararına hiç bir fayda sağlamayacağını açık bir biçimde belirtmiş durumdadır” diyen Zeybek, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye şu soruları sordu:

  1. Tarım ve Orman Bakanlığı 1. Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Belgrad Muhafaza Ormanının Milli Park olarak dönüştürülmesi konusunda bir çalışma başlatılmış mıdır?
  2. Eğer bu doğrultuda bir çalışma var ise; bu çalışmanın amacı nedir? Ne amaçlanmaktadır ? Sizi böyle bir değişime hangi düşünce sevk etmiştir?
  3. Söz konusu planlanan dönüşümde 5000 (beş bin) hektardan daha fazla sahanın Milli Park olarak ilan edilmesi; mümkün hale gelebilecek yapılaşma ve günübirlik kullanımlar neticesinde ormanın doğal yapısının bozulması ihtimalini düşündüğümüzde önlemleriniz nelerdir? Günümüzde bir çok bölgede yapılaşma neticesinde yaşanan suistimallerin önüne geçebileceğinizi düşünüyor musunuz?
  4. Belgrad Muhafaza Ormanının Milli Park olarak ilan edilmesi durumunda bu ormanın sorumluluğu Orman Genel Müdürlüğünden alınarak, Tarım ve Orman Bakanlığı 1. Orman Bölge Müdürlüğü’ne (Doğa Koruma ve Milli Parklar) devredilecektir. Orman Genel Müdürlüğü, ormanların korunması ve geliştirilmesinde; personel, araç- gereç, koruma imkanları, teknoloji ve birikim bakımından Türkiye’nin tartışmasız en yetkili kurumudur. Bu nedenle, başta Tabiat Parkları olmak üzere söz konusu Milli Parkları kiraya vermek suretiyle işlettiren Milli Parklar idaresinin bu alanların kontrolü ve korunması konusunda yetersizlikler yaşaması mümkün müdür? Bu hususta ne gibi önlemleriniz bulunmaktadır?
  5. Belgrad Muhafaza Ormanı, yapısal özellikleri bakımından rekreasyonel amaçlı değil, koruma ağırlıklı hizmetleri ön planda olan ormanlardandır. Belgrad ormanının 1950 yılında muhafaza ormanı olarak ilanı edilme gerekçeleri günümüzde halen varlığını korumaktadır. Belgrad Muhafaza Ormanı’nın İstanbul’un nadir su kaynaklarından ve havzalarından biri olması, toplumun temiz su ihtiyacını karşılaması, Kağıthane deresinin su akışını düzenleyerek sellerin ve taşkınların önüne geçmesi ve bununla beraber yerleşim yerlerinin de korunması konusundaki etkisi günümüzde mevcuttur. Söz konusu planlanan değişim sonrası oluşabilecek yukarıda örneklendirdiğim riskleri almanıza neden olan, kamu yararına daha faydalı olabileceğini düşündüğünüz gerekçeler nelerdir?

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,674AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Ağrı’da aşırı yağışların yol açtığı selde 4 kişi hayatını kaybetti

Ağrı'nın Diyadin ilçesinde etkili olan selde 2'si çocuk, 4 kişi hayatını kaybetti.

Erdoğan: Herkesi kucaklamak için geliyorum diyen kişi, bu milletin, devletin valisine it diyor

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadim Dostlar Buluşması programında konuştu....

Rusya: Sınırlarımıza yaklaşan Amerikan B-52N’lere önleme yapıldı

Su-27 savaş uçaklarının, Karadeniz ve Baltık Denizi yönünden Rusya sınırlarına yaklaşan Amerikan...

Ekrem İmamoğlu’nun burs desteği sözüne İBB’den açıklama

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu ve AKP'nin İstanbul Büyükşehir...

Arap Birliği Genel Sekreteri: Türkiye neo-Osmanlıcılık kisvesi altında Siyasal İslam’ı teşvik ediyor

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Türkiye ve İran'ı Ortadoğu'da genişleme...

İstanbul seçimine 6 gün kaldı: İmamoğlu ve Yıldırım bugün ne yaptı?

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine yönelik iptal kararının...

İmamoğlu: Her şey çok güzel oldu

YSK kararı ile mazbatası iptal edilen Ekrem İmamoğlu, Küçükçekmece'de miting düzenledi. İmamoğlu...

CHP’li Ağbaba: Çalınan Türkiye’nin itibarıdır

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 31 Mart'ta yapılan...

Mısır’ın eski Devlet Başkanı Muhammed Mursi yaşamını yitirdi

Mısır'ın eski Devlet Başkanı Muhammed Mursi mahkeme salonunda hayatını kaybetti.

İmamoğlu’ndan Sayıştay raporlarına dair açıklama: Sayıştay’ın web sitesinde rapor halen bulunmaktadır

CHP'nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu ve AKP'nin İstanbul adayı Binali Yıldırım'ın katıldığı...

Sonraki haber