Anasayfa GÜNCEL 'Belgrad Ormanı Milli Park mı oluyor?'

‘Belgrad Ormanı Milli Park mı oluyor?’

CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyesi Gökan Zeybek, Sarıyer’de bulunan Belgrad Ormanı ile ilgili Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli tarafından, yazılı olarak cevaplanması için Meclis’e soru önergesi verdi.

CHP’li Zebek, Belgrad Ormanının muhafaza ormanı statüsünden kaldırılarak milli parka dönüştürülmesinin beraberinde büyük riskler getireceğini hatta ormanın yok olma tehlikesine gireceğini söyledi.

Zeybek yaptığı açıklamada, İstanbul Sarıyer ilçesinde bulunan Belgrad Muhafaza Ormanı, başta su kaynakları olmak üzere doğal yapısı ve kültürel değerleri açısından Osmanlı döneminden günümüze kadar hassasiyetle korunduğuna değindi. Zeybek, “Cumhuriyetten sonra 1924 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından Belgrad Ormanının korunmasına dair bir kararname çıkarılmış, 1950 yılında ise Bakanlar Kurulu Kararı ile bu ormanın içinde 7 adet su bendi barındırması ve bu bent sularının ancak ormanın kapalılığı ile korunabilecek olması, Kağıthane deresinin esas kollarından birinin bu ormandan beslenmesi ve zamanla tahrip edilen ormanın korunması gerektiği gerekçesi ile muhafaza ormanı olarak ilan edilmiştir” dedi.

Zeybek, Muhafaza Ormanı; Orman Kanununda tanımlanmış ve erozyonu önleme, yerleşim yerlerinin havasını, toz ve kum fırtınalarına karşı korunmasını sağlama, nehir yatakları ve su havzalarının korunması ile memleket savunması için mecburi durumlarda devlet ormanı içinden ayrıldığına dikkat çekti.

“Bu bilgiler ışığında; Belgrad Muhafaza Ormanı ve benzeri Muhafaza Ormanlarının, muhafaza ormanı statüsünden kaldırılarak milli parka dönüştürülmesi beraberinde büyük riskler taşımaktadır. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi, Türkiye Orman Mühendisleri Derneği Marmara Şubesi ve İstanbut Orman Mühendisleri Odası; Belgrad Muhafaza Ormanı’nın Milli Park’a dönüşümü uygulamasının kimseye yarar getirmeyeceğini, aksine Belgrad Ormanını yok edeceğini ve bunun kamu yararına hiç bir fayda sağlamayacağını açık bir biçimde belirtmiş durumdadır” diyen Zeybek, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye şu soruları sordu:

  1. Tarım ve Orman Bakanlığı 1. Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Belgrad Muhafaza Ormanının Milli Park olarak dönüştürülmesi konusunda bir çalışma başlatılmış mıdır?
  2. Eğer bu doğrultuda bir çalışma var ise; bu çalışmanın amacı nedir? Ne amaçlanmaktadır ? Sizi böyle bir değişime hangi düşünce sevk etmiştir?
  3. Söz konusu planlanan dönüşümde 5000 (beş bin) hektardan daha fazla sahanın Milli Park olarak ilan edilmesi; mümkün hale gelebilecek yapılaşma ve günübirlik kullanımlar neticesinde ormanın doğal yapısının bozulması ihtimalini düşündüğümüzde önlemleriniz nelerdir? Günümüzde bir çok bölgede yapılaşma neticesinde yaşanan suistimallerin önüne geçebileceğinizi düşünüyor musunuz?
  4. Belgrad Muhafaza Ormanının Milli Park olarak ilan edilmesi durumunda bu ormanın sorumluluğu Orman Genel Müdürlüğünden alınarak, Tarım ve Orman Bakanlığı 1. Orman Bölge Müdürlüğü’ne (Doğa Koruma ve Milli Parklar) devredilecektir. Orman Genel Müdürlüğü, ormanların korunması ve geliştirilmesinde; personel, araç- gereç, koruma imkanları, teknoloji ve birikim bakımından Türkiye’nin tartışmasız en yetkili kurumudur. Bu nedenle, başta Tabiat Parkları olmak üzere söz konusu Milli Parkları kiraya vermek suretiyle işlettiren Milli Parklar idaresinin bu alanların kontrolü ve korunması konusunda yetersizlikler yaşaması mümkün müdür? Bu hususta ne gibi önlemleriniz bulunmaktadır?
  5. Belgrad Muhafaza Ormanı, yapısal özellikleri bakımından rekreasyonel amaçlı değil, koruma ağırlıklı hizmetleri ön planda olan ormanlardandır. Belgrad ormanının 1950 yılında muhafaza ormanı olarak ilanı edilme gerekçeleri günümüzde halen varlığını korumaktadır. Belgrad Muhafaza Ormanı’nın İstanbul’un nadir su kaynaklarından ve havzalarından biri olması, toplumun temiz su ihtiyacını karşılaması, Kağıthane deresinin su akışını düzenleyerek sellerin ve taşkınların önüne geçmesi ve bununla beraber yerleşim yerlerinin de korunması konusundaki etkisi günümüzde mevcuttur. Söz konusu planlanan değişim sonrası oluşabilecek yukarıda örneklendirdiğim riskleri almanıza neden olan, kamu yararına daha faydalı olabileceğini düşündüğünüz gerekçeler nelerdir?

SON HABERLER

Bakanlar/katliamlar/Çanakkale ve Anadolu

2017 değişikliği ile “siyasal sorumluluk” kavramı Anayasa’dan çıkarıldı: bakanlar kurulu ve hükümet...

İnsanlığın karşılaştığı en büyük tehdit: İklim değişikliği

Dünyanın dört bir yanında gençler, çocuklar iklim değişikliğine karşı sokaklara dökülerek, gezegenimizi...

CHP’li Yücel Özen hayatını kaybetti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir eski İl Yöneticisi ve Tire Belediye Meclis...

Uber davası ertelendi

Uber'e erişimin engellenmesi ve firmanın Türkiye'den men edilmesi talebiyle açılan dava, bilirkişi...

Yeni Zelanda saldırısında ölenlerin sayısı 51’e yükseldi

Christchurch kentinde 15 Mart'ta iki camiye düzenlenen saldırının ardından kendisinden haber alınamayan...

Akşener: Ekrem kardeşim niye kızdırdın bu kadar Tayyip Bey’i?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Bir yerel seçime gidiyoruz ama sanırsınız...

MGK’den yerel seçim mesajı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sona erdi. 4,5 saat süren toplantı sonrası...

Alper Taş’a sosyal medyadan büyük destek

Sosyal medya kullanıcıları CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş'ın başlattığı #BenimİçinBeyoğlu...

10 maddede AKP ile birlikte kaybedilen Beyoğlu

Beyoğlu’nun AKP'li yıllarda yapılan değişim ve dönüşüm ile birlikte tarihi yapısı yok...

FED faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası FED kritik faiz kararını duyurdu. FED faizi değiştirmeyerek yüzde...