Anasayfa YAŞAM Ben de evet diyorum kardeşim!

Ben de evet diyorum kardeşim!

Bugün 16 Nisan 2018. 365 gün önce hepimize sorulan soruya kocaman bir hayır yanıtı verdik. Hayır şıkkının kenarına iliştirilen sopaya rağmen hayır yanıtı verdik. Milyonlarca kişi cesaretimizi topladık, gözdağlarına rağmen hayır dedik. Yanıtımız yeterince ‘yerli ve milli’ bulunmadı. Kimseler yanıtımızı üzerine almadı. Kimseler yanıtımıza sahip çıkmadı. Elimizde evete çevrilmiş koca bir hayırla öylece kalakaldık öz yurdumuzda. Yurt bizim, memleket biziz dedik. Başlangıç saydık o günü. Az gittik, uz gittik dere tepe düz gittik. Altı ay bir güz gittik. Bir de dönüp baktık ki bir arpa boyu yol gitmişiz!


Yanıtımız soruyu soranın hoşuna gitmediğinde yanıt olarak kabul edilmeyebiliyorsa o halde biz de soruyu değiştirip kendimiz sormayı deneyelim. Bugün 16 Nisan 2018. Soru şu: Aşağıda sayacağım 18 maddeye evet diyor musunuz?

1 Bilim insanını, sanatçıyı,

yazarı, çizeri, öğrenciyi, işçiyi, çiftçiyi, madenciyi, gazeteciyi, itaat etmeyen herkesi düşman bilen zihniyet, ülkeyi yönetemez.

2 İrademi, hakkımda karar verme yetkisini teslim edeceğim kişiden adalet önünde hesap soramayacaksam, hesabı mahşere bırakacaksam bu durum bana uymaz.

3 Atatürk’e bitmeyen hınçlarını ve adını dahi anmadan O’nunla hesaplaşma arzularını dizginleyemeyen vefasızların kibri, beni rahatsız ediyor.

4 Cumhuriyet’i kuran Gazi Meclis’in vergilerimle oluşan bütçenin nasıl kullanılacağına dahi onay veremeyecek hale getirilmiş olması ağrıma gidiyor.

5 Her seferinde aynı yalanları söyleyip yalanı büyüterek inandırıcı kılabileceğini düşünen, aklı küçümseyen kasaba siyaseti beni öfkelendiriyor.

6 Kendi mağduriyetinden başkasına kulağı tıkalı, gözü kapalı olanların bitmek bilmeyen bencil ihtirası, gücüme gidiyor.

7 Topu ayağında tutanın ‘top benim oynatmam’ diyerek maç bitmeden kural değiştirmesi, hem hakem hem kaleci hem santrafor olması, bana adil gelmiyor.

8 Sürekli ölüm gösterilerek sıtmaya razı edilmek, işimle, aşımla, özgürlüğüm ve canımla tehdit edilmek istemiyorum.

9 İstikrarlı bir şekilde kandırılanın hep kandırılırken hiç şüphe etmemesi bana şüpheli geliyor. Dere geçilene kadar değiştirilmek istenmeyen at değilim.

10 Zehrin içine koyduğu şekeri bal diye övenlere, şekeri hep kendi yiyenlere, balı küpüyle bitirip doydum demeyenlere tepkiliyim.

11 Açın halinden anlamayana, elinde yalnız gururu olanın gururunun da satın alınabileceğini düşünene, herkesi aynı kefede tartana hak ettiği yanıtı vermek istiyorum.

12 Evlat acısına saygısı, insana sevgisi olmayanı, savaşı oyun, barışı kumar masası, askeri satranç tahtasında piyon sananı destekleyemem.

13 Herkesin geleceğinin bir kişinin geleceğine endekslenmesini, bir kişinin ikbalinin herkesin meselesi haline gelmesini doğru bulmuyorum.

14 Allah’la kul arasına girilmesini, yalnız Allah’ın bileceği inançların, amellerin sorgulanmasını, dine siyasetle zarar verilmesini istemiyorum.

15 Yetişkin bireylerin nasıl yaşayacağına, yaşamayacağına, neye inanıp inanmayacağına onlar adına karar verilmesini yanlış buluyorum.

16 Çocukların sevgiyle değil kinle yetiştirilmesini, eğitimde bilimsellikten uzaklaşılmasını, kavramların aşındırılmasını, takiyeyi kabul etmiyorum.

17 Demokrasiyi son durağa götüren vasıta, Meclis’i ayaklarda pranga, insan haklarını ne idüğü belirsiz üst akılların oyunu sananları tehlikeli buluyorum.

18 Baskıları, dayatmaları, zulmü, suçluyken güçlü olanı, ötekileştireni, tektipçiliği, yok sayılmayı ve yok edilmeye çalışılmayı kabul etmiyorum.

Tüm bu maddelere sen de evet diyor musun kardeşim? Sen de güçlü ve mutlu Türkiye için bu saydıklarıma evet diyor musun? O halde bir arpa boyundan çok yol yürümeliyiz. O halde bu asgari paydada bir araya gelmeyi yeniden başarmalı ve bu kez atı alanın Üsküdar’ı geçmesine izin vermemeliyiz. Ancak böyle ereceğiz muradımıza ve başka kimse değil kendimiz çıkacağız kerevetine…


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,942AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Geride kalanlar

Seçimler de geçti bakalım şimdi nefret tayfa ne yapacak. Son haftalarda artık yurttaşa...

G-20’ye doğru dünya ekonomisi

Küresel kapitalizm 2019’u bedbin bir ruh hali içerisinde geçiriyor. Fazla geriye gitmeye...

Şimdi başlıyor

Sandıklardan umut çıktı. İktidar, demokrasinin kırıntısı olarak elinde tuttuğu sandığı bir YSK tekmesiyle yıkmıştı....

Çarpıtılmış umut

Seçimlerin ardından sevinç içinde sokağa çıkan insanları izlerken içimde nedense tuhaf bir hüzün...

Besteci Aslıhan K

Genç bestecimiz Aslıhan Keçebaşoğlu (24) Sibelius Akademisi’ni kazandı, fakat 6 Temmuz’dan önce burs bulunabilmeli...

Kayıp olarak aranan kişi yakılmış halde bulundu

İzmir'in Bayındır ilçesinde, 6 gün önce kendisinden haber alınamayan Ali Merter Girgin'in (28) yakılmış halde...

Ekrem İmamoğlu’ndan İBB önünde bildiri okuyan personelle ilgili açıklama: Benim hiç kimseye bir kinim yok

23 Haziran'da yapılan İstanbul seçiminde yeniden İBB Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, seçim...

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçilerinin son hakedişleri ödenmedi

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçileri 22 Haziran’da almaları gereken Mayıs ayı hak edişlerini...

“Halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek görevimizdir”

Aydın Karacasu Dereköy Mahallesi'nde jeotermale karşı bilgilendirme toplantısına katılan Aydın Tabip Odası...

Abbasağa Parkı’nı gökkuşağı renklerine boyayanlara faşist saldırı

Her yıl, sanatçı Kazım Koyuncu'nun ölüm yıl dönümünde gerçekleştirilen 'Kazım İsyandır' etkinliği...

Sonraki haber