Anasayfa SİYASET ‘Ben yaptım oldu diyemezsin’

‘Ben yaptım oldu diyemezsin’

Bu sözler, Sayın Erdoğan’a ait; ABD Başkanı D. Trump’ı eleştirmek için… Hafta başında Büyükelçilere yaptığı konuşmada, ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne, bayram havasında şenlikler eşliğinde geçildiğini vurguladı.

Önce D. Trump vakasına, Türkiye açısından da ders çıkarılacak iki yönü ile bakalım:

Başkanlık ve tek adam: ABD karşısında değil, dünyaya karşı özellikle. Çünkü ABD’de 50 devlet var… Unutmayalım ki, ABD’nin elli devleti, başkanı sınırlamakta; ama aynı başkan, ABD dışındaki en az 50 devleti ‘silkeleyebilmekte’. Bu da, -Trump gibilerini de işbaşına getirmeye açık- ABD başkanlık rejiminden kaynaklanmakta.

Dinsel inançların politik karar alma süreçlerini etkilemesi: ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararı; Rahip Brunson’un serbest bırakılmamasına gösterilen tepkiyi, Ankara’nın ‘evanjelizm’e bağlaması, vb., dini politikaya alet etmenin göstergeleri. (Dini siyasete alet etmenin tehlikelerini bizden daha iyi bilen olabilir mi?)

“Bu ben yaptım oldu” (yerlisi)

Bu vesile ile aklıma geldi: Uçakta, elimdeki metne bakarken; “Tanzimat’tan bu yana oluşan kurum ve kavramların tasfiyesi içimi acıtıyor” sözlerime karşılık, “bu, ben yaptım oldu, kervan yolda düzülür mantığı” biçiminde açıklama getiriyor, bakan yardımcılığına henüz atanmış bir meslektaş.


Aslında, bu görüşü paylaşan AK Partili sayısı az değil; ama derin bir sessizlik sürüyor; adeta Külliye ‘küllendirmiş’. AK Partili vekiller; Anayasa’ya aykırı olduğunu göre göre, ‘kanun teklifi’ ambalajlı Külliye paketlerine külliyen kol kaldırıyor.

Aslında, “ben yaptım oldu” mantık ve uygulaması yeni değil.

“Ne istediler de vermedik?” itirafı; 16 Nisan 2017 Anayasa halkoylaması; 24 Haziran 2018 çifte seçimi ve seri imalat atölyesi ürününe dönüştürülen Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri (CBK), aynı zamanda Anayasa-dışı ve meşruluk bakımından sorunlu.

Tanzimat’tan bu yana oluşan kurum-kural ve makamlar, aşamalı olarak ve OHAL fırsatçılığı ile vurulan son darbe ile tasfiye edilmedi mi?

“Bayram havasında” değil, dayatma ile…

Dolayısıyla, Büyükelçiler önünde kullanılan sözler, ‘resmi propaganda aracı’nın sürekliliğini ifade etse de, Türkiye gerçeği ile kesinlikle örtüşmüyor.

‘Büyük tasfiye’ sürecinde medya, baskı aracı olarak kullanıldı ve kullanılmaya devam ediliyor. Ne 16 Nisan’da oylanan Anayasa değişikliği için ne de 24 Haziran’da yapılan çifte seçim için anayasal kamuoyu oluştu; çünkü seçmenlerin anayasal ve siyasal bilgilenme hakkı, konumlarını gemi kaptanına benzeten kişilerce engellendi. Külliye dalkavukluğu için bilimsel bilgiyi çarpıtma misyonu üstlenen zevat, ‘ekran karartması’ ile meşgul oldu.

Hangi Serbest Pazar?

“Serbest piyasa ekonomisinden asla taviz vermeyiz” diyen CB Erdoğan, uzman ve özerk birimlerin kaldırıldığı, Merkez Bankası bağımsızlığına tahammül edilmediği bir ülkede serbest piyasa ekonomisinden söz edilemeyeceğini bilmiyor olabilir mi?

Kamu ihaleleri örneği. Cumhurbaşkanlığı kararnameleri (CBK), ‘kamu ihale muafiyetleri’ ile dolu. Eğer bir birim ‘kamu’ kuruluşu ise, ‘kamu’ ihalesinden neden bağışık tutulur?

Aslında genel olarak, bir ‘kamu’ tasfiyesi söz konusu: Kamu ihaleleri, kamu hizmeti, kamusallık…


Hafıza kayıtları

Yapılan eleştiri ve öngörülen tahmin sahiplerini, “hafıza kayıtlarımı mı okuyorsun?” sözleri ile hedef gösteren Sn. Erdoğan, Türkiye’de siyasal liberalizmin de bulunmadığını teyit ediyor; bu kez fikirler düzleminde:

-Bu sözler, niyet okumalar yoluyla ‘darbeci imal’ etme operasyonlarını hatırlatmıyor değil;

– 24 saat içinde tamamen dönülen sözleri de: ‘Erken seçim istemi’ni ihanet olarak gören AK Parti kurmayları, 17 Nisan günü, seçimler Anayasa’nın öngördüğü üzere 3 Kasım 2019’da yapılacak diyen kişiye, “hayır, seçim 24 Haziran’da yapılacak” şekilde yanıt verenleri, çifte ihanet suçlamayacak mıydı?

Hangi adil yargı?

Andrew Brunson, neden ‘ev hapsi’ statüsüne geçirildi? Hukuken ikna edici gerekçe var mı? Deniz Yücel nasıl serbest bırakıldı? Fransız gazeteciler, diplomatik görüşmeler sonucu ülkelerine gönderilmedi mi? Hepsi, terörist işbirlikçisi ilan edilmemiş mi idi?

ABD’li de yakında özgürlüğüne kavuşursa şaşırmamak gerek.

Ama ya yurttaşlar? Bırakın adil yargılanmayı, mahkemeye erişme haklarından bile yoksun kılınan on binlerce KHK zedenin, aileleri ile birlikte geleceği ne olacak?

Sözün özü, “ben yaptım oldu” politikası, ABD açısından söz konusu ise, yabancı ülkelere – bize de, ama bütün ülkeye- zarar veriyor; yerli ise, sadece biz yurttaşlara.

Hukuk ve fiili durum farkı

Eğer bürokrasi ordusu, Osmanlı-Cumhuriyet kazanımlarını tasfiye için seferber etme yerine, ‘mevzuatı ilerletme’ hizmetine yönlendirilse idi, hukukun gelişmesine katkı sağlanmış olmaz mı idi?

Unutmayalım: İçeride “ben yaptım oldu” yerine, “ülkemizde, kurumlar ve makamlar Anayasa ve hukuk çerçevesinde işler ve karar alır” diyebildiğimiz ölçüde, dışarıdan dayatılan “ben yaptım oldu” bittiler ile karşı karşıya gelmeyiz.

Türkiye’deki düzeni, “kapitalizm, neo-liberalizm” gibi kavramlarla açıklamaya çalışanlara, “hayır, bu bir rant ve yağma düzensizliği” şeklinde yanıt veriyorum. İktisadi liberalizm ve siyasal liberalizm çelişkisi burada da kendini gösteriyor:

-İktisadi liberalizm; sadece partizanların yararlandığı bir yağma (çevre ve ülke dahil) düzeni olarak anlaşılıyor.

-Siyasal liberalizm; sadece iktidara alkış tutanların rahatça konuşabildiği ve yazabildiği; muhaliflerin ise, niyetlerinin bile sorgulandığı bir ‘keyfi yönetim’e dönüşmüş bulunuyor.

TBMM’de 24 Temmuz günü yaptığım konuşmada yönetimin gücü üzerine; “Ama mutlaka karşılaştırmak gerekirse, bırakın Fransa’yı, Almanya veya ABD yönetimleri, hiçbiri bu denli güçlü değil… Ama keşke bu güç, fiili değil HUKUKİ olsa idi!”, demiştim.

Bugün yaşadıklarımız, bu sözlerin teyidi değil mi? Hukuk yerine fiili gücü tercih eden yönetimler, daha güçlüler ile mutlaka karşılaşır. Bu nedenle onlara tavsiyem, fiili güce güvenmemeleri ve hukuka mutlaka dönüş yapmaları.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,133AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Erdoğan istediğini askerlikten muaf tutabilecek

Meclis’e sevk edilen yeni askerlik yasasında Erdoğan'a askerliğini yapmayanlara muafiyet tanıma...

Buldan ve Temelli’den ortak açıklama: Yaşam kazandı

HDP Eş Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan, açlık grevlerinin daha fazla...

CHP’li başkan maaşları cebinden ödedi

CHP’li Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın, yeterli ödenek gelmeyince çalışanların maaşını cebinden...

Sabahattin Önkibar’a saldıran zanlılar yakalandı

Gazeteci Sabahattin Önkibar’a saldıran 3 kişi ile bu kişilere araç kiralayan 1...

Muğla Yatağan’da 4.2 büyüklüğünde deprem

Muğla'nın Yatağan ilçesinde saat 15.07'de 4.2 şiddetinde deprem meydana geldi. Kısa süren...

Tekirdağ’da Erdoğan’a hakaretten gözaltı

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde bir kişi sosyal medyadan AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a...

Afrika sıcakları geliyor

Hafta başından itibaren Afrika üzerinden gelen sıcak havayla ülkede sıcaklıkların hissedilir derecede artacağı...

Uçağı yarım saatten fazla bekleten Meksikalı bakan istifa etti

Meksika Çevre ve Tabii Kaynaklar Bakanı Josefa Gonzalez-Blanco, iş seyahatine çıkacağı uçağı yarım...

Bayraklı Belediyesi’nden işsizliğe karşı TÜSİAD ile işbirliği

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone...

İmamoğlu: İyilik kazanacak

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul seçimlerine yönelik iptal ve yenileme kararının ardından...

Sonraki haber