Anasayfa ÖZEL Benim de gücümün yetmediği alanlar var

Benim de gücümün yetmediği alanlar var

Eğitim Komisyonu’nda çalışmalar hakkında bilgi veren Bakan Selçuk, eğitimde yetki alanının dışında kalan hususlar olduğunu söyleyerek “Haddimi ya da alanımı biliyorum” dedi. CHP’li üyeler Ensar ve TÜGVA gibi vakıflarla yapılan anlaşmaları eleştirdi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda Bakanlığın çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Göreve geldiği günden itibaren eğitimin sorunlarına ilişkin somut adım atmayan Selçuk, bu yöndeki eleştirilere, “Bir çocuk dokuz ay 10 günde doğacaksa, bekleyeceğiz” yanıtını verdi. Vizyon Belgesi’nin üç yıllık bir takvimi kapsadığını ifade eden Selçuk, “Sürpriz yapmak niyetinde değiliz. Durup dururken ani değişiklikler yapmak istemiyoruz” diye konuştu.

Komisyonun CHP’li üyeleri, MEB ile dini vakıf ve cemaatler arasında kurulan ilişkiyi eleştirdi. CHP Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Bakanlığın Ensar Vakfı, Birlik Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, Hayrat Vakfı ve TÜGVA gibi birçok vakıfla ilişkisi olduğuna dikkati çekerek “Sadece kurs, seminer değil, eğitimle ilgili de bunlara ön açıldığı görülüyor. Eğitimin çağdaş, bilimsel normlara uygun olması gerekliliğinden hareketle bu şekilde farklı cemaatlerin bir uygulama alanı haline çevrilmemesini diliyorum. Baskı altında kaldığınızı düşünüyor musunuz? Bu konularda talepler geliyor mu?” diye sordu.

HADDİMİ BİLİYORUM

Bakan Selçuk dini vakıflar ile MEB arasında imzalanan işbirliği anlaşmaları ve eğitimin dinselleştirmesine ilişkin soruları yanıtsız bıraksa da dikkat çeken bazı açıklamalarda bulundu. Konuşmasını daha çok teknik konularla ilgili yaptığını belirten Selçuk, “Gücümün yetmediği ve yetki alanım içinde olmayan hususlar var” dedi. Eğitimle ilgili bazı eleştirilerin iktidarın meselesi olduğunu ifade eden Selçuk, “Ben haddimi ya da alanımı biliyorum. Nereye kadar gücümün yettiğinin farkındayım” diye konuştu.

Komisyonda dile getirilen bazı konuların güç alanının dışında kaldığını öne süren Selçuk, komisyon üyelerinin “polemik” olarak adlandırdığı bazı meselelerin TBMM’de ve toplum nezdinde konuşularak çözülmesi gerektiğini söyledi. Önceliğinin küresel rekabet olduğunu belirten Selçuk, “20 yıllık meseleleri benim çözmem mümkün değil” yorumunu yaptı.

İSTİHDAM TRAVMASI

Mesleki ve teknik eğitime özellikle önem verdiğini anlatan Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğer, ‘Selçuk döneminde ne yapıldı?’ diye sorulacaksa bunların başında mesleki ve teknik eğitim gelecek. Eğer biz orta sınıfı, herkesi yükseköğretime teşvik etmezsek ve onlara sahici şartlar sunarak istihdam stratejileri ortaya koyarsak büyük mesafe katederiz. Böylelikle herkesin yükseköğretim mezunu olduğu ve istihdam travması yaşamadığı bir ülke oluruz.”

TEŞVİK TAMAMEN KALKMADI

Özel okulda okuyan öğrencilere verilen ve bu yıl kaldırıldığı açıklanan teşvikin başka bir modelle yeniden gündeme alınacağı öğrenildi. Selçuk, teşviklerin tamamen kaldırıldığı yönündeki haberlerin doğru olmadığını söyleyerek özel öğretimin devletin yükünü alması yönündeki çalışmaların sürdürüleceğini ifade etti.

YENİ SİSTEM İHTİYACI

Milli Eğitim Bakanı, son dönemde sıkça tartışılan temel liseler ve özel öğretim kursları konusuna da değindi. Selçuk, dershanelerle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bakış açısının tüm toplum tarafından bilindiğine dikkati çekerek “Sınav sistemine rehin vereceğimiz bir eğitim sisteminin içinde olamayız. YKS’deki Fizik, Matematik, Türkçe netlerine baktığımızda işlerlik açısından yeni bir sisteme ihtiyacımız olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

AKP’li VEKİL ENSAR’A SAHİP ÇIKTI

AKP’li üye Nazım Maviş ise Ensar Vakfı’na sahip çıktı. Ensar’ın Karaman’daki yurdunda meydana gelen çocuk istismarı vakasının münferit bir olay olduğunu iddia eden Maviş, vakfın tamamının itham edilmesinin doğru olmadığını savunarak şöyle dedi: “Eğitimin çok sayıda paydaşa ihtiyacı var. Ensar Vakfı da Birlik Vakfı da kamu yararına çalışan vakıflardır.”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,412AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Buyur(ul)ganlık

“Son Çarlar” (“The Last Czars”) adlı belge-drama dizisini (Netflix) hararetle...

Yavru kediler ve hayat

Şu anda yanımda az önce bize atanmış bir kedi var. Daha el...

Kalkınma(sız) plan

2013 yılında kişi başına milli gelirimiz 12 bin 480 dolardı. Aradan 6...

Negatif kumaş

Yağmur güzel yağdı, serinledi ortalık. Pek çok can sıkıcı durum olsa da...

YKS sonuçları açıklandı

ÖSYM Başkanı Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklandığını bildirdi.

Emmy adayları açıklandı: Game of Thrones 32 dalda aday

Geçen sene düzenlenen 70'inci Emmy Ödülleri'nde 22 dalda adaylık elde eden ve...

Trump: İran’da rejim değişikliği istemiyoruz

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray'daki kabine toplantısında ABD-İran gerilimine ilişkin soruları yanıtladı.

Sosyal medyada tartışma yaratmıştı: Ticaret Bakanlığı açıklama yaptı

Kendisini Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Uzmanı İbrahim Şenel olarak Twitter’da tanıtan hesaptan...

CHP milletvekili Abdüllatif Şener’den Babacan, Gül ve Davutoğlu’na çağrı

AKP eski kurucularından CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener yeni parti kuracak isimlere...

11. Kalkınma Planı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti

11. Kalkınma Planı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Sonraki haber