Anasayfa ARŞİV Benim tabiattan tek bir muradım

Benim tabiattan tek bir muradım

Benim bir arkadaşım var. Dünyadaki bütün kâğıtları bilir. Mübalağa değil, gider defterlere dokunur, kapaklarını sever, sırtlarına bakar, su yolunu izler kâğıdın, kaç gram olduğunu dokunduğu gibi anlar, onlarla buralarda ne yapacağını araştırır durur. Aklı, kâğıda ayarlı gibidir, birçok güzel şeye ayarlı olmasının yanısıra. Ama kâğıt biricik uğraşıdır. Habire kâğıda bakar, dokunur, izler, dönüştürür.

Benim başka bir arkadaşım var. Dünyadaki bütün seslerin peşindedir. Öyle şaka değil, Kuzey Avrupa’nın üç bin haneli kasabasında, oranın yerli çalgısıyla üretilmiş kayda değer bir müzik mi vardır? O arkadaşım bunu bilir. Duymuştur, hatta biraz bakınmıştır başka neler yaptılar diye. Memleketin dört bir yanında ne müzik yapılır, bilmem ne şehrindeki bağlama ustasının asıl mahareti nedir, derlemecilerden hangisine hâlâ hürmet etmeliyiz, yeni kuşaktan gelen sesler bizi heyecanlandırmalı mı gibi soruların cevabı hep ondadır. Durmaksızın kulak kabartır. Dünyaya, tabiata, insana, enstrümana.

Biri daha var, tanıdım. Gider tabiata bakar. Kimi zaman gitmez, durduğu yerden bakar. Balkonundaki çiçeklerden doğru temas eder mesela. Renkler ve tabiatla görür dünyayı, soğumuş her ne varsa görür. Patlamak üzere olan bir tomurcuğu izler ve duyar o patlamanın duyulmaz sesini. Gülün gövdesine dokunur mesela, sakince dinler o gülü. Toprağın sıcaklığını bilir, kuşların ötümünü bilir, gülün derilmesini bilir. Çekirgeleri de bilir; gerekirse onlarla aynı evde yaşar. Selam verir, selam alır. Tabiattır onun muradı. Bakar, dinler, izler, gülümser.

Müstear, tercih edilen bir şeydir. İsmini kendin seçersin, göbeğini kendin kesersin. Kusur da senindir, iltifat da. Fuzûlî’nin adının bir manası “faydasız” ise, diğer manası “faziletli”dir. Sorarlar bu ismi neden seçtiğini; işe yarar şeyler yapacaksam faziletle ansınlar, öteki türlü zaten ismim belli der. Reyhanî isimli biri var; Âşık Reyhanî. Adını tabiattan seçmiş. Diyor ki, “Bahar gelsin şu dağlara gidelim/ Belki derdimize çare bir çiçek/ Toplayıp, devşirip, derman edelim/ Açılan yaramı sara bir çiçek// Kara taşta ala geyik sesi var/ O geyiğin ıssız taşta nesi var?/ Kavalın bir acı inlemesi var/ Çobanı düşürmüş zara bir çiçek// Ben de bir âşığım Reyhanî adım/ Sorun çiçeklere, az mı ağladım/ Benim tabiattan tek bir muradım/ Götüreyim nazlı yara bir çiçek.”

Hayalim var benim, hepimizin hayalleri gibi. Bize benzeyen o hepimizin hayalleri gibi. Bir dünya kuruyoruz; elimizde kâğıtlar, kulağımızda tabiat sesleri, gözümüzün önünde dümdüz uzanan ovalar ve muhtelif tabiat renkleri, sesleri. Arkada da haşmetli bir dağ. Yürüyoruz, çobanın zara düşmediği, geyiğin ıssız taşta kalmadığı, kavalın acı acı inlemediği, baharın hep geldiği, derdimize bir çiçeğin, sadece bir çiçeğin derman oluverdiği bir dünya hayali. Ve kırmızı kazaklı, kameraya bakmadan boğazında damarları şişirip türkü söyleyen o çocuğun resmi sesimizin olduğu bir dünya hayali. En büyük dertlenmemizin uzaklardaki bir kâğıda henüz dokunamamak olduğu, şu aşağıda üretilen enstrümanı bir türlü gidip dinleyememek olduğu, çekirgenin neden daha az sıçradığını düşünmek olduğu bir dünya hayali.

Olmaz ya. Olur a, öyle bir dünya olursa, benim tabiattan tek bir muradım var.

Düşürmesin o çobanı zara bir çiçek. Çoban belki bir şiire bakar o zaman.

“gül:/ yapraklarına kırmızı diyorlar fotoğraflarda/ oysa toprağı derip gül ekecektim topraklar kapayıp üstünü gene/ yaprakların kadifeymiş diyorlar çocukluk uykusu/ oysa toprağa dokunup çok şükür diyecektim toprakla gene/ bir şarkıyı üstüme kapatıyorum, duyanlar toprak diyecek/ gecenin voltası bu masa değil, bunu zaten biliyorum/ gül var gül içinde, benim hiçbir gülüm yok.// gece:/ ortaokuldasın, yanında yaşıtın akrabalar var/ yıldızın yok, soyadın aydın değil, kapkara gecesin/ ayrıldın ve sana beddua hediye ettiler/ ayı övdün, ay övdün, üç değil binbir kere övdün ayı/ böyle böyle ezber etmiştin gurbeti de/ hiç bilmediğin bir göğün gecesi olmakmış gurbet işte/ biz şimdi seninle menfi miyiz, göçmen mi, sürgün mü/ hah, var sen ver kararı işte.”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

9,977AbonelerAbone
- Reklam -

SON HABERLER

Torun Center inşaatında asansörün düştüğü iş cinayetinde hukuk yok: Sanıklara para cezası ve beraat kararları onandı

İstanbul Mecidiyeköy’de Torun Center inşaatında asansörün düşmesi sonucu 10 kişinin hayatını kaybettiği...

Üzeri kirli diye minibüste koltuğa oturtulmayan 12 yaşındaki çocuk: Nerede iş bulsam orada çalışıyorum

Mersin'in Erdemli ilçesinde bir yolcu minibüsüne binen ancak üzeri kirli olduğu için...

Pakistan’da camide patlama

Pakistan'da bir camide cuma namazı esnasında patlama meydana geldiği açıklandı.

DSİ’den uyarı: Keban’da su seviyesi yükseldi, taşkın olabilir

Elazığ'ın Keban ilçesinde bulunan Keban Baraj Gölü'nde su seviyesinin yükselmesi nedeniyle taşkın...

Antalya’da vahşet: 55 yaşındaki çiftçi 160 TL’lik borcu olduğu için tecavüze uğradı, zanlılar serbest bırakıldı

Antalya'da çiftçilik yapan 55 yaşındaki bir erkek, 160 TL'lik borcunu ödemediği gerekçesiyle...

İstanbul’da kaza: 1 polis hayatını kaybetti

İstanbul'un Eyüp ilçesinde yunus polisleri sağanak yağıştan dolayı motosikletin hakimiyetini kaybederek kaza...

Son anketlere göre İmamoğlu 5 puan önde

CHP’de Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) iptal ederek 23 Haziran’da yenileme kararı aldığı...

Theresa May istifasını duyurdu

İngiltere Başbakanı Theresa May bugün yaptığı açıklamayla istifa edeceğini duyurdu.

CHP’li Kaftancıoğlu’ndan dava açıklaması: Tek gündemim İstanbul

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, yandaş Sabah'ın duyurduğu...

Adalet Bakanı’ndan ‘çözüm süreci’ açıklaması

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, süresiz nafaka ile ilgili ''Süresiz nafaka adil değil,...

Sonraki haber