Anasayfa GÜNCEL Bergama Demokrasi Platformu: “UNESCO Dünya Kültür Mirası yasaklarla değil özgürlüklerle anılmalıdır”

Bergama Demokrasi Platformu: “UNESCO Dünya Kültür Mirası yasaklarla değil özgürlüklerle anılmalıdır”

Bergama Demokrasi Platformu, Bergama Belediyesi'nde yaşanan baskı ve Kleopatra Güzellik Ilıcası'nda alkol tüketiminin yasaklanmasına tepki gösterdi

AYCAN KARADAĞ

31 Mart seçimlerinde AKP’ye geçen Bergama Belediyesinde Tüm Yerel-Sen ve Tüm Bel-Sen üyesi kamu emekçilerine sendika değiştirmeleri yönünde baskı yapıldığı iddiaları gündeme gelmişti. Öte yandan geçtiğimiz günlerde Bergama Kleopatra Güzellik Ilıca Tesislerinde alkol satışı ve tüketiminin de yasaklanmasının ardından Bergama Demokrasi Platformu, Kleopatra Güzellik Ilıca Tesisleri önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya Dikili Demokrasi Platformu da destek verdi.

Platform adına basın açıklamasını yapan Bergama Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Sevilay Parlas, “UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmiş, marka turizm şehri yasaklarla değil daha fazla özgürlüklerle anılmalıdır” dedi.

“BELEDİYE ÇALIŞANLARI TEHDİT EDİLDİ”

31 Mart yerel seçimlerinden sonra CHP yönetiminden AKP yönetimine geçen Bergama Belediyesi’nde yönetimin mazbatayı almasıyla birlikte çalışanlara özellikle belediyede örgütlü ve yetkili sendika Tüm Yerel SEN ve Tüm Bel SEN üyelerine baskı başladığını ifade eden Parlas, “İlk olarak belediyede görev yapan birim müdürleri ve çalışanlar başkan sizi çağırıyor bilgisi ile toplantıya çağrıldı.  Belediye Meclis Salonunda yandaş sendika Bem Bir SEN yöneticilerinin olduğu belediye başkanın katılmadığı bir toplantı yapılmaya çalışıldı.  Yaşanan baskı ve korkutma uygulamalarından sonra çalışanlar Bem Bir SEN’e üye olmak zorunda kaldılar. Bem Bir SEN yöneticileri, çalışanlara başkan bizimle çalışmak istiyor diyerek baskı uyguladı. Özellikle sözleşmeli memurları başkan yardımcısı makamına çağırarak sene sonunda sözleşmelerinin yenilenmeme ihtimali üzerinden Bem Bir SEN’e üye olmaları için baskı yaptı. Sosyal demokrat, ilerici, Alevi kimlikleriyle bilinen çalışanların görev yerleri değiştirildi. Müdür görevindekiler alt görevlere verildi. Görev değişikliklerinde usulsüz,  hukuka aykırı atamalar yapıldı. Yıllarca belediyede mühendis,  kadrosuyla çalışanlar memur olarak atandı. Konuyla ilgili gerekli itiraz yapıldı ve yasal süreç başladı. Yapılan bu hukuksuz yer değişikliklerinin verimi artırmak adına yapıldığı belediye başkanı tarafından her platformda dile getirildi. Yıllarca mühendis olarak görev yapan teknik kadronun atıl duruma getirilmesi; hukuktan, yasadan bihaber şekilde memur olarak atanmaları verimi artırmak denilerek kamuoyuna yutturulmaya çalışıldı. Belediye çalışanları sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek işten atılmakla tehdit edildi” şeklinde konuştu.

 “AMAÇ ÇOCUĞU MU YANDAŞ MI KORUMAK?”

Bergama Belediyesi’nin Kleopatra Güzellik Ilıcası Sosyal Tesisindeki restoranda ve piknik alanlarının aile ve çocuklara da hitap ettiğini gerekçesiyle alkol tüketiminin yasaklanması kararına ilişkin de açıklamalarda bulunan Parlas, “10 yıla yakın süredir Ilıca’da özellikle alt gelir seviyesindeki vatandaşların düşük maliyetlerle ve aile ortamında huzurluca yemeğini yediği, pikniğini yaptığı, alkollü içecek kullananların ya da kullanmayanların birbirlerine herhangi bir olumsuz müdahalesi olmadan vakit geçirdiği özgürlük ve huzur dolu bir mekandı. Tesis sadece Bergama halkının değil

İlginizi çekebilir:  Tunç Soyer, 'Ege'nin başkanı seçildi

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,698AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

SODEV’den ‘yargı bağımsızlığı’ raporu

Sosyal Demokrasi Vakfı, Türkiye genelinde “Yargı Bağımsızlığı ve Yargıya Güven” isimli anket...

İmamoğlu’na destek şenliği sel felaketi nedeniyle iptal edildi

Kadıköy Yoğurt Parkı'nda bu akşam yapılması planlanan "Şarkılarımız Ekrem İmamoğlu İçin"...

Soylu’dan ‘HES faciası’na yalanlama

Trabzon'un Araklı ilçesinde şiddetli yağış sonrası HES duvarının patlaması sonucu 4 kişi...

Aşkın dilini ‘translate’ ile çözdüler

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde yaşayan Ahmet Kara ile internet üzerinden tanıştığı 39 yaşındaki...

Polis saldırısıyla bebeğini kaybeden E.Ö’ye 17 bin tazminat

Recep Tayyip Erdoğan'ın 2010 yılında Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde rektörlerle yaptğı görüşmeyi protesto...

Alkollü tank sürücüsünü polis durdurdu

Polonya’da alkol alan bir grup adam tank ile kasaba sokaklarında tur attı....

BM raporu: Kaşıkçı yargısız infazla öldürüldü, sorumlu Suudi Arabistan

BM Raportörü Callamard, açıkladığı Kaşıkçı Raporu'nda, "Kaşıkçı'nın öldürülmesi Suudi Arabistan devletinin sorumlu...

Rize’de sel alarmı

Rize Valiliği, kent genelinde kuvvetli sağanak beklendiğini duyurarak, sel ve heyelanlara karşı...

Arda Turan – Berkay Şahin davası 11 Eylül’e ertelendi

Futbolcu Arda Turan ile şarkıcı Berkay Şahin arasında yaşanan kavgaya ilişkin davada...

3 kişinin hayatını kaybettiği felakete Pakdemirli’den yorum: En nihayetinde bu işler Allah’ın işi

Trabzon Araklı'da şiddetli yağış sonrası bir HES duvarının patlaması sonucu 3 kişinin...

Sonraki haber