Berkin Elvan davasında 5. duruşma: Adalet istiyoruz!
27.02.2018 10:04 GÜNCEL

UĞUR ŞAHİN | [email protected] | @uugurs

İstanbul Okmeydanı'nda polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren Berkin Elvan'ın 5'inci duruşması bugün Çağlayan Adliyesi'nde görülüyor. Dava öncesinde Elvan ailesi, adliye önünde açıklama yaptı. Açıklamaya ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş, CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da katıldı. Elvan Ailesi adına açıklama yapan Berkin Elvan'ın ablası Gamze Elvan, Berkin'in vurulduktan sonra 269 gün yaşam mücadelesi verdiğini hatırlattı. "Milyonlar olup uğurladığımız, bir halkın toprağına ve yüreğine değil, azmine ve umuduna emanet ettiğimiz Berkin'imizin bugün 5'inci duruşması. İlk duruşma evladımızı kaybettikten 3 yıl sonra görüldü" diyen Gamze Elvan, şöyle devam etti: "Berkin Elvan'ın davası yalnızlaştırılmaya çalışılıyor. Gezi'de yitirdiğimiz tüm evlatlarımız için faillerinin yargı önünde hesap vermesini istiyoruz. Evlatlarımızı unutturmayacağız."

“Muktedirlerin yıldırma politikalarına rağmen çocuklarımızı unutturmamak için mücadele edeceğiz” diyen Gamze Elvan,, “Bizler hem tetiği çekenin hem de emri verenin hesap vermesini istiyoruz” ifadeleriyle açıklamasını sonlandırdı.

"Adalet istiyoruz"
Ardından Berkin'in babası Sami Elvan konuştu: "Bugün SEGBİS yöntemiyle polisin ifadesi alınacak. Bekleyip göreceğiz. İstiyoruz ki katiller karşımıza çıksın. Katledilen bütün çocuklarımızın sorumlularının yargılanmasını istiyoruz. İstediğimiz tek şey var, o da adalet!"

Baba Elvan duruşma sonrasında da açıklama yapacaklarını ifade etti.

***

Duruşmada ifadeler alınıyor

Duruşma başladı. Cumhuriyet'in aktardığına göre, Elvan ailesinin tanığı olarak Sinan Zincirli dinlenmeye başlandı. Zincirli ifadesinde şunları söyledi: Gezi olaylarında Okmeydanı'nda çok polis şiddeti gördük. Hatta ben basını arayıp burada insanları öldürecekler dedim, telefonum 3 sene dinlendi, kayıtlarda vardır. Olay sabahı 15-20 kişilik polis grubuyla gençlerin arasında kaldım. Çok yoğun gaz atılıyordu. Birden bir çocuğun kafasını tuttuğunu, "anne" diye bağırdığını duydum. Ama çok gaz vardı, kim vurdu göremezdim. Hangi polisin Berkin'e doğrudan ateş ettiğini görmedim ama 3-4 kişi vardı. Fatih Dalgalı'yı teşhis edemem.

"Berkin'in bilinci yerinde değildi"

Elvan ailesinin ikinci tanığı Avukat Doğan Kıvılcım dinlendi. Kıvılcım şöyle konuştu: Olay günü baro görevlendirmesi ile hastanedeydim. Berkin'in bilinci yerinde değildi geldiğinde. Ellerinden tuttum, yüksek sesle bağırdım ki bilinci belki yanına gelir diye. Berkin'in yanına doktordan önce ben gitmiştim. Ellerini tutup kasığına doğru bastırdım. Kesinlikle üzerinde patlayıcı herhangi bir şey yoktu. Sonra üzerinden patlayıcı çıktığı söylendi. Görmek istedim ama hiç bir şekilde göstermediler.

Tanık Avukatı Onur Bengenli de ifadesinde şunları aktardı: Meslektaşım Av. Kaan, doktordan önce gördü Berkin'i. Üzerinden bir şey çıksaydı o bunu görebilecek durumdaydı. Doktor muayene ederken de orada bulunuyordu, sonra ayrıldı. Hiç bir şey çıkmadı üzerinden. Israrımıza rağmen bize göstermediler.

"Getirdiklerinde bilinci kapalıydı"

Okmeydanı SSK hastanesinde olay günü görev yapan nöbetçi sivil memur Cemal Aksoy ifadesinde, "Berkin'in geldiği ve öldüğü gün de nöbetçiydim. Getirdiklerinde bilinci kapalıydı. Bizim hastaneye kim gelirse gelsin, hastanın bilinci kapalıysa nöbetçi memur eşliğinde üzerinden çıkanlar tutanağa geçilir. Bana teslim edilen eşyalar arasında 9-10 tane maytap vardı. Kanlı tişörtü, pantolonu, ayakkabısı vardı. Ben bunları hastane polisine teslim ettim. Üzerinden çıkanları ben değil hemşire tutanağa geçirmişti. Biz avukat arkadaşlar ile tartıştık. 'Bizim kimseye bir şey gösterme yetkimiz yok. Kimseye eşya veremeyiz' dedim. Hastane polisini aradım eşyaları istiyorlar ya verelim ya da polise teslim edeyim dedim. Torpiller hariç verin dediler" ifadelerini kullandı.

Anne Gülsüm Elvan bunun üzerine "Kaç tane topil vardı?" diye sordu. Aksoy, "Ya 9 ya 11" diye yanıtladı. Anne Elvan'ın "Bir çocuğun cebine kaç tehlikeli madde sığabilir?" sorusu üzerine Aksoy, "Ben cebinden çıkarken görmedim, bana teslim edildi" dedi.

Duruşma devam ederken Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan ifadeler sırasında fenalaştı.

"Berkin'i vuran esmer biriydi"

Tanık Asaf Keşküloğlu dinlendi. Keşküloğlu ifadesinde şunları söyledi: Berkin'i mahalleden tanırım. 5-6 kişiydik. Berkin sonradan yanımıza geldi. Slogan attık vs. Ara ara saklanıyorduk. Bize doğru gaz fişeği atıyordu polis sürekli. Polis hedef alarak vurmaya çalışıyordu bizi. Berkin çıkmak istemiş. Arkadaşlar 'gitme' dedi. Yoğun gaz vardı ve sürekli gaz fişeği atılıyordu. 50-100 metre vardı. Berkin, 'Ekmek alıp eve gitmem lazım' dedi. Çıktı ve başından vuruldu. Berkin düştü vurulduktan sonra. Berkin'i vuran esmer biriydi. Emir veren ise sarışın biriydi. Bir kişi daha vardı bizi hedef alıp vuran. Berkin vurulduktan sonra, biz de hastaneye kaldırdık. Berkin'i vuran eli sargılı kişi sanık Fatih Dalgalı'ya benziyor.

Sanık Fatih Dalgalıise tanık beyanlarına karşı şunları söyledi: 100 metre mesafeden kimse kimsenin yüzünü göremez. Tanık Berkin'in sokağa çıkmadan, kafasını uzatır uzatmaz vurulduğunu söyledi ama sokak krokisi düşünüldüğünde kafasının sağından vurulması imkansız.

"Kolu sargılı olan ateş edenlerden biriydi"

Tanık Denizcanda ifadesinde Berkin'i vuran kişinin Fatih Dalgalı'ya çok benzediğini söyledi. Denizcan, Berkin'i vuran sanık polis için, "kolu sargılı olan, o gün ateş edenlerden biriydi. Takım elbiseli olan için %100 buydu diyemem ama çok benziyor ve anımsatıyor ateş eden polisi" dedi. Tanık Denizcan, görüntüleri izledikten sonra "Baktığım görüntüler içinde ikinci atış Berkinin vurulduğu atıştır. Sonrasında atılan seri atışlardan belli. Berkin’in vurulduğu atış ikinci atıştır. Net olarak söyleyebilirim. Bizim vurulduğumuz yere yapılan atışlar paralel olarak hedef gözetilerek atılıyordu. Berkin vurulduğu anda yanındaydım." diye konuştu.

"Vurulma anını gördüm"

Duruşma tanık Özgür Karagöz dinlenmesiyle devam etti. Karagöz ifadesinde şöyle konuştu: Berkin benim arkadaşımdır mahalleden. Berkin vurulduğu sırada oradaydım. Vurulma anını gördüm. Berkin vurulduktan sonra bilincini yokladık. Elimize pamuk aldık, tampon yaptık. Ateş edilme anını gördüm. Berkin'in vurulduğu yer karışımdaydı. Kim marketin önünden ateş ediyordu? Polisler. Sarışın biri vardı. Ateş eden kişi oydu sanırım. Büyük ihtimalle amirdi. Fatih Dalgalı bıyıklı sakallı şu anda. O yüzden teşhis edemiyorum. Görüntülerdeki eli sargılı kişi Berkin'i vuran kişiydi.

"Berkin hedef alınarak vuruldu"

Tanık Sunay Yıldız ifadesinde, "Sabah 7 sularında Berkin'i kapısının önünde gördüm. 'Ekmek almaya gidecegim' dedi. Ben de 'Gel birlikte almaya gidelim' dedim. Fırının olduğu sokağa girdiğimizde kafasını çıkardığı anda vuruldu. Bir kaç adım önümdeydi. Vurulduktan sonra 'anne' diye bağırdı. Berkin hedef alınarak vuruldu. Doğrudan kafasına geldi gaz fişeği" şeklinde konuştu.

Duruşmaya ara verildi.

Verilen aranın ardından duruşmaya devam edildi. Diyarbakır'dan SEGBİS ile ifade veren polis memuruMesut Çiftçi ifadesinde şunları söyledi:

Evet ben araç koruma olarak o grupta çalıştım. Fatih Dalgalı ile aynı grupta görev yaptık, 2-2,5 sene beraber çalıştık. Grubun gazcı personeli sabit değildir. Gezi olaylarında günübirlik değişen görevlerdi. Gaz fişeği devamlı gazcıda durmazdı. O gün izinliydik ama E5'i kapatacaklar bilgisi gelince Okmeydanı'na gittik fakat tek bölgede durmayıp dolaştık. Bazılarımız köprü üstüne, bariyerlere bazısı mahalleye konuşlandık. Olay günü o muhitte bulunduk ama grup olarak Berkin'in vurulduğu iddia edilen noktaya hiç girmedik. Gazcılar önde durur, arada zırhlı araç bekler, biz geride dururuz.

Polis memuru Mesut Çiftçi görüntülerin izletilmesi üzerine şunları söyledi:

Önde yürüyen polis değil ama arkadan gelen eli sargılı olan Fatih'e (Dalgalı) benziyor, olabilir ama emin değilim. Gaz maskesinden dolayı tam emin konuşamıyorum, Fatih o gün görev yaptı mı bilmiyorum, anımsamıyorum ama görüntülere bakınca simasını benzetiyorum.

İfade veren tanıkpolis memuruŞükrü Ersoy ise görüntülerin izletilmesi üzerine "Dalgalı'ya benziyor ama çıkaramadım. Teşhis edemiyorum" dedi.

Tanık polisEmrah Karaburçda görüntülerde Fatih Dalgalı'yı teşhis edemediğin, söyledi.

ARA KARAR AÇIKLANDI; DAVA 10 MAYIS'A ERTELENDİ

Mahkeme heyeti ara kararında, tanık polislerin dinlenmesi için talimat yazılmasına karar verdi. Jandarma Kriminal Bürosu'na rapor aldırılması için yazılan müzekkerenin beklenmesine ve sanığın tutuklanması yönündeki talep için daha önceden karar verildiği için yeniden karar verilmesine yer olmadığına hükmeden heyet, duruşmayı 10 Mayıs'a bıraktı.