Anasayfa GÜNCEL Berkin Elvan davasında Fatih Dalgalı'nın tutuklanması talebine yine ret!

Berkin Elvan davasında Fatih Dalgalı’nın tutuklanması talebine yine ret!

Gezi direnişi sürecinde 2014’de polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden 15 yaşındaki Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin davada sanık polis Fatih Dalgalı’nın tutuklanması talebi bir kez daha reddedildi.Yeniden bilirkişi raporu aldırılmasına karar veren mahkeme, duruşmayı 28 Kasım’a bıraktı


İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 8’inci celsesi görülen duruşmaya, Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, babası Sami Elvan ile avukatları katıldı. Van’da görevli sanık polis Fatih Dalgalı ise duruşmaya Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşmaya, CHP’li milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP’li milletvekilleri Hüda Kaya, Garo Paylan ve Meral Danış Beştaş ile Taksim Dayanışması’ndan Mücella Yapıcı ile çok sayıda kişi de takip etti. Duruşmada, olay günü görev yapan polisler tanık olarak dinlendi.

ADLİ TIP KURUMU: “GÖREV KAPSAMI DIŞINDA OLDUĞUNDAN RAPOR DÜZENLEMEDİ”

Mahkeme Başkanı Canel Rüzgar, Adli Tıp Kurumu’na yazılan yazıya cevap geldiğini belirtti. “Görüntünün kalitesinin düşük olduğu, kişinin güvenlik kamerasına uygun pozisyon ve yakınlıkta bulunmadığı ve görsel bilginin yeterli düzeyde olmadığının” ifade edilerek taleplerin görev kapsamı dışında olduğu ve bu nedenle rapor düzenlenemediğinin bildirildiği belirtildi. Bunun üzerine Elvan ailesinin avukatlarından Can Atalay, “Adli Tıp, ‘Biz bu görüntülerden tespit yapamıyoruz’ diyerek heyetinizle dalga geçmiştir. Oysa ki Jandarma Kriminal raporu, sanığın suçunu ispatlar niteliktedir” dedi. Avukat Çiğdem Akbulut ise Jandarma Kriminal raporu dikkate alınmayacaksa en azından Ulusal Kriminal Büro’ya yeniden gönderilmesini talep etti.

“ÇOCUĞUMUN KATİLİNİN TUTUKLANMASINI İSTİYORUM”

Daha sonra söz verilen Gülsüm Elvan, “Ben çocuğumu ekmeğe gönderdim. Bana kanlı gömleğini gönderdiler. Kimse bu şahsı tanımıyor. Benim çocuğumu vuranlar yargılanmıyor, savunanlar yargılanıyor. Çocuğumun katilinin tutuklanmasını istiyorum. Bize yaptığınız işkence yeter” diyerek fenalaştı. Gülsüm Elvan yakınlarıyla birlikte salon dışına çıkarıldı.

YENİDEN BİLİRKİŞİ RAPORU ALDIRILACAK

Mahkeme heyeti, Jandarma Kriminal raporuna göre olaya ilişkilerdeki kişinin sanık olup olmadığına dair, karşılaştırılan parametrelere göre yüzde 75’in üzerinde benzer olduğunun belirtildiğine dikkat çekerek ‘her hangi bir kuşkuya ve tereddüte yer vermeyecek şekilde olayın aydınlatılması gerektiği’ ifade edilerek ‘bu kuşkunun ve eksikliğin giderilmesi amacıyla’ yeniden Adli Tıp Kurumu’na yazılarak ayrıntılı bilirkişi raporu aldırılmasına karar verdi. Tanık polislerin dinlenmesini de kararlaştıran heyet, Halen Van İl Emniyet Müdürlüğü’nde görevli olan Fatih Dalgalı’nın ‘duruşmaları takip ediyor olması yaptığı görev itibariyle kaçma şüphesinin bulunmadığını’ dikkate alarak tutuklanması talebini yine reddetti. Duruşma, 28 Kasım’a ertelendi.

Duruşmanın ardından Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan dışarıda bekleyen basın mensuplarına bir açıklama yaptı. Elvan “Bizim beklediğimiz bir şey vardı bugün. Katilin tutuklanması. Mahkeme heyeti bunu bugün yine reddetti” dedi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,455AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Ekonomi ekonomistlere bırakılamayacak kadar önemlidir

Fırat YENİCİÇoğumuzun bildiği üzere Yanis Varoufakis kısa...

Engellileri temsil eden yeni emojiler geliyor

Apple, aralarında tekerlekli sandalye kullananların, elinde bastonla yürüyen görme engellilerin ve işaret...

Yaşamın uzun bir yol olduğuna inanıyorum

Mehmet ÖZÇATALOĞLUErdal Atıcı’nın yeni kitabı Ürün Yayınları...

Karamollaoğlu’ndan Babacan ve Gül açıklaması: Müzakerelere açığız

CHP'li Abdüllatif Şener'in, yeni parti kuracağı iddia edilen Ali Babacan ve Abdullah...

15 yıl sonra ‘Tarımı nasıl bitirdik?’ şurası

İthalata dayalı politikalar nedeniyle tarımsal üretimde ve hayvancılıkta yaşanan gerileme sürerken AKP,...

Krizin adı: Talep yetersizliği

Gündelik hayatın devam etmesini sağlayan zorunlu ve hemen tüketilen ürünlerde iç talep...

4 il için sağanak yağış uyarısı

Tarım ve Orman Bakanlığı Acil Durum Yönetim Merkezi, Adana, Osmaniye, Hatay ve...

PETLAS işçileri direnişe geçti

Kırşehir’deki PETLAS/AKO Fabrikası’nda DİSK Nakliyat-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan 47...

Süper Lig’de fikstür çekildi

Süper Lig'de, 'Dozer' lakaplı Trabzonspor'un efsane futbolcusu Cemil Usta'nın adının verildiği 2019-2020...

Emeklilikte yaşa takılanlar Meclis’e seslendi: Yasayı çıkarmadan tatile gitmeyin!

TBMM’nin Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi...

Sonraki haber