Anasayfa GÜNCEL Berkin Elvan mezarı başında anıldı

Berkin Elvan mezarı başında anıldı

Gezi direnişi sırasında Okmeydanı’nda 14 yaşındayken öldürülen Berkin Elvan, ölümünün 5. yıl dönümünde mezarı başında anıldı.

Feriköy’deki anmada söz alan Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, “Çocuklarımızın ekmek, hak, adalet mücadelesinden asla geri durmayacağım; ömrümün yetiği yere kadar mücadeleyi sürdüreceğim” dedi.

Gezi Direnişi sırasında polisin ateşlediği gaz fişeğinin başına isabet etmesiyle ağır yaralanan ve hastanede 269 gün yaşam mücadelesi verdikten sonra hayatını kaybeden 14 yaşındaki Berkin Elvan, ölümünün 5. yıl dönümünde Feriköy’deki mezarı başında anıldı.

Anmaya Berkin Elvan’ın ailesi ile Taksim Dayanışması üyelerinin yanı sıra HDP milletvekilleri Oya Ersoy, Musa Piroğlu, CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Ali Şeker, ÇHD’li avukatlar ve çok sayıda siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri temsilcileri katıldı.

Berkin Elvan’in mezarının bulunduğu noktada polisin arama noktası oluşturup anmaya gelenleri araması ve görüntülerini çekmesi ise tepki çekti.

Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan mezar başındaki konuşmasında, Gezi Direnişi’nin ve Taksim Dayanışması’nın iktidar ve yargı tarafından hedef tahtasına oturtulmasına tepki gösterdi. Üzerinde taşıdığı “ Taksim Dayanışması” önlüğünde işaret eden Baba Elvan, şunları ifade etti:

“Taksim Dayanışması formasını onurla taşıyorum ve onurla taşıyacağımı söyleyebilirim. Gezi halktı, bir ekmekti, bir suydu, adaletti. Ne ararsanız o vardı. Benim çocuğum ve çocuklarımız bu yolda yaşamlarını kaybettiler. Ben buradan bütün Türkiye’ye sesleniyorum; Berkin Elvan benim çocuğum, dediler ki ‘Taksim’de ne işi vardı ki ekmek almaya gitti’. Hayır öyle bir şey yok. Hala bu bilinçteki kafalar var. Çünkü o şekilde yönlendiriyorlar. Benim evimin 250 metre arkasında ekmek fırını var ve benim oğlum ekmek almaya gitti. Tam 6 yıl oldu ve benim oğlum yaşıyor çünkü hiç aklımdan çıkmıyor; yaşadığı için çıkmıyor. Yaşamasaydı eğer aklımdan çıkardı, unutturduk ve bugün burada olan insanlar da unutturdu. Bugün sosyal medyaya, etrafıma baktığımda herkes Berkin Elvan’ı tanıyor. Berkin Elvan hepimizin çocuğu sadece benim değil.”

‘BİZDE SİLAH YOK, YÜREK VAR !’

Adalet gelene kadar mücadelesini sürdüreceğinin altını çizen Sami Elvan, hazırlanan Gezi iddianamesine de tepki gösterdi. “Çocuklarımızın ekmek, hak, adalet mücadelesinden asla geri durmayacağım; ömrümün yetiği yere kadar mücadeleyi sürdüreceğim” diyen Baba Elvan, “Nerede bir hukuksuzluk, adaletsizlik varsa aynen gördüğünüz gibi böyle formalarla karşısına çıkacağım. Taksim Dayanışması’na açtıkları hukuksuz iddianameyle, yargıladıkları avukatlarımızın, sivil toplum kuruşlularının önderlerinin, kim olursa olsun fark etmez yanlarında yer alacağım. Bomboş bir dosya ile insanların özel hayatına girerek, suç yaratmaya çalışan ahlaksızlarla bu ülke gitmeyecek, bunu çok iyi biliyorum. Bize bunları reva görenler geçmişte de gördük teker teker ülkeyi terk ettiler. Acaba bunlar nereye gidecek? Ben gitmedim buradayım, ne silahım var, ne kurşunum. Hiçbir şeyim yok sadece bir kalbim, bir yüreğim var,” dedi.

‘ÇOCUK BURADA, HESABINI SOR’

Berkin Elvan’ın Annesi Gülsüm Elvan da 11 aylık bebeğin katledilmesine politik malzeme haline getiren İçişleri Bakanı Soylu’ya kendi oğlunun mezarlığını göstererek tepki gösterdi. Anne Elvan, “Soruyorum içişleri bakanı buyurun çocuk burada. Niye hesabını sormuyorsun. Hesabını sor,” dedi.

Elvan ailesinin avukatı Çiğdem Akbulut ise mezarlık girişindeki polis oluşturduğu arama noktasına tepki gösterdi.

Akbulut anmaya gelenlerin üstünü arayan polislere şöyle seslendi: “Şu an sizin arkanızda olan ve benim şuan gördüğüm ve gözlerinin içine rahatça bakabildiğim ama onların kameralarının arkasından ya da uzaktan izlemek zorunda kalan polislere bir mesajım var. 5 sene oldu. Berkin’i bugün kaybettik. Geçen yıl itibariyle anmaya geldiğimizde bizi aramaya başladılar. Daha önce böyle bir şey yaşamıyorduk. Berkin öldüğü günden beri hukuki mücadelesini veriyor ailesi. Çocuğu için hiçbir zaman adalet aramaktan vazgeçmediler. Hiçbir türlü tehdit ve baskıdan da korkmadı. Bu ülkenin o zamanki başbakanı Gülsüm Elvan’ı meydanlarda yuhalattığından da Gülsüm Elvan geri durmadı. Kız kardeşi sokakta kaçırılarak gözaltına alınmaya çalışıldığında da ailesi bu mücadeleden kaçmadı. Bugün hala bu mezarın girişinde bize dayatılan arama bu tacizin devamıdır. Buda bizi korkutmayacak, bu da bu mücadeleden vazgeçmemizi sağlamayacak.”

SON HABERLER

Ayşen Şahin Aksakal’dan Alper Taş’a destek çağrısı: Bir kazanırsak her yer bahar!

Ayşen Şahin Aksakal, Evrensel Pazar'a Alper Taş'ın Beyoğlu adaylığını yazarak herkese destek...

‘Speedy Mustafa’ tutuklandı

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde uyuşturucu etkisindeyken telefon gasbeden Mustafa Arı (28), yakalanıp gözaltına...

İBB’den AKP mitingine bedava otobüs

Cumhur İttifakı’nın Yenikapı Mitingi öncesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüsler miting alanı...

Çavuşoğlu’ndan Avrupa’ya: Yine sizin yüzünüzden savaş çıkacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa'da Türk ve Müslüman düşmanlığı olduğunu ileri sürerek,...

Amsterdam’da ırkçılığa karşı büyük yürüyüş

Amsterdam'da binlerce kişi 21 Mart Irkçılıkla Mücadele Günü dolayısıyla yapılan yürüyüşe katıldı....

Komşuları köpeğini mahkeme kararıyla apartmandan kovdurdu

Konya'da Safiye Gürsel'in (74) yaklaşık 4,5 yıldır beslediği 'Şanslı' adlı köpeği için,...

Bahşişleri kesilen kasiyer, iş yerine açtığı davayı kazandı

Antep'te, restoranda kasiyer olarak çalışan S.Y. işveren tarafından bahşişlerin kesildiği gerekçesi ile...

İstanbul’da Newroz coşkusu

İstanbul'da Newroz kutlamalarının adresi Bakırköy Pazar alanı oldu. "Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız”...

Kılıçdaroğlu Maltepe’de tapu dağıttı

Maltepe’de, 40 yıl sonra çözüme kavuşan imar planlarından sonra hak sahiplerine tapu...

Mali’de silah ve palalarla köy basan grup 115 kişiyi öldürdü

Batı Afrika ülkelerinden Mali'nin, kabileler arası çatışmaların yaşandığı orta kesimlerinde, silahlı bir...