Anasayfa GÜNCEL Berkin Elvan mezarı başında anıldı

Berkin Elvan mezarı başında anıldı

Gezi direnişi sırasında Okmeydanı’nda 14 yaşındayken öldürülen Berkin Elvan, ölümünün 5. yıl dönümünde mezarı başında anıldı.

Feriköy’deki anmada söz alan Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, “Çocuklarımızın ekmek, hak, adalet mücadelesinden asla geri durmayacağım; ömrümün yetiği yere kadar mücadeleyi sürdüreceğim” dedi.

Gezi Direnişi sırasında polisin ateşlediği gaz fişeğinin başına isabet etmesiyle ağır yaralanan ve hastanede 269 gün yaşam mücadelesi verdikten sonra hayatını kaybeden 14 yaşındaki Berkin Elvan, ölümünün 5. yıl dönümünde Feriköy’deki mezarı başında anıldı.

Anmaya Berkin Elvan’ın ailesi ile Taksim Dayanışması üyelerinin yanı sıra HDP milletvekilleri Oya Ersoy, Musa Piroğlu, CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Ali Şeker, ÇHD’li avukatlar ve çok sayıda siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri temsilcileri katıldı.

Berkin Elvan’in mezarının bulunduğu noktada polisin arama noktası oluşturup anmaya gelenleri araması ve görüntülerini çekmesi ise tepki çekti.

Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan mezar başındaki konuşmasında, Gezi Direnişi’nin ve Taksim Dayanışması’nın iktidar ve yargı tarafından hedef tahtasına oturtulmasına tepki gösterdi. Üzerinde taşıdığı “ Taksim Dayanışması” önlüğünde işaret eden Baba Elvan, şunları ifade etti:

“Taksim Dayanışması formasını onurla taşıyorum ve onurla taşıyacağımı söyleyebilirim. Gezi halktı, bir ekmekti, bir suydu, adaletti. Ne ararsanız o vardı. Benim çocuğum ve çocuklarımız bu yolda yaşamlarını kaybettiler. Ben buradan bütün Türkiye’ye sesleniyorum; Berkin Elvan benim çocuğum, dediler ki ‘Taksim’de ne işi vardı ki ekmek almaya gitti’. Hayır öyle bir şey yok. Hala bu bilinçteki kafalar var. Çünkü o şekilde yönlendiriyorlar. Benim evimin 250 metre arkasında ekmek fırını var ve benim oğlum ekmek almaya gitti. Tam 6 yıl oldu ve benim oğlum yaşıyor çünkü hiç aklımdan çıkmıyor; yaşadığı için çıkmıyor. Yaşamasaydı eğer aklımdan çıkardı, unutturduk ve bugün burada olan insanlar da unutturdu. Bugün sosyal medyaya, etrafıma baktığımda herkes Berkin Elvan’ı tanıyor. Berkin Elvan hepimizin çocuğu sadece benim değil.”

‘BİZDE SİLAH YOK, YÜREK VAR !’

Adalet gelene kadar mücadelesini sürdüreceğinin altını çizen Sami Elvan, hazırlanan Gezi iddianamesine de tepki gösterdi. “Çocuklarımızın ekmek, hak, adalet mücadelesinden asla geri durmayacağım; ömrümün yetiği yere kadar mücadeleyi sürdüreceğim” diyen Baba Elvan, “Nerede bir hukuksuzluk, adaletsizlik varsa aynen gördüğünüz gibi böyle formalarla karşısına çıkacağım. Taksim Dayanışması’na açtıkları hukuksuz iddianameyle, yargıladıkları avukatlarımızın, sivil toplum kuruşlularının önderlerinin, kim olursa olsun fark etmez yanlarında yer alacağım. Bomboş bir dosya ile insanların özel hayatına girerek, suç yaratmaya çalışan ahlaksızlarla bu ülke gitmeyecek, bunu çok iyi biliyorum. Bize bunları reva görenler geçmişte de gördük teker teker ülkeyi terk ettiler. Acaba bunlar nereye gidecek? Ben gitmedim buradayım, ne silahım var, ne kurşunum. Hiçbir şeyim yok sadece bir kalbim, bir yüreğim var,” dedi.

‘ÇOCUK BURADA, HESABINI SOR’

Berkin Elvan’ın Annesi Gülsüm Elvan da 11 aylık bebeğin katledilmesine politik malzeme haline getiren İçişleri Bakanı Soylu’ya kendi oğlunun mezarlığını göstererek tepki gösterdi. Anne Elvan, “Soruyorum içişleri bakanı buyurun çocuk burada. Niye hesabını sormuyorsun. Hesabını sor,” dedi.

Elvan ailesinin avukatı Çiğdem Akbulut ise mezarlık girişindeki polis oluşturduğu arama noktasına tepki gösterdi.

Akbulut anmaya gelenlerin üstünü arayan polislere şöyle seslendi: “Şu an sizin arkanızda olan ve benim şuan gördüğüm ve gözlerinin içine rahatça bakabildiğim ama onların kameralarının arkasından ya da uzaktan izlemek zorunda kalan polislere bir mesajım var. 5 sene oldu. Berkin’i bugün kaybettik. Geçen yıl itibariyle anmaya geldiğimizde bizi aramaya başladılar. Daha önce böyle bir şey yaşamıyorduk. Berkin öldüğü günden beri hukuki mücadelesini veriyor ailesi. Çocuğu için hiçbir zaman adalet aramaktan vazgeçmediler. Hiçbir türlü tehdit ve baskıdan da korkmadı. Bu ülkenin o zamanki başbakanı Gülsüm Elvan’ı meydanlarda yuhalattığından da Gülsüm Elvan geri durmadı. Kız kardeşi sokakta kaçırılarak gözaltına alınmaya çalışıldığında da ailesi bu mücadeleden kaçmadı. Bugün hala bu mezarın girişinde bize dayatılan arama bu tacizin devamıdır. Buda bizi korkutmayacak, bu da bu mücadeleden vazgeçmemizi sağlamayacak.”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,885AbonelerABONE OL

SON HABERLER

21 kişinin yaşamını yitirdiği Yeşilyurt Apartmanı davası başladı

Kartal'da 21 kişinin öldüğü ve 17 kişinin yaralandığı Yeşilyurt Apartmanı'nın çökmesine ilişkin...

CHP’li Öztrak: Millet artık bu seçimlerle yoruldu

CHP Sözcüsü Faik Öztrak konuşuyor.Öztrak'ın konuşmasından başlıklar...

Çöpte ölü bulunan bebeğin anne ve babası tutuklandı

İzmir'in Torbalı ilçesindeki bir çöp konteynerinde cansız bedeni bulunan yeni doğmuş erkek...

Mersin’de tren kazası: Ölü ve yaralılar var

Mersin'in Tarsus ilçesi Yenice Mahallesi'ndeki hemzemin geçitte yük treninin minibüsle çarpışması sonucu...

Palu ailesi davası devam ediyor: Bizi cinlerle korkuttu

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde, 11 yıl önce, Meryem Tahnal (35) ve kızı Melike'nin...

‘İşten atılan oyuncular geri alınsın’

İstanbul Bakırköy Belediye Tiyatrosu'nda işine son verilen oyuncuların işe geri alınması talebiyle...

TÜSİAD: Ekrem İmamoğlu’nu kutluyoruz

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), dün tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye...

Öykü Arin, 74 gün sonra ilk kez dışarı çıktı

İzmir'de, geçen yılın Kasım ayında, löseminin ender görülen türü Juvenil Miyelomonositik Lösemi...

Putin, Rus ordusuna savaş hazırlığı emri verdi

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu sabah saatlerinde düzenlediği basın toplantısında, Rusya ordusunun...

Bir Bakışta BirGün

YSK Başkanı Güven oy oranlarını açıkladı