Berlin Film Festivali başlıyor

69’uncu Uluslararası Berlin Film Festivali bu akşam Marlene Dietrich Meydanı’ndaki Berlinale Sarayı’nda (Berlinale Palast) düzenlenecek gala ile başlayacak. Bu yıl “Özel alan politiktir” sloganı ile düzenlenen Berlinale’de Altın ve Gümüş Ayı ödülleri 16 Şubat Cumartesi akşamı gerçekleştirilecek tören ile sahiplerini bulacak.

“The Kindness of Stranger” açılış filmi

Berlinale olarak bilinen festivalin açılışı Danimarkalı yönetmen Lone Scherfing’in imzasını taşıyan “The Kindness of Stranger” ile yapılacak. Film, New York’ta soğuk bir kış günü yolları kesişen, daha önce birbirini tanımayan insanlar arasındaki iletişimi, şefkati ve sevgiyi konu ediyor. Daha önceki yıllarda da Berlinale’ye konuk olan Lone Scherfing imzalı “The Kindness of Stranger” Altın Ayı için yarışan filmler arasında yer alıyor.

Fatih Akın “Der Goldene Handschuh” ile Altın Ayı için yarışıyor

Berlinale’nin en önemli programını oluşturan yarışma bölümünde bu yıl 23 film gösterilecek. Bu filmlerden 17’si Altın ve Gümüş Ayı için yarışıyor. 6 film ise yarışma dışı programda yer alıyor.

Fatih Akın son filmi “Der Goldene Handschuh” ile Altın Ayı için yarışıyor. Fatih Akın’ın senaryosunu da yazdığı ve Alman yazar Heinz Stuck’ın aynı adı taşıyan romanından uyarladığı “Der Goldene Handschuh”, 70’li yıllarda Hamburg’da seri cinayetler işleyen Fritz Honka’nın portresini çiziyor. Filmin dünya prömiyeri 9 Şubat Cumartesi akşamı yapılacak.

Fatih Akın, 2004 yılında “Duvara Karşı” ile Berlinale’de Altın Ayı’nın sahibi olmuş ve adını uluslararası çapta duyurmuştu. Akın son olarak 2009 yılında “Almanya 09” adlı bir dizi kısa metraj filmden oluşan bir yapım ile Berlinale’nin konuğu olmuştu.

Emin Alper imzalı ‘Kız Kardeşler’ Altın Ayı için yarışıyor

Berlinale’de bu yıl Türkiye’den bir film de Altın Ayı için yarışıyor. Yönetmen ve senarist Emin Alper’in imzasını taşıyan “Kız Kardeşler,” kasabaya besleme olarak verilen ve yıllar sonra köylerine geri dönen kız kardeşlerin hikâyesini anlatıyor. Filmin dünya prömiyeri 11 Şubat Pazartesi akşamı yapılacak.

Emin Alper, ilk uzun metrajlı filmi “Tepenin Ardı” ile Berlinale’ye katılmış ve Caligari ödülüne layık görülmüştü. Alper’in ikinci filmi “Abluka” da, Uluslararası Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü almıştı.

Altın Ayı için yarışan filmler arasında dikkat çeken diğer yapımlar arasında ise François Ozon’un “Grâce à Dieu”, Isabel Coixet’in “Elisa Y Marcela”, Agnieszka Holland’ın “Mr. Jones”, Wang Xiaoshuai’in “Di jiu tian chang” bulunuyor.

Burak Çevik imzalı ‘Aidiyet’ Forum’un konuğu

Berlinale’de bu yıl Türkiye’den yer alan ikinci film ise Burak Çevik imzalı “Aidiyet.” Burak Çevik’in ikinci uzun metrajlı filmi “Aidiyet,” bu yıl farklı sinema dillerinin kullanıldığı filmlerin gösterildiği Forum’a konuk olacak. “Aidiyet” İstanbul’da işlenen gerçek bir cinayeti ve aşkı konu ediyor. Burak Çevik geçen yıl da “Tuzdan Kaide” ile Forum’a davet edilmişti. Filmin dünya prömiyeri 9 Şubat Cumartesi akşamı yapılacak.

Festivalde Forum bölümünde toplam 55 film gösterilecek. Dünya sinemasından örneklerin sunulduğu, festivalin önemli bölümlerinden Panorama’da ise 46 film seyirci ile buluşacak.

Ödül töreni 16 Şubat’ta

Bu yıl “Özel alan politiktir” sloganı ile düzenlenen Berlinale’de Altın ve Gümüş Ayı ödülleri 16 Şubat Cumartesi akşamı gerçekleştirilecek tören ile verilecek. Festival, 17 Şubat’taki halk günü ile sona erecek.

Berlinale Direktörü Dieter Kosslick, bu festival ile 18 yıldır sürdürdüğü görevine de veda edecek. Gelecek yıldan itibaren Uluslararası Berlin Film Festivali’nin yönetimini Carlo Chatrian ile Mariette Rissenbeek üstlenecek.


BİZİ TAKİP EDİN

360,130BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,895TakipçiTakip Et
7,952AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL