Anasayfa EĞİTİM Beş gençten biri okula gidemiyor

Beş gençten biri okula gidemiyor

15-24 yaş arasında 12 milyon 725 bin kişi bulunuyor. Bu nüfusun 2 milyon 976 bini ise ne eğitimde ne de istihdamda yer alıyor. Eğitim uzmanı Ali Taştan, “4+4+4 sisteminin gelmesinin ardından okullaşma oranı düştü” dedi

MERAL DANYILDIZ

İşsizlik, geçen günlerde yüzde 14.7 ile son on yılın rekorunu kırdı. 15-24 yaş arasındaki gençlerde ise bu yüzde 26.7’ye kadar tırmanıyor. Ne eğitimde, ne de bir işte çalışan 15-24 yaş arası gençlerin oranı ise yüzde 25.5 olarak hesaplandı.

15-24 yaş arasında 12 milyon 725 bin kişi bulunuyor. Bu nüfusun 5 milyon 62 bini eğitimde, 2 milyon 366 bini istihdamda, 2 milyon 976 bini ise ne eğitimde ne de istihdamda yer alıyor. Liselerdeki okullaşma oranlarına bakıldığında ise zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasına rağmen neredeyse her beş gençten birinin liseye gitmediği hesaplandı. Çocukların ne eğitim ne de istihdamda herhangi bir şekilde yer almaması ise eğitimciler açısından merak konusu.

İlginizi çekebilir:  CHP’den avukatlara 23 Haziran eğitimi

Konuya ilişkin konuştuğumuz eğitim uzmanı Ali Taştan, okullaşma oranındaki düşüşlere dikkat çekti. Bu çocukların nerede olduğuna dair bir açıklama yapılması gerektiğini savunan Taştan, “Milli Eğitim Bakanlığı’na sorulduğunda 6287 sayılı Kanun gereği zorunlu eğitim 12 yıla çıkarılmıştır. Eğitim öğretim çağına gelmiş tüm bireyler eğitim öğretim kurumlarında kayıt altındadır’ şeklinde cevap veriyor. Bu çocuklar kayıt altında ise liselerdeki okullaşma oranı neden yüzde 83.5? 4+4+4’ten sonra çocuklarımızı evden okula ulaştırmakta zorlanıyoruz. Bakan yapay zekadan, bilişim teknolojilerinden ya da FATİH projesinden bahsediyor ancak çocuklarımız okula gitmiyor. İlkokulda on öğrenciden biri, lisede beş öğrenciden biri okula gitmiyor. Özellikle 15-19 yaş çağına baktığımızda çocuklar bu sistemle en erken 18 yaşında mezun oluyor. Bir milyon 50 bin civarında çocuk ne eğitimde, ne de istihdamda. Bunların da yaklaşık 1 milyonu lisede olması gereken çocuklardır” diye konuştu.

SINIFTA KALMIŞ DURUMDAYIZ

Okula giden öğrencilerden bazılarının da 20 günün üzerinde devamsızlığı olduğunu kaydeden Taştan, bu çocukların senede en az bir ay okula gitmediğine dikkat çekti. Öğrencileri okula kavuşturmamız gerektiğini vurgulayan Taştan, sözlerini şöyle noktaladı: “Biz bunu Milli Eğitim Bakanı’na sorduğumuzda tatmin edici bir cevap alamadık. Bakanlık yetkilileri de açıklayıcı bir bilgi veremediler. Öğrencilerin devamsızlık durumları da mevcut. Yirmi günün üzerinde devamsızlığı bulunan birçok çocuk var.

Çocuklardan bazıları en az bir ay okullarına gidememiş durumda. Yirmi gün ve üzerinde devamsızlık yapan öğrencilerin sayısı 1 milyon 800 binin üzerine çıkmış durumda. 1 milyon 800 bin öğrenci burada var, 1 milyon 600 bin öğrenci de okullaşamamıştır. Biz çocuklarımızı önce okula ulaştırmalıyız, ondan sonra da diğer tedbirleri almalıyız. Bu konuda ciddi anlamda sınıfta kalmış durumdayız. Neredeyse bir ülkedeki vatandaşların sayısı kadar olabilecek çoğunlukta öğrenciyi biz okula kavuşturamıyoruz.”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,161AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Süper Lig’de küme düşen takımlar açıklandı

2018/2019 sezonunda Süper Lig’e veda eden son iki takım belli oldu. Akhisarspor’un...

Binali Yıldırım: CHP adayı mağdurmuş. Hadi oradan. Bir mağdur varsa benim

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, "CHP adayı mağdurmuş. Hadi...

Antalya’da orman yangını

Antalya'nın Finike ilçesinde ormanlık alanda yangın çıktı. Yangın, yaklaşık 3 hektarlık alanda...

Trump’ı sosyal medyadan eleştiren yargıç görevden uzaklaştırıldı

ABD'nin Utah eyaletinde görevli bir yargıç ABD Başkanı Donald Trump'ı sosyal medyada...

Suriye ordusunun İdlib operasyonu sürüyor: Kritik kasaba geri alındı

Suriye ordusunun İdlib'in kuzeybatısına doğru ilerleyişinde kritik bir öneme sahip olan Kefr...

‘Erdoğan’a hakaret’ gözaltıları: Bir kişi daha sosyal medya paylaşımından ötürü gözaltına alındı

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde bir kişi sosyal medyadan Erdoğan'a yönelik hakaret içeren görseller...

Sancaktepe’de toprak kayması: Bina boşaltıldı

İstanbul Sancaktepe'de yan tarafta bulunan inşaat alanındaki toprak kayması dolayısıyla girişi kullanılamaz hale...

Bursa’da iş cinayeti: İki işçi düşerek yaşamını yitirdi

Bursa’nın Osmangazi ilçesine bağlı Panayır Mahallesi’nde bir otelin dış cephe temizliğini yapan...

Urfa’da tarlaya uçaksavar mühimmatı bağlı balon düştü

Urfa'nın Viranşehir ilçesinde bir tarlaya ucunda uçaksavar mühimmatı bulunan ve misinayla birbirine...

Kaftancıoğlu: Devlet, ilçe seçim kurullarını da mağdur ediyor

Beykoz İlçe Seçim Kurulu, CHP’nin 23 Haziran seçimleri için oluşturulan sandık kurullarındaki...

Sonraki haber