Anasayfa GÜNCEL Betondaki ihmal: ‘Manzara’ ortada!

Betondaki ihmal: ‘Manzara’ ortada!

Yurttaşlar, riskli binalarda diken üstünde yaşamak zorunda kalırken, İBB Meclisi’nin İmar Komisyonu’na 23 bin, Deprem Komisyonu’na ise 84 dosyanın havale edilmesi, durumun vahametini gösteriyor.

İstanbul’un Kartal ilçesinde 21 kişiye mezar olan üç katı kaçak Yeşilyurt Apartmanı’nın çökmesiyle ilgili, binanın projesini oluşturan Suzan Çayır ile inşaatın teknik uygulama sorumlusu Uğur Mısırlıoğlu, ‘taksirle ölüme neden olmak’ suçundan tutuklandı. AKP’li isimler, bu süreçte sorumluluğu sadece projeyi oluşturanlara atmaya çalışsa da, yaşanan faciada sorumlulukları büyük… Zira söz konusu bina da, iktidarın 24 Haziran seçimleri öncesinde çıkarttığı ve denetimsiz yapıları yasal hale getiren ‘imar affı’ndan yararlanmıştı. İstanbul’un yapıların ciddi bölümünün ‘ruhsatsız’, ‘kaçak’ ya da ‘mühendislik hizmeti almadan’ üretildiği düşünülünce, tablo daha net bir hal alıyor.

DİKEN ÜSTÜNDE YAŞAM

Yeşilyurt Apartmanı, bir ilk değildi. Öyle ki daha önce de Zeytinburnu Beştelsiz Mahallesi’ndeki bir bina, Konya’daki Zümrüt Apartmanı ve Diyarbakır’daki Hicret Apartmanı aynı nedenle çökmüş, onlarca yurttaş hayatını kaybetmiş ve yaralanmıştı.

Peki, İstanbul’un ilçelerindeki tehlikeli binaların durumu ne? Bu soruya yanıt aramak için Avcılar, Esenler ve Bayrampaşa’yı gezdik. Bizi buralarda çok sayıda ‘tehlike arz eden’ bina karşıladı.

İlk durağımız 1999 depreminde İstanbul’da en çok hasar gören ve en çok can kaybının olduğu Avcılar oldu. Denizköşkler Mahallesi’nde, yurttaşların her gün önünden geçtiği onlarca riskli bina mevcut. Yıpranmış binalarda diken üstünde oturmak zorunda kalanlar var.

ESENLER’DE KAÇAK YAPILAR

Yerinde gözlem yaptığımız bir diğer nokta ise Esenler… Burada da birçok mahallede kaçak eklentilere sahip, denetimsiz yapıların olduğunu söylemek mümkün. Yerinde yaptığımız gözlem sonucu, Esenler’deki bir dizi yapının, hiç mühendislik hizmeti almadığını anlıyoruz. Esenler’in ardından, Bayrampaşa’yı ziyaret ediyoruz. Burada da ‘manzara’ aynı… Ara sokaklardaki yapılar, insanı şaşkına çeviren cinsten. Yapıların katlarının birbirinden farklı olması da dikkat çekici.

EN BÜYÜK İHANETTİR

İl genelindeki riskli yapıların durumuna ilişkin TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası’nın İstanbul Şube Başkanı Nusret Suna ile konuşuyoruz. Suna, “İmar affı, kentlerimize yapılacak en büyük ihanetlerden biri” diyerek başlıyor sözlerine. Devamında da, “Yapı stokumuzun yüzde 50’si ruhsatsız, iskânsız ve kaçak yapılar… Bu tür yapılara, ‘denetimsiz yapılar’ denir ve bunların büyük bölümü risk taşır” diyor.

BİR MİLYON YAPI İNCELENMELİ

Suna, imar affı uygulamasının ciddi sıkıntılara neden olduğunu vurgulayarak, “İncelenmesi gereken yapı stokumuz bir milyon civarında” ifadesini kullanıyor. Suna, şunları dile getiriyor: “İmar affında, ‘mal sahibinin yazılı beyanı alınır’ deniyor. Yani, mal sahibi, ‘Benim yapım depreme karşı güvenlidir’ dediğinde, olay bitiyor. Yanlışlıklar zinciri, 1999’dan beri devam ediyor. Bu yapıları hiç elden geçirmeden, incelemeye tabii tutmadan, Yapı Kayıt Belgesi ile yapı stokumuza dahil ediyoruz. Acilen İmar Barışı geri çekilip, yeni bir yol haritası çizilerekten İstanbul’un yapı stoku nasıl iyileştiriliri düşünmeliyiz. Artık yapılarımız, durdukları yerde çöküyor.”

İKİ BİNADAN BİRİ RİSKLİ

Suna’nın ardından CHP’li İBB Meclis Üyesi Hakkı Sağlam ile görüşüyoruz. Sağlam, İstanbul’da her iki yapıdan birinin riskli olduğunu söylüyor: “Kartal tesadüfen ortaya çıktı, yani başka yerde de benzer şeyler olabilir. Bunun sorumlusu tamamıyla siyasi iktidardır. Meclis’te planlar, oyçokluğuyla parmak hesabı ile geçiyor. Muhalefet olarak söylediklerimiz dikkate alınmıyor. Samimi olsalar, zaten İmar Barışı’nı durdururlardı.”

Sağlam; Mecidiyeköy, Avcılar, Esenler, Küçükçekmece ve Bahçelievler’de riskli yapıların yoğunlukta olduğuna dikkat çekiyor. İmar Barışı’na ilişkin çarpıcı bir iddiada bulunarak sonlandırıyor sözlerini: “Eğer İmar Barışı’ndan kaçak bina yapıp yararlanan İBB varsa, AKP’li belediyeler varsa, İBB’nin 30 şirketinden yararlanan varsa, bu tuz kokmuştur.”

TUTANAK TUTULMAMIŞ ON BİNLERCE EV VAR

Eski İBB Meclisi’nin CHP’li Üyesi Hüseyin Sağ, imarda ranta karşı verdiği mücadeleyle tanınan bir isim. Sağ ile riskli binalara ilişkin görüşüyoruz. İmar Barışı’na değinerek, çarpıcı aktarımlarda bulunuyor: “İmar Barışı’ndan önce İstanbul’da çeşitli ilçelerde belediyeler tarafından yapı tadil tutanağı düzenlenmiş on binlerce bina vardı. En azından bunların kaçak olduğu biliniyordu, belediye encümenince yıkım ya da para cezası kararı çıkarılıyordu. İmar Barışı’ndan sonra, kaçak yapılar için açılan davalar, kaçak yapıdan dolayı, ilgili belediye tarafından savcılığa yapılan suç duyuruları ve tutanaklar hükmünü kaybetti. Davalar düştü, para cezaları düştü.”

YIKIM YAPAMAZLAR

Sağ, sözlerini şöyle noktalıyor:

“Belediyelerin tutanak tuttuğu binalar, onaylanmış projelere aykırılık taşıdığı anlamına gelir. 10 yıl önce, 15 yıl önce tutulan tutanaklar vardı, sadece kâğıt üzerinde kaldı. Bu tutanakların gereği yerine getirilseydi, kaçak yapılaşmalar bu hale gelmezdi. Kaçak bina yapanlar artık biliyor, yıkım yapmazlar…”

İmar Komisyonu’na 23 bin, deprem Komisyonu’na 84

CHP’li Hüseyin Sağ’ın derlediği veriler, deprem ve riskli binalara karşı alınmayan önlemleri adeta gözler önüne serdi. Buna göre, 2004 yılından bu yıla dek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na tam 23 bin 869 dosya havale edildi. Deprem Komisyonu’na ise 2009’dan bu yılın Şubat ayına kadar sadece 84 dosya gönderildi. Aradaki büyük fark, alınmayan önlemleri hatırlattı.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,680AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Ekrem İmamoğlu, TRT Haber canlı yayınına katılacak

YSK kararı ile mazbatası iptal edilen CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan...

Anadolu Efes final serisinde 3-2 öne geçti

Anadolu Efes, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off final serisi 5. maçında Fenerbahçe...

Ağrı’da aşırı yağışların yol açtığı selde 4 kişi hayatını kaybetti

Ağrı'nın Diyadin ilçesinde etkili olan selde 2'si çocuk, 4 kişi hayatını kaybetti.

Erdoğan: Herkesi kucaklamak için geliyorum diyen kişi, bu milletin, devletin valisine it diyor

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadim Dostlar Buluşması programında konuştu....

Rusya: Sınırlarımıza yaklaşan Amerikan B-52N’lere önleme yapıldı

Su-27 savaş uçaklarının, Karadeniz ve Baltık Denizi yönünden Rusya sınırlarına yaklaşan Amerikan...

Ekrem İmamoğlu’nun burs desteği sözüne İBB’den açıklama

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu ve AKP'nin İstanbul Büyükşehir...

Arap Birliği Genel Sekreteri: Türkiye neo-Osmanlıcılık kisvesi altında Siyasal İslam’ı teşvik ediyor

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Türkiye ve İran'ı Ortadoğu'da genişleme...

İstanbul seçimine 6 gün kaldı: İmamoğlu ve Yıldırım bugün ne yaptı?

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine yönelik iptal kararının...

İmamoğlu: Her şey çok güzel oldu

YSK kararı ile mazbatası iptal edilen Ekrem İmamoğlu, Küçükçekmece'de miting düzenledi. İmamoğlu...

CHP’li Ağbaba: Çalınan Türkiye’nin itibarıdır

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 31 Mart'ta yapılan...

Sonraki haber