Anasayfa GÜNCEL Betondaki ihmal: ‘Manzara’ ortada!

Betondaki ihmal: ‘Manzara’ ortada!

Yurttaşlar, riskli binalarda diken üstünde yaşamak zorunda kalırken, İBB Meclisi’nin İmar Komisyonu’na 23 bin, Deprem Komisyonu’na ise 84 dosyanın havale edilmesi, durumun vahametini gösteriyor.

İstanbul’un Kartal ilçesinde 21 kişiye mezar olan üç katı kaçak Yeşilyurt Apartmanı’nın çökmesiyle ilgili, binanın projesini oluşturan Suzan Çayır ile inşaatın teknik uygulama sorumlusu Uğur Mısırlıoğlu, ‘taksirle ölüme neden olmak’ suçundan tutuklandı. AKP’li isimler, bu süreçte sorumluluğu sadece projeyi oluşturanlara atmaya çalışsa da, yaşanan faciada sorumlulukları büyük… Zira söz konusu bina da, iktidarın 24 Haziran seçimleri öncesinde çıkarttığı ve denetimsiz yapıları yasal hale getiren ‘imar affı’ndan yararlanmıştı. İstanbul’un yapıların ciddi bölümünün ‘ruhsatsız’, ‘kaçak’ ya da ‘mühendislik hizmeti almadan’ üretildiği düşünülünce, tablo daha net bir hal alıyor.

DİKEN ÜSTÜNDE YAŞAM

Yeşilyurt Apartmanı, bir ilk değildi. Öyle ki daha önce de Zeytinburnu Beştelsiz Mahallesi’ndeki bir bina, Konya’daki Zümrüt Apartmanı ve Diyarbakır’daki Hicret Apartmanı aynı nedenle çökmüş, onlarca yurttaş hayatını kaybetmiş ve yaralanmıştı.

Peki, İstanbul’un ilçelerindeki tehlikeli binaların durumu ne? Bu soruya yanıt aramak için Avcılar, Esenler ve Bayrampaşa’yı gezdik. Bizi buralarda çok sayıda ‘tehlike arz eden’ bina karşıladı.

İlk durağımız 1999 depreminde İstanbul’da en çok hasar gören ve en çok can kaybının olduğu Avcılar oldu. Denizköşkler Mahallesi’nde, yurttaşların her gün önünden geçtiği onlarca riskli bina mevcut. Yıpranmış binalarda diken üstünde oturmak zorunda kalanlar var.

ESENLER’DE KAÇAK YAPILAR

Yerinde gözlem yaptığımız bir diğer nokta ise Esenler… Burada da birçok mahallede kaçak eklentilere sahip, denetimsiz yapıların olduğunu söylemek mümkün. Yerinde yaptığımız gözlem sonucu, Esenler’deki bir dizi yapının, hiç mühendislik hizmeti almadığını anlıyoruz. Esenler’in ardından, Bayrampaşa’yı ziyaret ediyoruz. Burada da ‘manzara’ aynı… Ara sokaklardaki yapılar, insanı şaşkına çeviren cinsten. Yapıların katlarının birbirinden farklı olması da dikkat çekici.

EN BÜYÜK İHANETTİR

İl genelindeki riskli yapıların durumuna ilişkin TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası’nın İstanbul Şube Başkanı Nusret Suna ile konuşuyoruz. Suna, “İmar affı, kentlerimize yapılacak en büyük ihanetlerden biri” diyerek başlıyor sözlerine. Devamında da, “Yapı stokumuzun yüzde 50’si ruhsatsız, iskânsız ve kaçak yapılar… Bu tür yapılara, ‘denetimsiz yapılar’ denir ve bunların büyük bölümü risk taşır” diyor.

BİR MİLYON YAPI İNCELENMELİ

Suna, imar affı uygulamasının ciddi sıkıntılara neden olduğunu vurgulayarak, “İncelenmesi gereken yapı stokumuz bir milyon civarında” ifadesini kullanıyor. Suna, şunları dile getiriyor: “İmar affında, ‘mal sahibinin yazılı beyanı alınır’ deniyor. Yani, mal sahibi, ‘Benim yapım depreme karşı güvenlidir’ dediğinde, olay bitiyor. Yanlışlıklar zinciri, 1999’dan beri devam ediyor. Bu yapıları hiç elden geçirmeden, incelemeye tabii tutmadan, Yapı Kayıt Belgesi ile yapı stokumuza dahil ediyoruz. Acilen İmar Barışı geri çekilip, yeni bir yol haritası çizilerekten İstanbul’un yapı stoku nasıl iyileştiriliri düşünmeliyiz. Artık yapılarımız, durdukları yerde çöküyor.”

İKİ BİNADAN BİRİ RİSKLİ

Suna’nın ardından CHP’li İBB Meclis Üyesi Hakkı Sağlam ile görüşüyoruz. Sağlam, İstanbul’da her iki yapıdan birinin riskli olduğunu söylüyor: “Kartal tesadüfen ortaya çıktı, yani başka yerde de benzer şeyler olabilir. Bunun sorumlusu tamamıyla siyasi iktidardır. Meclis’te planlar, oyçokluğuyla parmak hesabı ile geçiyor. Muhalefet olarak söylediklerimiz dikkate alınmıyor. Samimi olsalar, zaten İmar Barışı’nı durdururlardı.”

Sağlam; Mecidiyeköy, Avcılar, Esenler, Küçükçekmece ve Bahçelievler’de riskli yapıların yoğunlukta olduğuna dikkat çekiyor. İmar Barışı’na ilişkin çarpıcı bir iddiada bulunarak sonlandırıyor sözlerini: “Eğer İmar Barışı’ndan kaçak bina yapıp yararlanan İBB varsa, AKP’li belediyeler varsa, İBB’nin 30 şirketinden yararlanan varsa, bu tuz kokmuştur.”

TUTANAK TUTULMAMIŞ ON BİNLERCE EV VAR

Eski İBB Meclisi’nin CHP’li Üyesi Hüseyin Sağ, imarda ranta karşı verdiği mücadeleyle tanınan bir isim. Sağ ile riskli binalara ilişkin görüşüyoruz. İmar Barışı’na değinerek, çarpıcı aktarımlarda bulunuyor: “İmar Barışı’ndan önce İstanbul’da çeşitli ilçelerde belediyeler tarafından yapı tadil tutanağı düzenlenmiş on binlerce bina vardı. En azından bunların kaçak olduğu biliniyordu, belediye encümenince yıkım ya da para cezası kararı çıkarılıyordu. İmar Barışı’ndan sonra, kaçak yapılar için açılan davalar, kaçak yapıdan dolayı, ilgili belediye tarafından savcılığa yapılan suç duyuruları ve tutanaklar hükmünü kaybetti. Davalar düştü, para cezaları düştü.”

YIKIM YAPAMAZLAR

Sağ, sözlerini şöyle noktalıyor:

“Belediyelerin tutanak tuttuğu binalar, onaylanmış projelere aykırılık taşıdığı anlamına gelir. 10 yıl önce, 15 yıl önce tutulan tutanaklar vardı, sadece kâğıt üzerinde kaldı. Bu tutanakların gereği yerine getirilseydi, kaçak yapılaşmalar bu hale gelmezdi. Kaçak bina yapanlar artık biliyor, yıkım yapmazlar…”

İmar Komisyonu’na 23 bin, deprem Komisyonu’na 84

CHP’li Hüseyin Sağ’ın derlediği veriler, deprem ve riskli binalara karşı alınmayan önlemleri adeta gözler önüne serdi. Buna göre, 2004 yılından bu yıla dek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na tam 23 bin 869 dosya havale edildi. Deprem Komisyonu’na ise 2009’dan bu yılın Şubat ayına kadar sadece 84 dosya gönderildi. Aradaki büyük fark, alınmayan önlemleri hatırlattı.

SON HABERLER

Bakanlar/katliamlar/Çanakkale ve Anadolu

2017 değişikliği ile “siyasal sorumluluk” kavramı Anayasa’dan çıkarıldı: bakanlar kurulu ve hükümet...

İnsanlığın karşılaştığı en büyük tehdit: İklim değişikliği

Dünyanın dört bir yanında gençler, çocuklar iklim değişikliğine karşı sokaklara dökülerek, gezegenimizi...

CHP’li Yücel Özen hayatını kaybetti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir eski İl Yöneticisi ve Tire Belediye Meclis...

Uber davası ertelendi

Uber'e erişimin engellenmesi ve firmanın Türkiye'den men edilmesi talebiyle açılan dava, bilirkişi...

Yeni Zelanda saldırısında ölenlerin sayısı 51’e yükseldi

Christchurch kentinde 15 Mart'ta iki camiye düzenlenen saldırının ardından kendisinden haber alınamayan...

Akşener: Ekrem kardeşim niye kızdırdın bu kadar Tayyip Bey’i?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Bir yerel seçime gidiyoruz ama sanırsınız...

MGK’den yerel seçim mesajı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sona erdi. 4,5 saat süren toplantı sonrası...

Alper Taş’a sosyal medyadan büyük destek

Sosyal medya kullanıcıları CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş'ın başlattığı #BenimİçinBeyoğlu...

10 maddede AKP ile birlikte kaybedilen Beyoğlu

Beyoğlu’nun AKP'li yıllarda yapılan değişim ve dönüşüm ile birlikte tarihi yapısı yok...

FED faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası FED kritik faiz kararını duyurdu. FED faizi değiştirmeyerek yüzde...