Anasayfa GÜNCEL 'Beyaz Fil' yıkılmayacak

‘Beyaz Fil’ yıkılmayacak

Manisa’nın tarihi sembollerinden biri olan Beyaz Fil binasının yıkılmasına ilişkin açılan davada mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı verdi

Manisa’nın tarihi sembollerinden biri olan ve uzun yıllar Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) olarak hizmet verdikten sonra 2014’te satışa çıkarılan, 2017’de Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu tarafından koruma statüsü değiştirilen Beyaz Fil binasının yıkılmasına karşı açılan davada yürütmeyi durdurma kararı verildi. Manisalıların ve Akademik Odalar Birliği’nin kurduğu Beyaz Fil Yıkılmasın Platformu, uzun süredir verdikleri mücadele sonucunda sevinç yaşadı.

‘Mahkemenin Kararı haklı mücadelemizin tescili’

Platform adına açıklama yapan Manisa Eczacı Odası Başkanı ve Manisa Akademik Odalar Dönem Sözcüsü Devrim Balı, “Alınan bu karar sıradan bir yürütme durdurma kararından ziyade, sivil toplumun verdiği haklı mücadelenin tescili niteliğinde bir karardır” dedi.

2014 yılında 1. Grup taşınmaz kültür varlığı tescili olan Beyaz Fil binasını satın alan Teksan Brode Tekstil San. Ve Tic. A.Ş., 2017 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’ndan tescilin kaldırılmasıyla ilgili onayı aldıktan sonra binayla ilgili riskli bina raporu da alarak, esnafla uzlaşma yoluna gitmeden elektrik ve suyu kapattırdılar. Açılan davalara, elektrik ve suyun kesilmesine dayanamayan 50’yi aşkın esnaf binadan çıkarak işlerini sonlandırmak zorunda kaldı.

Sürecin başından beri Manisalıların yanında olan eski CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer de basın açıklamasına katılarak eyleme destek verdi.

40 yıldır Beyaz Fil binasında esnaflık yapan ve binada kalan 2 esnaftan biri olan Mehmet Yumrukaya, süreci BirGün’e anlattı.

Yumrukaya, “Elektriğimiz ve suyumuz yok, jeneratörle birkaç bilgisayarımızı çalıştırabiliyoruz ama ısınamıyoruz. Elektriğimizi suyumuzu kestikleri yetmiyormuş gibi yerel yönetimler de bizi tahliye etmeye çalışıyor” dedi.

Sermayedarların uzlaşma yolunu seçmeyip sürekli dava açtığını belirten Yumrukaya, 4 yılı aşkın süredir uzlaşma için bir çaba içine girmediklerini ve bu süreçte binada 2 esnaf kaldıklarını kendisinin de değişikliği yapmak zorunda kaldığını ifade etti.

Yumrukaya, “35 kişiyi istihdam ediyorduk ama artık döndüremiyoruz başka çaremiz yok” dedi.

Mehmet Yumrukaya

Binanın çok büyük bir alanı olduğunu ifade eden Yumrukaya, “Bu binanın atıl kalması çok büyük bir risk olacaktır. Belediye meclislerinin, yerel yönetimlerin bu süreçte yapması gereken; Manisa’nın sembolü olan bu binaya sahip çıkıp, güçlendirmeye, restore etmeye yönelik çalışmaktır.” ifadelerini kullandı.

1960’lı yıllarda tiyatro, sinema gibi kültürel faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için inşa edilen Beyaz Fil binası, 1 Mart 1965’te dönemin Belediye Başkanı Bahtiyar Tosunbaş tarafından SSK’ya, belediyenin kuruma olan borçları karşılığında devredildi. Beyaz fil isminin, uzun kolonları ve beyaz renkli olması sebebiyle halk tarafından verildiği düşünülen yapı, Manisa kent merkezinin sembol yapılarından.

SON HABERLER

CHP’li Yücel Özen hayatını kaybetti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir eski İl Yöneticisi ve Tire Belediye Meclis...

Uber davası ertelendi

Uber'e erişimin engellenmesi ve firmanın Türkiye'den men edilmesi talebiyle açılan dava, bilirkişi...

Yeni Zelanda saldırısında ölenlerin sayısı 51’e yükseldi

Christchurch kentinde 15 Mart'ta iki camiye düzenlenen saldırının ardından kendisinden haber alınamayan...

Akşener: Ekrem kardeşim niye kızdırdın bu kadar Tayyip Bey’i?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Bir yerel seçime gidiyoruz ama sanırsınız...

MGK’den yerel seçim mesajı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sona erdi. 4,5 saat süren toplantı sonrası...

Alper Taş’a sosyal medyadan büyük destek

Sosyal medya kullanıcıları CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş'ın başlattığı #BenimİçinBeyoğlu...

10 maddede AKP ile birlikte kaybedilen Beyoğlu

Beyoğlu’nun AKP'li yıllarda yapılan değişim ve dönüşüm ile birlikte tarihi yapısı yok...

FED faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası FED kritik faiz kararını duyurdu. FED faizi değiştirmeyerek yüzde...

Feridun Düzağaç’tan Alper Taş’a destek çağrısı

İsmi Beyoğlu Belediye Başkan adaylığına açıklandığı günden bu yana toplumun büyük ilgisiyle...

Saray’dan Yeni Zelanda açıklaması

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Yeni Zelanda'daki saldırıya ilişkin bir açıklama yaptı.