Anasayfa SİYASET Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş: Beyoğlu rantın değil halkın belediyesi olacak

Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş: Beyoğlu rantın değil halkın belediyesi olacak

CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Taş, yoksulları koruyan, Beyoğlu’nu ranta değil halka açan bir anlayışla ilçeyi yöneteceklerini belirtti

CHP Beyoğlu Belediye Başkan adayı ve ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş, Şirin Payzın’ın canlı yayında gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Taş, Beyoğlu’nda yapacaklarını anlatırken şeffaf bir belediyeciliğin altını çizdi. Taş ‘Ucuz gıda (kooperatifler), ucuz toplu taşıma amaçlarımız arasında olacak. Öncelik yoksulların olacak’ diye konuştu. Belediyelerde örnekler yaratılması gerektiğini belirten Taş, “Artık bizim örnekler yaratmamız gerekiyor. Topluma bakın, bizim böyle bir dünya görüşümüz var dememiz gerekiyor. Ben, imam hatip süresince sosyalist oldum. İmam hatiplik sosyalistlik ilişkisi konusunda şunu söyleyebilirim sağ zihniyet dini kendi tekellerine almış vaziyette. İnsanlarımızın bu temiz dini duygularını sömürü haline getirmişler” diye konuştu.

Kentin dokusunun bozulduğunun altını çizen Alper Taş şöyle konuştu: Sermaye tarafından kentsel dönüşüm eksenindeki bir mahalle. Kentsel dönüşüm için mücadele eden arkadaşlarımız var. Halkın sözü ve onayıyla dönüşüm olmasını isteyen arkadaşlarımız var. Projeler konusunda halkın hakkını savunan bir çizgi çok emin olsunlar geliştireceğiz.

Mega projeler beklemeyin

Alper Taş mega projeler yerine halkın yararına olan projeleri hayata geçireceklerini ise şöyle anlattı: Mega projeleri reddediyoruz. Bir kent kendi dokusuyla, kimliğiyle güzeldir. Beyoğlu’nun biriktirdiği bir kültür tarih var. Her tarafı beton olan ruhsuz kentler yarattılar. Kimse bizden mega proje beklemesin. İnsani, yaşanabilir, ekolojik kentler… Gençlerin kendilerini ifade edebildiği, kadınların özgür olduğu kentler… Bu AKP’lilerin kente bakış açışı şudur. Kenti fabrika, bir rant alanı olarak görüyorlar. Kentteki insanları müşteri olarak görüyorlar. Kendilerine ve yandaşlarına… Biz buna izin vermeyeceğiz. Bütün İstanbul’u ne hale getirdiler? Bir de çıktılar Çılgın Proje açıkladılar. 15 yıl sonra sanki kendileri yapmamış gibi konuşacaklar. Şu Beyoğlu kamusal alandı. Ne hale getirdiler burayı.

Omuz omuza mücadele edeceğiz

Yönetim anlayışınız nasıl olacak sorusuna yanıt veren Taş şu ifadeleri kullandı: Beyoğlu halkı bize pozitif tercihte bulunsun. Bize Allah razı olsun demeyeceklerse biz bu işi bırakırız. Biz AKP’ye oy veren seçmenlerin oyunu alabilirsek, sandığa gitmeyenleri sandığa götürebilirsek kazanırız. Çok hayal kırıklığı yaşadılar. Haklı bir duygu. Ama sahip çıksınlar. Beyoğlu halkına vereceğimiz en somut adım: 45 mahallede kurduğumuz mahalle meclislerimizdir. Burayı Alper Taş yönetmeyecek. Alper Taş, Beyoğlu halkının kendini yönetmesi için bir lider vasfı görecek.

Taş sözlerini şu analizlerle sonlandırdı: “Dar manada bir belediyecilik değil. İşçi aileleriyle birlikte omuz omuza mücadele edeceğiz. Biz toplumsal mücadelenin de parçası olacağız. Beyoğlu halkının kendisini ifade edebilmesi için mücadele edeceğiz. Taksim aynı zamanda demokrasi meydanı olacak.”

***

Laikliği kazanacağız

Mücadelelerini özetleyen Taş bu doğrultuda şunları söyledi: “Bizim Beyoğlu’nda sunacağımız şudur: Bizim din dil ırk ayrılıklarını reddeden bir bakış açımız var. Biz herhangi bir ianaç sistemi, ile mücadele etmeyiz. Bizim mücadele ettiğimiz ticari İslamcılar, siyasi istismarcılardır. Bunu yaparak dini de özgürleştireceğiz. Artık içi boşalan bir din var. Her yerde cami var artık. Anadolu İslamı gitmiş, gerici bir dinci anlayış topluma şırınga ediliyor. Siyasal İslamcılıkla mücadele edeceğiz. Bu ülkeye gerçek bir laiklik lazım.”

***

Taş’a birçok kesimden destek

Alper Taş’ın adaylığı toplumun en geniş kesimlerinde destek buldu. Sanat camiasında demokrat kimliği ile bilinen sanatçılar, Taş’a desteklerini açıkladı.

♦ Bodrum’da yaşayan Oyuncu Nejat İşler, 31 Mart yerel seçimlerinde CHP’den Beyoğlu Belediye Başkan Adayı olan eski ÖDP Genel Başkanı Alper Taş’a Twitter’dan destek mesajı gönderdi. İşler, Twitter hesabından “Alper Taş’a Bodrum’dan selamlar… Güzel günler göreceğiz…” mesajını paylaştı.

♦ Tiyatro oyuncusu Bülent Emrah Parlak da bu adaylığa destek veren isimler arasında yer aldı. Sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Parlak, “Alper Taş CHP’den Beyoğlu Belediye Başkanı adayı olmuş. Sol çatısı altında değerlendirildiğinde bir sürü söylenecek şeyler vardır, söyleniyor da… Net olan tek bir şey var Alper Taş neredeyse orası güzelleşir, iyileşir” ifadelerini kullandı.

♦ Sanatçı Suavi de Taş’a destek mesajı yollayan isimlerdendi. Suavi şunları yazdı: “Değerlimiz, dostumuz, Alper TAŞ. Beyoğlu; 1 Mayıs Beyoğlu; Cumartesi Anneleri Beyoğlu; Gezi Beyoğlu; AKM Beyoğlu; Pera, İnci Beyoğlu; Emek Sineması Beyoğlu; Cadde’i Kebir Beyoğlu; Dersaadet Beyoğlu; İHD Beyoğlu; dostlar sofrası, kaktüs Sen,ben,biz! Dayanışmayla. Uğurlar olsun.”

- Reklam -

SON HABERLER

Mansur Yavaş: 10 puandan fazla fark atacağız

Mansur Yavaş, seçim çalışmaları kapsamında Yenimahalle'de bulunan Başkent Oto Sanayi ve Şaşmaz...

Güney Kore’de Mitsubishi’nin varlıklarına el koyma kararı

Japonya'nın Kore Yarımadası'ndaki sömürge yönetimi döneminde 'Koreli işçileri zorla çalıştırdığı' suçlamasıyla mahkum...

Hint kültüründe baharın gelişi: Holi Festivali

Senegal, Bangladeş, Nepal ve Hindistan gibi ülkelerde Hint kültüründe baharın gelişini simgeleyen...

AKP’liler MHP’lileri hastanelik etti

Kırşehir'in Mucur ilçesinde AKP'liler, MHP'li aday Hasan Hüseyin Köşker'in kardeşi Hulusi Köşker'in...

Danıştay’dan hukuksuz bildiri kararı

Danıştay 8. Dairesi üniversitelerde izinsiz bildiri dağıtmaya kınama cezası veren maddeye yapılan...

Galatasaray Başkanı: Görevimizin başındayız

Galatasaray'da zorunlu seçim kararı ile sonuçlanan genel kurulun ardından başkan Mustafa Cengiz...

İran’da sel felaketi: 11 ölü

İran'da sel felaketi sonucu 11 kişi hayatını kaybetti, 35 kişi yaralandı.

Tanzim sonrası sebze fiyatlarında yüzde 220’ye varan artış

Tanzim satışlarıyla birlikte başlayan indirimler kalıcı olmadı. Son günlerde hal esnafının sebze...

Ebeveynlerinin sünnet etmeye çalıştığı bebek yaşamını yitirdi

İtalya'da evde yapılmaya çalışılan sünnet 5 aylık bir bebeğin ölümüne neden oldu....

İtalya’da yerel seçimleri aşırı sağ kazandı

İtalya'nın güneyindeki Basilicata bölgesindeki yerel parlamento seçimlerini aşırı sağ partilerin ittifakı kazandı....