Beyoğlu dayanışma ile eski günlerine dönecek

Beyoğlu, tarih boyunca kültürel açıdan tüm farklılıkları, zenginlikleri içinde barındıran bir semt oldu. Bu yüzden de yıllarca sanatsal etkinliklerin merkeziydi. Atatürk Kültür Merkezi’nin ve Emek Sineması’nın yıkılma kararları, birçok sanat galerisinin kapanması, tramvayın geçtiği yerden toma’ların, belediye yol yapım araçlarının geçmesi Beyoğlu’nu sevenleri önce umutsuzluğa kaptırsa da dayanışma gücüyle geri kazanılan yerler umut verdi.


Sanatın olmadığı yerde esnaf da iş yapamadı
İstiklal’in dokusuna uygun yerler bir bir kapandıkça , en köklü markalar bile bu değişikliğe uyum sağlayamadı ve kepenklerini kapatmak zorunda kaldı. Esnaf durumdan şikâyet etse de en çok ses çıkartan sanatseverler oldu.

Emek Sineması mücadelesi
Cumhuriyet döneminin ilk sinema salonlarından Emek Sineması’nın yıkım kararı bir mücadeleye dönüşmüş ve İstanbul’un tüm tarihi dokusunu koruma adına verilen mücadelenin de bir simgesi olmuştu. Emek Sineması tüm tepkilere rağmen 2013 yılında yıkıldı ve yerine alışveriş merkezi yapıldı. Emek Sineması ‘nın mücadelesi, sinemayı kurtaramasa da insanları yan yana getirdi. Bu başlangıç sonraki mücadeler için önemli bir adım oldu. (Emek sahnesi şimdi Grand Pera’nın içinde)
beyoglu-dayanisma-ile-eski-gunlerine-donecek-363763-1.
Dayanışmayla kazanılan binalar, sokaklar
Kapanmanın eşiğinden dönen Beyoğlu Sineması 28 yıllık salonunu dayanışma ile yeniledi. Halkın Sinema’nın ortaklarından Cem Altınsaray’ın başlattığı mücadeleye destek önce sanatçılardan geldi Mert Fırat, Hazal Kaya ve daha birçok sanatçı gişeye geçerek ‘Sadakat Kart’ bileti satarak destek oldular. Adım adım büyüyen dayanışmaya halk da dahil oldu ve kamuoyunda ses getiren çalışmaya imza atıldı. Galata’da tekrar sanat galerileri açılmaya başlandı. Asmalı Mescit sokağı eski haline geri dönmeye çalışıyor. Atatürk Kültür Merkezi’nin yıkılmaması için yapılan mücadele hâlâ devam ediyor.

Umudu kaybetmek yok
Bu yıl 29 Eylüll -8 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen Filmekimi de gösterdi ki, salonlar doluyor ve sinemaseverler İstiklal’de festival günlerini yaşamayı özlüyor. Yapı Kredi Kültür Sanat’ın, İstiklal Caddesi’nde 1964’ten beri faaliyet gösteren binasını yenileyerek açması yoğun ilgi oluşturdu. Yıllarca sanatın merkezi olmuş İstiklal Caddesi, Ortaoyuncular’ı, Beyoğlu Sineması, modern sanat galerileri, pasajları ve sokakları ile eski günlerine geri döneceğinin sinyallerini veriyor.


BİZİ TAKİP EDİN

358,885BeğenilerBeğen
54,822TakipçiTakip Et
1,079,895TakipçiTakip Et
7,368AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL