Anasayfa SİYASET Beyoğlu halkın olacak yeniden yaşayacak

Beyoğlu halkın olacak yeniden yaşayacak

CHP’nin Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş, seçim programını geniş katılımlı bir etkinlikle açıkladı. İlçede doğrudan demokrasi örneği sergileyeceklerini vurgulayan Taş, “Beyoğlu halkın olacak. Beyoğlu yeniden yaşayacak” dedi

CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş, dün düzenlenen geniş katılımlı bir etkinlikle seçim programını açıkladı. Taş, “Beyoğlu halkın olacak. Beyoğlu yeniden yaşayacak” dedi.

İstiklal Caddesi’ndeki tarihi Ses Tiyatrosu’nda düzenlenen etkinliğe CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş, eşi Füsun Taş’la birlikte geldi.

Etkinlikte kürsüye ilk olarak CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu çıktı. Alper Taş’ı uzun uzun anlatmaya gerek olmadığını belirten Kaftancıoğlu, “Beyoğlu’na çok yakışacağını düşünüyorum. İstanbul’a Ekrem İmamoğlu’yla, Beyoğlu’na Alper Taş’la baharı getireceğiz” dedi.

Ardından sahneye çıkan Alper Taş, sözlerine “Beyoğlu’nun bütün renkleri soldu. Biz Beyoğlu’nu almaya geliyoruz, Beyoğlu’nu Beyoğlu halkına vermeye, yeniden yaşatmaya geliyoruz” diyerek başladı.

‘ARKADAŞLARIMIZA LAYIK OLACAĞIZ’

“Şuna emin olun ve inanın; politikacı olmayacağım, ben hep devrimci olmaya çalıştım ve hep devrimci olmaya devam edeceğim” diyen Taş, “Bugün burada, aramızda olamayan arkadaşlarımız var, mücadelemizde yitirdiğimiz arkadaşlar… Onlara layık olmak, yüzlerini kara çıkarmamak için canla başla çalışacağız” ifadelerini kullandı.

‘NASIL GELDİYSEM ÖYLE GİDECEĞİM’

Siyasetin bir mal mülk biriktirme aracı haline getirildiğini söyleyen Alper Taş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben, Rize’nin Pazar ilçesinde bir çay emekçisi olarak çalışan ve geçtiğimiz Aralık ayında kaybettiğim Yaşar Taş’ın oğluyum. Annem de bir ev kadını. Beyoğlu Belediyesi Başkanı olduğumuzda Alper Taş nasıl geldiyse öyle gidecek; asla mal, mülk biriktirmeyeceğiz.”

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE KRİZ

Taş, Beyoğlu’na ilişkin projelerini şu ifadelerle özetledi:

• En öncelikli mesele barınma ve kentsel dönüşüm. Kentsel dönüşüm meselesi rantsal dönüşüm meselesine döndü. Önce bir imar planı oluşturacağız. Şartsız tapularını vereceğiz ve konut yenileme konusunda halka 4 seçenek sunacağız.

• İkinci önemli mesele, ekonomik krize karşı halkımızı korumak. İş bulma ağı kuracağız. İş arayan ve işvereni buluşturacağız. Sağlıklı ve ucuz gıdaya erişmek için Beyoğlu’nda kooperatifi destekleyeceğiz. Tüketiciyi pahalı ve sağlıksız gıdaya karşı koruyacağız.

SOSYAL YARDIMLAR 3 KATINA ÇIKACAK

• Bize dair propaganda yapıyorlar, ‘geldiklerinde sosyal yardımı kesecekler’ diye. Sanki bu yardımları ceplerinden veriyorlarmış gibi… Biz bu yardımları 3 katına çıkaracağız.

• Yurttaş kartı uygulamasını hayata geçireceğiz.

KÜLTÜR VE SANAT GERİ DÖNECEK

• Beyoğlu’nu yeniden kültür ve sanat kenti haline getireceğiz. Beyoğlu 45 mahallesiyle yeniden var olacak. Kent müzesi, kent araştırma merkezi kuracağız. ‘Emek festivali’ düzenleyeceğiz.

KADIN SIĞINMA EVLERİ

• Beyoğlu’nda kadın sığınma evi yok. Biz kuracağız.

• Engelliler konusunda çok özenli davranmalıyız. Kent ve bina tasarımları engellilere uygun olmalı. Onlar için her türlü hizmet, Beyoğlu Belediyesi’nin yapması gereken işlerin başında olacak. Yaşlılar ve emekliler için evde bakım ve temizlik hizmetleri, Alzheimer merkezi mutlaka kurulacak.

• Çocuklarımız çok güvensiz. Beyoğlu’nu tasarlarken önceliğimiz çocuklar olacak. Oyun alanlarını gerçekleştireceğiz. Belediye süt araçlarıyla çocukların süt ihtiyacını karşılayacağız.

• Genç demek özgürlük demek. Gençlerin sportif kültürel sanatsal faaliyetlerini geliştireceği alanlar yapacağız.

ESNAFIN YÜZÜ GÜLECEK

• Esnafın yüzünü güldüreceğiz. Beyoğlu’nda küçük esnafı koruyacağız. Mega projeler Beyoğlu’nu mahvetti.

• Afet konusunda gerekli önlemleri alacağız. Risk haritası oluşturacağız ve müdahale edeceğiz.

• Beyoğlu’nda ciddi bir eğitim sorunu var. Bilim, hazırlık akademileri, kırtasiye yardımları ile çocuklarımız için bütün çabaları göstereceğiz.

• Mültecilerin kayıt dışı çalışması, mültecilere nefret söylemine karşı da çalışmalarda bulunacağız.

HAYVAN HAKLARI VE DOĞA

• Beyoğlu’nu biz hayvanlarla da paylaşıyoruz. Onların haklarını da gözeteceğiz. Ücretsiz mama, ilkokullarda hayvan eğitimi gibi çalışmalarımız olacak. Evcil hayvan ticaretini önleyeceğiz.

• Hava kirliliklerini önleyici düzenlemelerde bulunmak da bizim önceliklerimizden olacak.

HALK KENDİNİ NASIL YÖNETİR, GÖRECEKLER

Taş, Beyoğlu’na ilişkin eylem planını açıkladıktan sonra konuşmasını şu sözlerle noktaladı: “Bir demokrasi örneği sunalım Türkiye’ye… Görsünler bakalım halk kendi kendini yönetiyor mu, yönetemiyor mu! Bizim yönetim anlayışımızda ‘ben’ değil, ‘biz’ olacak.

Beyoğlu Belediyesi’nin bütçesini, kaynaklarımızı nereye aktardığımızı halk bilecek.

Beyoğlu’nu kazanabiliriz. Dönem yeni bir başlangıç yapma dönemi.”

***

Etkinliğe birçok isim katıldı

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP Milletvekilleri Sera Kadıgil, Aykut Erdoğdu, Yüksel Mansur Kılınç ve Ali Şeker, ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Çiçek Çatalkaya, eski ÖDP Genel Başkanı ve BirGün gazetesi yazarı Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu, BirGün gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aydın, SODEV Onursal Başkanı ve eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş, CHP Beyoğlu İlçe Başkanı Bekir Özcan, Cumhuriyet gazetesi yazarı Şükran Soner, Cumhuriyet gazetesi yazarı Mustafa Kemal Erdemol, yazar Burhan Sönmez, oyuncu Cengiz Bozkurt, sanatçı Erdal Güney, oyuncu ve CHP Beyoğlu Belediye Meclis Üyesi Adayı Demir Karahan, BirGün gazetesi yazarı Nazım Alpman, gazeteci ve eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, gazeteci Mirgün Cabas, gazeteci Sibel Köklü, yazar ve Evrensel gazetesi köşe yazarı Ayşen Şahin Aksakal, Evrensel gazetesi yazarı Bülent Fakaoğlu, yayıncı Tayfun Mater, oyuncu Emine Şans Umar, TMMOB İKK Temsilcisi Cevahir Efe Akçelik ve TMMOB Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Battal Kılıç etkinliğe katılan isimler oldu.

SON HABERLER

Economist: Erdoğan saldırıları siyasi puan toplamak için kullandı

İngiltere'de yayımlanan haftalık The Economist dergisi son sayısında, AKP Genel Başkanı ve...

Rekabet Kurulu’ndan 24 yaş meyve sebze toptancısına soruşturma

Rekabet Kurulu'nca, İstanbul, Ankara ve Antalya'da yaş meyve ve sebzelerin toptan satışı...

BM: Golan Tepeleri’nin statüsünde değişiklik yok

BM Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, Golan Tepeleri’nin statüsüyle ilgili durumun aynı...

Trump, açıklanmayan yaptırımları geri çekti

ABD Başkanı Donald Trump'ın "Bugün açıklanan Kuzey Kore yaptırımlarını geri alıyorum" şeklindeki...

ABD’den İran’a yeni yaptırım

ABD yönetimi, İran'ın nükleer silahla ilgili çalışmalarında yer aldıkları ya da bunlara...

UEFA, Neymar’ı suçlu buldu

UEFA, Manchester United ile oynanan Şampiyonlar Ligi maçının ardından yaptığı açıklamalar nedeniyle...

Sarı Yeleklilerin gösterilerinde güvenlik güçlerine ateş açma izni verildi

Fransa'da Sarı Yeleklilerin hafta sonu yapmayı planladığı gösteri sırasında güvenlik güçlerinin hayati...

İDO’dan Cumhur İttifakı’nın Yenikapı mitingi nedeniyle sefer iptalleri

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş (İDO) Cumhur İttifakı'nın 24 Mart Pazar günü Yenikapı'da...

Aşı reddi artışı salgın ve ölümlere neden olabilir

Türk Eczacıları Birliği (TEB), gerçek dışı bilgilerle aşıyı reddetme eğiliminin salgın ve...

Kati Piri’den Erdoğan’a yanıt: Toplumu bölerek tehlikeli bir atmosfer yaratıyor

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "İslam düşmanlığı" ile suçladığı...