Anasayfa SİYASET Beyoğlu halkın olacak yeniden yaşayacak

Beyoğlu halkın olacak yeniden yaşayacak

CHP’nin Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş, seçim programını geniş katılımlı bir etkinlikle açıkladı. İlçede doğrudan demokrasi örneği sergileyeceklerini vurgulayan Taş, “Beyoğlu halkın olacak. Beyoğlu yeniden yaşayacak” dedi

CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş, dün düzenlenen geniş katılımlı bir etkinlikle seçim programını açıkladı. Taş, “Beyoğlu halkın olacak. Beyoğlu yeniden yaşayacak” dedi.

İstiklal Caddesi’ndeki tarihi Ses Tiyatrosu’nda düzenlenen etkinliğe CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş, eşi Füsun Taş’la birlikte geldi.

Etkinlikte kürsüye ilk olarak CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu çıktı. Alper Taş’ı uzun uzun anlatmaya gerek olmadığını belirten Kaftancıoğlu, “Beyoğlu’na çok yakışacağını düşünüyorum. İstanbul’a Ekrem İmamoğlu’yla, Beyoğlu’na Alper Taş’la baharı getireceğiz” dedi.

Ardından sahneye çıkan Alper Taş, sözlerine “Beyoğlu’nun bütün renkleri soldu. Biz Beyoğlu’nu almaya geliyoruz, Beyoğlu’nu Beyoğlu halkına vermeye, yeniden yaşatmaya geliyoruz” diyerek başladı.

‘ARKADAŞLARIMIZA LAYIK OLACAĞIZ’

“Şuna emin olun ve inanın; politikacı olmayacağım, ben hep devrimci olmaya çalıştım ve hep devrimci olmaya devam edeceğim” diyen Taş, “Bugün burada, aramızda olamayan arkadaşlarımız var, mücadelemizde yitirdiğimiz arkadaşlar… Onlara layık olmak, yüzlerini kara çıkarmamak için canla başla çalışacağız” ifadelerini kullandı.

‘NASIL GELDİYSEM ÖYLE GİDECEĞİM’

Siyasetin bir mal mülk biriktirme aracı haline getirildiğini söyleyen Alper Taş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben, Rize’nin Pazar ilçesinde bir çay emekçisi olarak çalışan ve geçtiğimiz Aralık ayında kaybettiğim Yaşar Taş’ın oğluyum. Annem de bir ev kadını. Beyoğlu Belediyesi Başkanı olduğumuzda Alper Taş nasıl geldiyse öyle gidecek; asla mal, mülk biriktirmeyeceğiz.”

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE KRİZ

Taş, Beyoğlu’na ilişkin projelerini şu ifadelerle özetledi:

• En öncelikli mesele barınma ve kentsel dönüşüm. Kentsel dönüşüm meselesi rantsal dönüşüm meselesine döndü. Önce bir imar planı oluşturacağız. Şartsız tapularını vereceğiz ve konut yenileme konusunda halka 4 seçenek sunacağız.

• İkinci önemli mesele, ekonomik krize karşı halkımızı korumak. İş bulma ağı kuracağız. İş arayan ve işvereni buluşturacağız. Sağlıklı ve ucuz gıdaya erişmek için Beyoğlu’nda kooperatifi destekleyeceğiz. Tüketiciyi pahalı ve sağlıksız gıdaya karşı koruyacağız.

SOSYAL YARDIMLAR 3 KATINA ÇIKACAK

• Bize dair propaganda yapıyorlar, ‘geldiklerinde sosyal yardımı kesecekler’ diye. Sanki bu yardımları ceplerinden veriyorlarmış gibi… Biz bu yardımları 3 katına çıkaracağız.

• Yurttaş kartı uygulamasını hayata geçireceğiz.

KÜLTÜR VE SANAT GERİ DÖNECEK

• Beyoğlu’nu yeniden kültür ve sanat kenti haline getireceğiz. Beyoğlu 45 mahallesiyle yeniden var olacak. Kent müzesi, kent araştırma merkezi kuracağız. ‘Emek festivali’ düzenleyeceğiz.

KADIN SIĞINMA EVLERİ

• Beyoğlu’nda kadın sığınma evi yok. Biz kuracağız.

• Engelliler konusunda çok özenli davranmalıyız. Kent ve bina tasarımları engellilere uygun olmalı. Onlar için her türlü hizmet, Beyoğlu Belediyesi’nin yapması gereken işlerin başında olacak. Yaşlılar ve emekliler için evde bakım ve temizlik hizmetleri, Alzheimer merkezi mutlaka kurulacak.

• Çocuklarımız çok güvensiz. Beyoğlu’nu tasarlarken önceliğimiz çocuklar olacak. Oyun alanlarını gerçekleştireceğiz. Belediye süt araçlarıyla çocukların süt ihtiyacını karşılayacağız.

• Genç demek özgürlük demek. Gençlerin sportif kültürel sanatsal faaliyetlerini geliştireceği alanlar yapacağız.

ESNAFIN YÜZÜ GÜLECEK

• Esnafın yüzünü güldüreceğiz. Beyoğlu’nda küçük esnafı koruyacağız. Mega projeler Beyoğlu’nu mahvetti.

• Afet konusunda gerekli önlemleri alacağız. Risk haritası oluşturacağız ve müdahale edeceğiz.

• Beyoğlu’nda ciddi bir eğitim sorunu var. Bilim, hazırlık akademileri, kırtasiye yardımları ile çocuklarımız için bütün çabaları göstereceğiz.

• Mültecilerin kayıt dışı çalışması, mültecilere nefret söylemine karşı da çalışmalarda bulunacağız.

HAYVAN HAKLARI VE DOĞA

• Beyoğlu’nu biz hayvanlarla da paylaşıyoruz. Onların haklarını da gözeteceğiz. Ücretsiz mama, ilkokullarda hayvan eğitimi gibi çalışmalarımız olacak. Evcil hayvan ticaretini önleyeceğiz.

• Hava kirliliklerini önleyici düzenlemelerde bulunmak da bizim önceliklerimizden olacak.

HALK KENDİNİ NASIL YÖNETİR, GÖRECEKLER

Taş, Beyoğlu’na ilişkin eylem planını açıkladıktan sonra konuşmasını şu sözlerle noktaladı: “Bir demokrasi örneği sunalım Türkiye’ye… Görsünler bakalım halk kendi kendini yönetiyor mu, yönetemiyor mu! Bizim yönetim anlayışımızda ‘ben’ değil, ‘biz’ olacak.

Beyoğlu Belediyesi’nin bütçesini, kaynaklarımızı nereye aktardığımızı halk bilecek.

Beyoğlu’nu kazanabiliriz. Dönem yeni bir başlangıç yapma dönemi.”

***

Etkinliğe birçok isim katıldı

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP Milletvekilleri Sera Kadıgil, Aykut Erdoğdu, Yüksel Mansur Kılınç ve Ali Şeker, ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Çiçek Çatalkaya, eski ÖDP Genel Başkanı ve BirGün gazetesi yazarı Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu, BirGün gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aydın, SODEV Onursal Başkanı ve eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş, CHP Beyoğlu İlçe Başkanı Bekir Özcan, Cumhuriyet gazetesi yazarı Şükran Soner, Cumhuriyet gazetesi yazarı Mustafa Kemal Erdemol, yazar Burhan Sönmez, oyuncu Cengiz Bozkurt, sanatçı Erdal Güney, oyuncu ve CHP Beyoğlu Belediye Meclis Üyesi Adayı Demir Karahan, BirGün gazetesi yazarı Nazım Alpman, gazeteci ve eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, gazeteci Mirgün Cabas, gazeteci Sibel Köklü, yazar ve Evrensel gazetesi köşe yazarı Ayşen Şahin Aksakal, Evrensel gazetesi yazarı Bülent Fakaoğlu, yayıncı Tayfun Mater, oyuncu Emine Şans Umar, TMMOB İKK Temsilcisi Cevahir Efe Akçelik ve TMMOB Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Battal Kılıç etkinliğe katılan isimler oldu.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,691AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İstanbul-Ankara demiryolu hattı aşırı yağış nedeniyle kapatıldı

Türkiye Cumhuriyeti Demir Yolları (TCDD), "İstanbul-Ankara demiryolu hattı Arifiye'deki aşırı yağış...

Fatih Er’in “Binali Yıldırım’ı biz çağırmadık” iddiasına Ünsal Ünlü’den yalanlama

Halkın oylarıyla seçilen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, TRT Haber canlı yayınına konuk...

Erdoğan’dan ortak yayınla ilgili açıklama: Yarın medyada çok daha önemli bir şey göreceksiniz

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazeteci Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım'ın karşı karşıya geldiği...

Ekrem İmamoğlu TRT Haber’de soruları yanıtladı

Halkın oylarıyla seçilen ancak YSK tarafından mazbatası iptal edilen İBB Başkanı Ekrem...

Öykü Arin için Sağlık Bakanlığı’na çağrı: 100 bin numune ‘Öykü’lerin umudu

BERKAY SAĞOLAntalya'da lösemi tedavisi gören 4 yaşındaki Öykü Arin...

Askerlik süresini 6 aya indiren madde kabul edildi

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç Başkanlığı’nda toplandı. Genel Kurul'da...

TİM, Erdoğan’ın ‘dış güçler’ senaryosuna film çekti

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Erdoğan'ın Ağustos ayındaki dolar artışına ilişkin söylediği 'dış...

Trump, ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan’ın bakanlık adaylığını geri çekti

ABD Başkanı Donald Trump, ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan'ın, Bakanlık adaylığını geri çektiğini...

Fatih Portakal: Erdoğan’ın özür dilediği var mı?

Gazeteci Fatih Portakal, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, halkın oylarıyla seçilen İBB Başkabu Ekrem...

Çorum’da yıldırım isabet eden çoban yaşamını yitirdi

Çorum'da sağanak etkili olurken, Boğazkale ilçesinde yıldırım isabet eden çoban Davut Atıl (28)...

Sonraki haber