Beyoğlu Kent Savunması: Hesabını vereceksiniz!
03.12.2017 09:54 ÇEVRE

Beyoğlu Kent Savunması, Kabataş Martı projesi, AKM’nin yıkılıp yeniden yapılması çalışmaları, Emek sineması’nın yıkılması, Tarlabaşı’nın yeniden inşaası gibi Beyoğlu’nu yok eden süreçlerde etkin olan mimar ve iş adamlarınınbir araya geldiği, “Büyük Dönüşüm Buluşması” adı altında Beyoğlu Belediyesi tarafından düzenlenen toplantıyı basın açıklaması ile protesto etti.

Galatasaray Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasına katılanlar ellerinde, “Emek için hesap vereceksin”, “AKM’nin hesabını vereceksin”, “Tarlabaşı’nın hesabını vereceksin” dövizleri taşıdı. “Beyoğlu’na yaptığınız kötülüklerin hesabını vereceksiniz” pankartı önünde yapılan açıklamada, “Beyoğlu iki gündür garip bir organizasyonla meşgul ediliyor. ‘Büyük Dönüşüm Buluşması’ adı altında Beyoğlu Belediyesi’nin organize ettiği iki günlük organizasyonda birbirinden tuhaf içerikte etkinlikler, birbirinden alakasız isimlerle gerçekleştirilmeye çalışılmakta” denildi.

Bu etkinliğin değer yaratma macerasının hazin sonu olarak değerlendirildiği basın açıklamasında, “Bu etkinliğin bütün hedefi Tarlabaşı’nda elde kalan ve satılamayan daireleri, rezidansları, ofisleri vs. satabilmek” iddiasına yer verildi. Beyoğlu Belediyesi’nin Tarlabaşı projesi kapsamında gerçekleşen kamulaştırmalar nedeni ile büyük bir borç yükü altına girdiği söylenen açıklamada, “Tarlabaşı projesi belediye bütçesinde büyük bir karadelik yaratmış durumdadır” denildi. Açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Beyoğlu metrekare başına en fazla inşaatın, şantiye alanını düştüğü ilçedir. Taksim tepesinden aşağılara, Karaköy’e, kıyılara kadar olan inşaat yoğunluğunu göz önüne getirin. Biri bitmeden diğeri başlayan bu çılgınlığı sadece ekonomi ile açıklamak yeterli değildir. İstiklal Caddesi’nin halini görüyorsunuz; bu yoğunluğun nedeni, burada yaşayanlar başta olmak üzere buraya gelenleri canlarından bezdirmek ve alışkanlıklarını değiştirerek bir daha gelmemelerini sağlamak istiyorlar. Çünkü onlar buraya herkesin değil, belli kesimlerin gelmesini istiyorlar ve bunun için uğraşıyorlar.”

Beyoğlu’na gelmeye devam edeceğiz
“Ancak yetkililere kötü bir haberimiz var; bizim Beyoğlu’nu terk etmek gibi bir niyetimiz yok, asla olmayacak. Biz burada kalmaya, burada yaşamaya, burada üretmeye, yazmaya, çizmeye, oynamaya, müzik yapmaya, şarkı söylemeye, dans etmeye devam edeceğiz. Biz Beyoğlu’na gelmeye devam edeceğiz, siz bütün bu yaptıklarınızın hesabını vereceksiniz.”