Bilal ve Sümeyye Erdoğan kardeşler Charlie Hebdo davasına da el attı

Cumhuriyet Gazetesi yazarları Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan’ın “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak” ve “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlarından 4,5 yıla kadar hapsi istendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye ve oğlu Bilal Erdoğan davaya müdahil olmak istiyor.

Terör saldırısı sonucu 12 kişinin hayatını kaybettiği Fransız Charlie Hebdo mizah dergisinin çizdiği ve Hz. Muhammed’in tasvir edildiği belirtilen karikatürleri köşelerine taşıyan Cumhuriyet Gazetesi yazarları Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan’ın yargılanmalarına başlandı.

SANIKLAR MAZERET BİLDİRDİ, DURUŞMAYA KATILMADI

bilal-ve-sumeyye-erdogan-kardesler-charlie-hebdo-davasina-da-el-atti-56395-1.Cumhuriyet’in haberine göre İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya 4,5 yıla kadar hapisleri istenen Cumhuriyet Gazetesi yazarları Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan katılmadı. Çetinkaya ve Karan’ı duruşmada 4 avukatı temsil etti. Duruşmaya yaklaşık 100’e yakın şikayetçi hazır bulundu.

Sanıklar Karan ve Çetinkaya’nın mahkemeye mazeret dilekçesi sunduklarını belirten hakim, sanıkların 7 ve 12 Temmuz tarihleri arasında İstanbul dışında olduklarına ilişkin yasal mazeret bildirdiklerini açıkladı. Mahkemeye ulaşan yazıyı da okuyan hakim, Charlie Hebdo Dergisi’nin dağıtımının Türkiye’de yapılmadığının anlaşıldığını belirtti. Hakim, 35 sayfalık iddianameyi okudu. Duruşmada sesli ve görüntülü kayıt alındı.

“SANIKLAR HAKKINDA YAKALAMA KARARI ÇIKARILSIN”

İddianamenin okunmasının ardından söz alan şikayetçi avukatları, sanıkların bilerek duruşmaya gelmediklerini iddia etti. Bazı avukatlar, sanıklar hakkında yakalama kararı çıkarılmasını talep ederken, bazı avukatlar ise sanıklar hakkında zorla getirme kararı çıkarılmasını talep etti. Müşteki Avukatları, Diyanet İşleri Başkanlığı’na müzekkere yazılarak, söz konusu karikatürün Hz. Muhammed’e hakaret içerip içerip ve inanç değerleri anlamında etkisinin sorulmasını talep etti.

Duruşmada söz alan Avukat Hatice Özay da, Bilal Erdoğan, Sümeyye Erdoğan, Mustafa Varank, Esra Albayrak ve Beraat Albayrak’ın avukatı olduğunu belirterek, “Şikayetimiz devam ediyor. Davaya müdahil olmak istiyoruz ” dedi.

Şikayetçi Kamil Özçelik ise yapılan karikatürleri benzin deposuna çakmak yakmaya benzeterek, “Yüzde 99’un Müslüman olduğu bir ülkede bunu yayınlamak infial yaratmak için kıvılcımı çakmak gibidir” dedi. Şikayetçilerden Mehmet Akif Durmuş ise “Burada dine hakaret olduğu nettir. Kendileri olsaydı onlara, ‘ifade özgürlüğünün sınırı ne?’ diye sorardım. Bunlar hakaretle kalmıyorlar, toplumu kışkırtıyorlar” dedi.

“EĞER ADALET CEZALARINI VERMEZSE BİZE VERİN BİZ CEZALARINI VERELİM”

En kutsal değerlerine hakaretin özgürlük olarak sayılamayacağını söyleyen şikayetçilerden biri, sanıkları kastederek, “Eğer adalet cezalarını vermezse bize verin biz cezalarını verelim. Öbür dünyaya bırakmayalım” dedi. Hakimin, “Söylediklerinizin suç olduğunu hatırlatırım. Derhal sözünüzü geri alın” uyarısında bulunması üzerine şikayetçi özür dileyerek sözünü geri aldığını söyledi.

Bir başka şikayetçi ise “Cumhuriyet gazetesinin susturulmasını istiyorum” dedi. Şikayetçilerden biri ise dergiye saldırının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Fransa’ya gitmesi sebebiyle de şikayetçi olduğunu belirtti.

“MÜVEKKİLLERİM BİR DAHAKİ CELSEYE KATILACAK”

Şikayetçilerin dinlenmesinin ardından söz verilen Cumhuriyet gazetesi yazarlarının avukatı Bülent Utku, gerçek kişiden, tüzel kişiliğe kadar davaya çeşitli katılma talepleri olduğunu belirterek bu taleplere ilişkin yazılı beyanlarını bildirmek için süre talep etti. Avukat Utku, müvekkillerin mesleki nedenlerle İstanbul dışında olduklarını bir dahaki celseye katılacaklarını belirterek çağrı kağıdıyla çağrılmalarını talep etti.

Taleplerin ardından görüntülü, sesli kaydı durduran hakim, ara kararını açıkladı. Hakim, sanıkların mazeretlerini belgeli olarak bildirdiklerini ifade ederek haklarında yeniden usulünce tebligat gönderilmesine karar verdi. Yayın durdurma taleplerinin reddine karar veren hakim, duruşmayı 12 Ekim’e erteledi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan 38 sayfalık iddianamede, şikayetçi olan bin 280 kişi ‘müşteki’, Karan ve Çetinkaya ise ‘şüpheli’ olarak yer alıyor. Şüpheli Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya’nın, “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak” ve “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlarından ayrı ayrı 1,5 yıldan 4,5 yıla kadar hapisle cezası ile cezalandırılması isteniyor.

BİZİ TAKİP EDİN

358,996BeğenilerBeğen
54,847TakipçiTakip Et
1,080,293TakipçiTakip Et
7,406AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL