Anasayfa ARŞİV Bileşenleşme... Nereye kadar?

Bileşenleşme… Nereye kadar?

Linda Sanford “Let Go To Grow-Büyümenin Önünü Açın” kitabında tüm dünyadaki bileşenleşme olgusunu detaylarıyla inceler. Sadece incelemekle kalmaz aslında. Sanford bileşenleşmenin kuvvetli bir savunucusudur. Bileşenleşme herhangi bir meta ya da hizmet oluşum esnasında tasarım-üretim-satış-lojistik gibi farklı süreçlerin birbirlerinden esnek bir şekilde ayrılmasını ve farklı uzamlarda yeniden üretilebilmesini sağlar. Bileşenleşme ile tüm süreçlerin birarada olduğu ölçek ekonomileri yerini belirli fonksiyon veya uzmanlıkların yoğunlaştığı ölçek ekonomilerine bırakır. Bu anlamda binek araçlarda Çin imalatta uzmanlaşırken, İtalya tasarım alanında yetenek geliştirir. Meseleye sadece şirketler açısından bakanlar açısından tüm değer yaratma sürecindeki büyük değişim, bu hızlı esnekleşme müthiş bir gelişmedir. Zira özellikle üretimin ve belirli hizmetlerin Çin ve Hindistan’a gönderilmesi şirketlere çok ciddi maliyet avantajları sağlamaktadır.
Bu trendin ulusal ekonomiler üzerindeki yıkıcı etkisi zaman içinde anlaşılmaya başlandı. Zira özellikle Avrupa’da nüfusun yaşlanması beraberinde nitelikli işgücü kaybı yaratıyordu. 2000 yılında duyurulan Lisbon stratejisi tam olarak Avrupa’nın Bilgi Toplumu’na dönüşümünü sağlayamamıştı. Avrupa Birliği’ne yeni katılan doğu Avrupa üyelerinin getirdiği mali yük, birlik içi artan tartışmalar, Avrupa Merkez Bankası’nın uyguladığı sıkı para politikası varolan birlik içi sorunları derinleştirdi. Beraberinde ise özellikle bileşenleşme ve dış kaynak kullanımının yarattığı yüksek cari açıklar bir sorun olarak tezahür etmeye başladı. 2000’lerin sonunda sadece Çin’le olan dış ticaret açığı 200 milyar doların üzerine çıktı.
ABD’de ise sorunlar başkaydı. Özellikle kayıtdışı göçmenlerin ucuz emek alanında, gelişmekte olan ülkelerden ithal edilen nitelikli beyinlerin ise AR-GE ve inovasyon alanında istihdam edildiği ülkede işsizlik çok büyük sorun olarak gözükmüyordu. Ta ki emlak ve finans sektöründeki balon patlayıncaya kadar. Teknolojinin getirdiği bileşenleşme sayesinde istihdamının önemli bir kısmını çevre ülkelere kaptıran ABD’de Obama’nın iki temel meseleye çare bulması bekleniyor. Giderek artan yoksulluk ve işsizliğe çare bulmak için devlet yatırımlarını arttırmak ve çevre ülkelere giden işgücünü ABD’ye geri döndürmek. Çin menşeeli otomobil lastiklerine gümrük tarifesi uygulaması bu anlamda yeni bir döneme girildiğinin işareti.
Krizin girdiği ikinci fazda finansal piyasalardaki karışıklığın durulacağını ve akabinde ticaret savaşlarının başlayacağını tahmin ediyorum. Avrupa’da tartışılmaya başlanan ilaç şirketlerinin AR-GE faaliyetlerinin ABD’ye gitmesi, Çin’in belirli Amerikan ürünlerini geri göndermeye başlaması bunun bir göstergesi. Önümüzdeki dönem devletin ekonomide daha da aktif olması gereken bir dönem olacak gibi. Bu bağlamda Türkiye’nin çevre ülkelerle olan ilişkisi oldukça önemli bir başka yazı konusu.

- Reklam -

SON HABERLER

Halkın parasıyla yandaş kayırması

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun grup...

İBB’nin ihale cinliği

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yönetim anlayışının yol açtığı ve ihaleler yoluyla bazı şirketlere...

İktidara güveniyoruz!

Türkiye hakkında içte ve dışta yapılan araştırmaların vardığı ortak nokta “güvenilmez” durağında...

Zayıf gerekçe Sağlam şerh

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal etmesine ilişkin...

Buldan’dan YSK’nin gerekçeli kararına ilişkin açıklama

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, YSK’nin gerekçeli kararına, “Gerekçesiz bir gerekçe...

Binali Yıldırım: Gerekçeli kararda bir tarafın söylemini yazacak halleri yok

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım, YSK'nin seçimlerin iptali ve yenilenmesine...

İmamoğlu: Bu gerekçeli karar dediğimiz şey tam bir gerekçesiz karar

YSK'nin 31 Mart yerel seçimleri ile ilgili verdiği iptal ve yenileme kararının...

CHP’li Öztrak: Sadi Güven’in açıklamasının son kısmını okumak yeterli

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Yüksek Seçim Kurulu'nun gerekçeli kararına ilişkin basın açıklaması...

Torba yasa teklifi meclis komisyonundan geçti

Boğaziçi Köprüsü'nden kaçak geçişlere kesilen para cezalarının tahsilinden vazgeçilmesi ve ÖTV indiriminin...

YSK Başkanı Sadi Güven: Seçimin iptaliyle yenilenmesine ilişkin karara katılmıyorum

İstanbul seçiminin iptal edilmesine katılmaya 4 üye gerekçeli karar karşı oy yazdı....

Sonraki haber