Bilirkişi kaçak inşaatta ölen işçiyi suçladı
20.03.2017 12:00 GÜNCEL

İki yıl önce Suriye’den Aantep’e sığınan 41 yaşındaki Ahmet Şeho, Osman Sığırlı’nın inşaatında işçi olarak çalışmaya başladı. Şeho, sigortasız şekilde çalıştığı binanın ikinci katına demir çekerken, malzemenin elektrik tellerine teması sonucunda akıma kapılarak can verdi. Hürriyet'in İsmail Saymaz'ın haberine göre, hazırlanan bilirkişi raporunda, elektrik direğinin mevzuata aykırı şekilde binanın çok yakınından geçtiği, inşaatın ikinci katının kaçak yapıldığı, kaza yerinde uyarı levhasının bulunmadığı, Şeho’nun üzerinde koruyucu donanımların olmadığı belirlendi.

Raporda şöyle devam edildi: “Şeho’nun Suriye vatandaşı olması nedeniyle sigortasız çalışması, çalışan ile bina sahibi arasında yazılı sözleşme olmaması, yüksekte çalışma eğitim esas ve usullerinin uygulanmaması gibi birçok kanun ve yönetmelik bu olayda yerinde getirilmemiştir. Bina inşaatı önünden geçen elektrik hattının kanunların belirtildiği yaklaşma sınırına uyulmadığı gibi birçok unsur yaşanan olayda etkin olmuştur.”

Bu tespitlere rağmen raporda, Şeho’nun asli, inşaat sahibi Sığırlı ve elektrik idaresinin tali kusurlu olduğu ileri sürüldü.