-Reklam-
Anasayfa EĞİTİM Bina var, fakülte var öğrenci ve hoca yok

Bina var, fakülte var öğrenci ve hoca yok

MUSTAFA KÖMÜŞ [email protected]

Bina var, fakülte var, öğrenci ve akademisyen yok. Hemen her alanda olduğu üzere hükümetin plansız, programsız icraatları yüksek öğrenimde de kendisini çarpık şekilde gösteriyor. AKP hükümeti her kente üniversite yapmakla övünüp, bunu seçim yatırımına dönüştürürken, birçok üniversitede fakülte, bölüm ve yüksekokullar atıl durumda. Bayburt Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Mardin Artuklu Üniversitesi, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi ve Dicle Üniversitesi’nde çok sayıda bölümde öğrenci ve akademisyen bulunmadığı için eğitim yapılamıyor. Akademisyen yetersizliği nedeniyle işlemeyen bölümler akıllara ihraç edilen binlerce akademisyeni getirdi.


Sayıştay’ın 2017 denetim raporlarına da yansıyan eğitim yapılmayan fakülte ve bölümler şöyle:

♦ Bayburt Üniversitesi: Üniversitenin 5 fakültesinde ve 5 yüksekokulunda yer alan 38 bölümde öğrenci bulunmaması nedeniyle eğitim yapılamıyor. Raporda konuyla ilgili olarak “Üniversitede ihtiyaçlar gözetilmeden ve yeterli koşullar sağlanmadan akademik bölüm açılması, kaynakların etkin, ekonomik ve verimli kullanılmasına aykırılık teşkil etmekte olup, alınacak önlemler bakımından durumun Yükseköğretim Kurulu’na bildirilmesi gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı.

♦ Giresun Üniversitesi: Üniversitenin 7 fakültesinde, konservatuvarda ve 14 yüksekokulunda bulunan 107 bölümde eğitim yapılamıyor. Sayıştay raporunda bölümlerin neredeyse tamamının kurulduğundan beri birkaç tanesinin de 2014’ten bu yana atıl durum olduğu belirtildi. Raporda “Eğitim-öğretim faaliyeti olmayan bu birimlerde akademik ve idari personel istihdam edilmesi ve maaşlarının bütçeden ödenmesinin kaynakların etkili, ekonomik ve verimli kullanımı ilkesine aykırı olduğu değerlendirilmektedir” dendi.

♦ Dicle Üniversitesi: Üniversitenin 9 fakültesinde ve 8 yüksekokulunda çoğunluğu ikinci öğretim olmak üzere 62 bölümde eğitim yapılamıyor. Raporda konuya ilişkin şöyle dendi: “Fiilen öğrencisi olmayan bölümlerin/birimlerin olması ve eğitim-öğretim faaliyetlerinin gerçekleştirilmemesi 2547 sayılı kanunda belirtilen amaç, hedef ve ilkeler ile kalkınma plan ve programlarında belirtilen hedeflerle uyumlu olmamaktadır.”

♦ Mardin Artuklu Üniversitesi: Üniversitede Fen Fakültesi ve Devlet Konservatuvarı Yüksekokulu’nda öğrenci ve hoca olmaması nedeniyle eğitim yapılamıyor. Raporda konuya ilişkin şu ifadeler kullanıldı: “İhtiyaçlar gözetilmeden ve yeterli koşullar sağlanmadan fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulları açılmasının kamu kaynaklarının ekonomik ve verimli kullanılmasına engel olacağı değerlendirilmektedir.”

♦ Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi: Üniversitenin Patnos Sultan Alpaslan Doğa Bilimleri ve Mühendislik Fakültesi’nde öğretim üyesi ve öğrencinin yer almaması nedeniyle eğitim yapılamıyor. Raporda “Üniversite bünyesinde açılan Patnos Sultan Alpaslan Doğa Bilimleri ve Mühendislik Fakültesinin öğretim üyesi ve öğrencisinin bulunmadığı, söz konusu yükseköğretim kurumunun salt bir binadan ibaret olduğu, bu binanın idamesi için harcamalar yapıldığı tespit edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.


- Reklam -

SON HABERLER

Akar: Amacımız Kılıçdaroğlu’nun evden sağ sağlim ayrılmasını sağlamaktı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, asker cenazesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na...

Kılıçdaroğlu: Daha kiminle görüşülsün arkadaşlar?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal...

Sabah muhabiri, Kılıçdaroğlu’na saldıran Sarıgün için ‘üzüldü’

Sabah muhabiri Nazif Karaman, Ankara Çubuk'ta düzenlenen cenaze töreninde CHP lideri Kemal...

Barış Manço’nun programına katılan çocuklar klipte buluştu

7 den 77’ye herkesin hayranı olduğu Barış Manço'nun, "7'den 77'ye" isimli programına...

Ali Koç: Ültimatom vermek benim tarzım değil

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle...

CHP’nin İBB’de yeni grup yönetimi belli oldu

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi'nde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup yönetimi belirlendi....

CHP İzmir İl Başkanı Yücel: Biliyoruz ki, yarınlarımız emin ellerde

Zeynep Ecem Maden / Aycan KaradağTBMM'nin açılışının...

Elon Musk: Bir milyon robot taksi, gelecek yıl hizmet vermeye başlayabilir

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın CEO'su Elon Musk, şirketin geliştirdiği bir milyon robot...

Hepsi bir projede: 6 ilçe, 3 dere, 2 baraj, 1 regülatör, 3 HES…

Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün duyurduğu, Tanyeri Elektrik Üretim A.Ş.’nin ‘Tanyeri Barajı ve...

‘Buket Aydın görevden alındı’ iddiası

2018 yılı Mayıs ayında Kanal D'ye geçiş yaparak burada Ana Haber bültenini...

Sonraki haber