Binler HAZİRAN'ın çağrısıyla bir arada: Birlikte başarabiliriz
08.05.2016 16:33 GÜNCEL

Birleşik HAZİRAN Hareketi'nin "Yapabiliriz, birlikte başarabiliriz" çağrısıyla Kartal Stadyumu'nda düzenlediği büyük buluşmaya binlerce kişi katıldı.

Özgürlük, demokrasi ve sosyalizm mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşuyla başlayan etkinlikte, açılış konuşması sık sık "Hırsız katil Erdoğan" sloganlarıyla kesildi.

binler-haziran-in-cagrisiyla-bir-arada-birlikte-basarabiliriz-135605-1.
Etkinlikte ilk sahne alan sanatçı Nejat Yavaşoğulları oldu. Katılımcılar, Yavaşoğulları'nın ardından sahneye çıkan Erdal Güney'in 17-25 Aralık yolsuzluklarını konu alan 'Babacım' şarkısıyla coşku dolu anlar yaşadı.

ERKAN BAŞ: HAZİRAN ÇOCUKLARI BURADA
binler-haziran-in-cagrisiyla-bulustu-birlikte-yapabiliriz-135593-1.
Etkinlikte konuşma yapmak üzere sahneye çıkan HTKP Genel Başkanı Erkan Baş, "Tarikatların, cemaatlerin, Ensar'ın yetiştirdiği tacizciler, tecavüzcüler, katiller, hırsızlar varsa bu ülkenin devrimci hareketinin yetiştirdiği Haziran çocukları da var. İşte buradayız." diyerek sözlerine başladı.

Baş; "Türkiye büyük bir hesaplaşmaya doğru gidiyor. Ya çetelerin, tetikçilerin yönettiği ülke olacak, ya da biz bu katillerin iktidarına son vereceğiz. Aylardır başkanlık tartışması yapıyorlar. Sanıyorduk ki devlet başkanlığı tartışması yapıyorlar. İki gün önce bir gazeteciye kurşun sıkıldı. Meğer bunlar otopark mafyasıymış. Bu ülkeyi ABD'nin eyaleti haline getirmek isteyen kim var. Halkın ekmeğine, özgürlüğüne göz koyan kim varsa önce laiklik karşıtlığı yapmıştır. Birleşik HAZİRAN Hareketi bu ülkede laikliğin teminatıdır. Tek bir devrimci kalana kadar bu kavgayı devam ettireceğiz" ifadeleriyle devam etti.

"Bu ülkede eşit, özgür, kardeşçe yaşayacağımız laik bir ülkeyi birlikte inşa edeceğiz" diyen Baş, "Birlikte olursak bu ülkeyi bu yamyamlara teslim etmeyiz" ifadelerini kullandı.

"YAŞAMINI YİTİRENLER ANISINA MÜCADELEYE DEVAM"
binler-haziran-in-cagrisiyla-bulustu-birlikte-yapabiliriz-135594-1.
Erkan Baş'ın ardından sahneye gelen Cumartesi Anneleri ile Ankara ve Suruç Katliamlarında yaşamlarını yitirenlerin yakınları ve yaralananlar söz alarak yitirilenler anısına 'mücadeleye devam' vurgusu yaptılar.

Ankara Katliamı'nda yaşamını yitiren Tekin Aslan'ın eşi Nebahat Aslan "Az önce eşim yoldaşım Tekin'in mezarından geldim. Ona söz verdim. Katilleri hesap verene kadar yaşamımız normale dönmeyecek. Hesabını sorana kadar mücadeleyi vereceğiz" dedi.

SOMALI MADENCİ YAKINI: BİZE ANNELER GÜNÜ YOK
Sahneden söz alan Soma'da yaşamını yitirmiş bir madencinin yakını ise; "Bugün anneler günü ya, bize anneler günü yok. Çünkü yetiştirdiğimiz evlatlarımızı ya işte öldürüyorlar ya da bize oy verirseniz kan dökülmez diyenler öldürüyor" ifadelerini kullandı. Madenci yakını "Artık çocuklarımızın kanını emdirmeyelim. Buna dur diyelim." çağrısı yaptı.

Etkinlik Cahit Berkay, ardından Marsis'in ezgileriyle coşku içinde devam etti.

FİLİZ KERESTECİOĞLU: FAŞİZME KARŞI BİRLEŞMELİYİZ
​HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da "Diktatör tek başına yönetmeye ve aynı zamanda İslam aleminin halifesi olmak istiyor. Buna izin vermeyeceğiz" diyerek laikliğin gerçek anlamıyla kurulacağını vurguladı. Kerestecioğlu; "Bütün inançların yan yana özgürce yaşayabildiği bir ülke olacak. Bunu hep birlikte kuracağız" dedi

Kerestecioğlu sözlerini; "Tüm katliamların hesabını sorup katliamcıları yargılayacağız. Faşizme karşı birleşmeliyiz. Faşizme karşı omuz omuza" ifadeleriyle noktaladı.

CERATTEPE KAZANACAK
binler-haziran-in-cagrisiyla-bir-arada-birlikte-basarabiliriz-135611-1.
Kerestecioğlu'nun ardından söz alan Cerattepe direnişçisi Sercan Dede, 2011'de Hopa halkının HES'lere karşı eyleminde polisin biber gazlı saldırısı sonucunu yaşamını yitiren öğretmen Metin Lokumcu'yu anarak konuşmasına başladı. Dede, "Cerattepe'yi Mehmet Cengiz'e teslim etmemek için mücadelemizi büyük kararlılıkla sürdürüyoruz" dedi.

Dede'nin ardından Feridun Düzağaç şarkılarıyla katılımcılara keyifli anlar yaşattı.

FERAY AYDOĞAN: ÇOCUKLARIMIZA ONURLU BİR GELECEK SÖZÜ VERDİK
Veli-Der adına söz alan Feray Aydoğan kitleyi; "AKP karanlığına, faşizmine teslim olmayanlar, ENSAR, KAİMDER, TÜRGEV yobazlığına, tecavüzcülere karşı çocuklarına sahip çıkanlar, Gezi'de, Taksim'de AKP'nin gazına, copuna karşı geleceğe sahip çıkanlar, merhaba" sözleriyle selamladı.

Aydoğan; "HAZİRAN Hareketi olarak 13 Şubat'ta Türkiye'nin her yerinde boykottaydık. 4+4+4'e karşı, gerici, piyasacı, cinsiyetçi eğitime karşı meydanlara çıktık. Hilafet anayasasıyla laikliği kaldıracağız diyenlere karşı laikliği haykırdık" ifadelerini kullandı.

"Bizler çocuklarımıza onurlu bir gelecek sözü verdik" diyen Aydoğan; "Gericilere, Ensarcılara, ırkçılara, kadın düşmanlarına, işçi emekçi düşmanlarına karşı bir araya gelelim" şeklinde çağrıda bulundu.

Aydoğan'ın ardından İlkay Akkaya, şarkı ve türküleriyle geceye coşku kattı.

Etkinlik Kardeş Türküler'in müzik ziyafetiyle son buldu.

buyuk-bulusma-basladi-135576-1.

binler-haziran-in-cagrisiyla-bir-arada-birlikte-basarabiliriz-135606-1.buyuk-bulusma-basladi-135584-1.

buyuk-bulusma-basladi-135585-1.