Anasayfa ÖZEL Binlerce EYT mağduru Ankara’da buluşacak

Binlerce EYT mağduru Ankara’da buluşacak

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) 10 Şubat’ta Ankara’da buluşacak. EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Özüpak, “Hakkımız olan emekliliği istiyoruz” dedi

Prim gün sayısını doldurup, yaşı doldurmayı bekleyen Emeklilikte Yaşa Takılanlar, 10 Şubat’ta Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde buluşacak. EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin organize ettiği büyük buluşmaya 81 ilden katılım bekleniyor.

EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Gönül Boran Özüpak, 10 Şubat’ta gerçekleşecek etkinliğe ve taleplerine ilişkin BirGün’e konuştu. Özüpak, “Prim gün sayısını doldurup, yaşı doldurmayı bekleyen 1 milyon mağdur var. Bizler erken emeklilik istemiyoruz, hakkımız olan emekliliği istiyoruz “dedi.

Gönül Boran Özüpak

En önemli taleplerinin 4447 Sayılı Yasa’nın iptali olduğunu belirten Özüpak, şunları söyledi: “1999 yılına kadar emeklilikte yaş kuralı yoktu. 1999’da çıkarılan 4447 Sayılı Yasa emeklilik için yaş kuralı getirdi. 1999 sonrasında işe girenlerden, kadınların 58, erkeklerin ise 60 yaşından önce emekli olamaması şartı getirildi. Yasaların geriye doğru işletilmesi hukuka aykırı olmasına karşın bu yasanın uygulama süresi 1976 yılına kadar geriye gitti.

Bir yandan 58-60 yaşına kadar çalışmamız beklenirken, yaş kaynaklı ‘verimsizlik’ gerekçesiyle işten çıkarılma ve iş bulamama gibi sıkıntılar yaşıyoruz. Ekonomik anlamda ciddi zorluklarla baş başa bırakıldık.

Ayrıca 2008 yılında çıkan 5510 Sayılı Yasa ile aylık bağlanma oranları değiştirildi. Bu yasadan sonra 700-1000 TL arasında maaş bağlanabilir oldu. Bu maaşlar ile yaşayamıyoruz. Bunun da iyileştirilmesini istiyoruz.”

Dayanma gücümüz kalmadı

Kamuoyunda EYT ile ilgili “Erken emekli olmak istiyorlar” şeklinde bir algı yaratılmaya çalışıldığını belirten Özüpak, “Bizim talebimiz erken emeklilik değil. Kazanılmış haklarımızın iade edilmesini bekliyoruz” dedi. Taleplerinin hükümet tarafından ekonomik yük olarak görülmesini de eleştiren Özüpak, “Böyle bir ekonomik yükün kaldırılamayacağı belirtiliyor. Biz bunun bedelini fazlaca ödedik. Haklı talebimizin arkasındayız. Göz ardı edilmeyi kabul etmiyoruz” diye konuştu. İşsiz kalanların 77 lira GSS primi ödemeden sağlık hakkından dahi yararlanamadığına dikkat çeken Özüpak, “Ekonomik olarak dayanma gücümüz kalmadı” diye konuştu.

10 Şubat’ta Ankara’dayız

Birçok ilde yaşadıkları sorunların çözümü için toplantılar düzenlediklerini söyleyen Özüpak, “Büyük buluşmayı da Ankara’da gerçekleştireceğiz. 10 Şubat’ta ilk durağımız Anıtkabir olacak. Saat 13.00’te ise Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde bir araya gelerek taleplerimizi dillendireceğiz” diye konuştu.

- Reklam -

SON HABERLER

Bir yere kadar

MEVSİM YENİCEVerandaya geldiğimizde onu koltuk altlarından tutup...

İnsanın içinde umuda dair büyük bir güç var

Gazete yazılarıyla geniş bir kitleye ulaşan yazar, senarist Zehra Çelenk’in öykü kitabı...

İstanbul’da bugün toplu taşıma ücretsiz

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle İstanbul'da toplu taşıma...

Rantınız batsın be ya!

İstanbul’un Fatih ilçesinde yaklaşık bin yıllık tarihi olan bir Roman mahallesiydi Sulukule…...

Kurtuluş Savaşı’nı nasıl kazandık?

KONUK YAZAR: ZEKİ SARIHANMustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a...

ABD-Çin ticaret savaşları: Hegemonya krizi

PINAR YÜKSEKÇin Devrimi’nin 70.yılının kutlandığı bugünlerde ABD...

100’üncü yılda 19 Mayıs coşkusu

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a giderek milli mücadeleyi başlatmasının bugün 100’üncü yılı. 19...

Pazarlık sonunu getirdi

Avusturya’da adı video skandalına karışan Başbakan Yardımcısı Heinz-Christian Strache görevinden istifa etti....

Samsun’un konut krizi üzerine bir ön değerlendirme

MERİÇ KIRMIZI - Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi

Seçim bitti, sondaj başladı!

Dilek YeğinVerimli tarım arazisi, 1. Derece...

Sonraki haber