Anasayfa ÖZEL Binlerce EYT mağduru Ankara’da buluşacak

Binlerce EYT mağduru Ankara’da buluşacak

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) 10 Şubat’ta Ankara’da buluşacak. EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Özüpak, “Hakkımız olan emekliliği istiyoruz” dedi

Prim gün sayısını doldurup, yaşı doldurmayı bekleyen Emeklilikte Yaşa Takılanlar, 10 Şubat’ta Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde buluşacak. EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin organize ettiği büyük buluşmaya 81 ilden katılım bekleniyor.

EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Gönül Boran Özüpak, 10 Şubat’ta gerçekleşecek etkinliğe ve taleplerine ilişkin BirGün’e konuştu. Özüpak, “Prim gün sayısını doldurup, yaşı doldurmayı bekleyen 1 milyon mağdur var. Bizler erken emeklilik istemiyoruz, hakkımız olan emekliliği istiyoruz “dedi.

Gönül Boran Özüpak

En önemli taleplerinin 4447 Sayılı Yasa’nın iptali olduğunu belirten Özüpak, şunları söyledi: “1999 yılına kadar emeklilikte yaş kuralı yoktu. 1999’da çıkarılan 4447 Sayılı Yasa emeklilik için yaş kuralı getirdi. 1999 sonrasında işe girenlerden, kadınların 58, erkeklerin ise 60 yaşından önce emekli olamaması şartı getirildi. Yasaların geriye doğru işletilmesi hukuka aykırı olmasına karşın bu yasanın uygulama süresi 1976 yılına kadar geriye gitti.

Bir yandan 58-60 yaşına kadar çalışmamız beklenirken, yaş kaynaklı ‘verimsizlik’ gerekçesiyle işten çıkarılma ve iş bulamama gibi sıkıntılar yaşıyoruz. Ekonomik anlamda ciddi zorluklarla baş başa bırakıldık.

Ayrıca 2008 yılında çıkan 5510 Sayılı Yasa ile aylık bağlanma oranları değiştirildi. Bu yasadan sonra 700-1000 TL arasında maaş bağlanabilir oldu. Bu maaşlar ile yaşayamıyoruz. Bunun da iyileştirilmesini istiyoruz.”

Dayanma gücümüz kalmadı

Kamuoyunda EYT ile ilgili “Erken emekli olmak istiyorlar” şeklinde bir algı yaratılmaya çalışıldığını belirten Özüpak, “Bizim talebimiz erken emeklilik değil. Kazanılmış haklarımızın iade edilmesini bekliyoruz” dedi. Taleplerinin hükümet tarafından ekonomik yük olarak görülmesini de eleştiren Özüpak, “Böyle bir ekonomik yükün kaldırılamayacağı belirtiliyor. Biz bunun bedelini fazlaca ödedik. Haklı talebimizin arkasındayız. Göz ardı edilmeyi kabul etmiyoruz” diye konuştu. İşsiz kalanların 77 lira GSS primi ödemeden sağlık hakkından dahi yararlanamadığına dikkat çeken Özüpak, “Ekonomik olarak dayanma gücümüz kalmadı” diye konuştu.

10 Şubat’ta Ankara’dayız

Birçok ilde yaşadıkları sorunların çözümü için toplantılar düzenlediklerini söyleyen Özüpak, “Büyük buluşmayı da Ankara’da gerçekleştireceğiz. 10 Şubat’ta ilk durağımız Anıtkabir olacak. Saat 13.00’te ise Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde bir araya gelerek taleplerimizi dillendireceğiz” diye konuştu.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,471AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Savunma Sanayii Başkanı Demir’den F-35 açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ''Türkiye'nin F-35'ten çıkarıldığını resmî olarak bekliyoruz. Türkiye o...

Kazdağları altın madenine direniyor: Her ağacı tek tek savunacağız

Çanakkale’nin Kirazlı köyünde ÇED raporunda 45 bin denmesine rağmen 195 bin ağaç...

Fikret Orman’dan transfer açıklaması

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, adı İtalya'nın Lecce takımıyla anılan Burak Yılmaz'ı...

AB’den Qualcomm’a 242 milyon avro ceza

AB Komisyonu, ABD merkezli çip üreticisi Qualcomm'a yönelik 2015 yılında başlatılan rekabet...

Adana’da sahte içkiden hayatını kaybedenlerin sayısı 10 oldu

Adana'da metil alkol zehirlenmesi şüphesiyle tedaviye alınan bir kişi daha yaşamını yitirdi....

Düğünde ateş açan magandalar gelini vurdu

Konya'nın Yunak ilçesinde, silahla rastgele açılan ateş sonucu yaralanan gelin, hastanede tedavi...

Mansur Yavaş: Ankara halkını yönetime katacağız

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, şeffaf, katılımcı ve denetlenebilir bir yönetim...

İmamoğlu: 16 milyon İstanbullunun çocuğu eşi buraya nasıl girsin?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Esenler Otogarı'nı ziyaret ederek incelemelerde bulundu....

Kum zambağını koparmanın cezası 60 bin lira

Nesli tükenme tehlikesi altında olan bitkiler arasında gösterilen ve Dünya Doğa Koruma...

Beyaz Saray’dan Türkiye’nin F-35 programından çıkışına onay

Beyaz Saray, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemini satın alan Türkiye'nin F-35 programından...

Sonraki haber