Anasayfa DÜNYA Bir ayı aşkın süredir devam eden eylemler sonuç verdi: Buteflika’dan geri adım

Bir ayı aşkın süredir devam eden eylemler sonuç verdi: Buteflika’dan geri adım

Cezayir Cumhurbaşkanı haftalardır süren protestoların ardından adaylıktan çekildiğini ve seçimleri ertelediğini açıkladı. Karar üzerine Başbakan istifa ederken belirsizlik devam ediyor. 20 yıldır ülkeyi yöneten Buteflika’nın beşinci kez aday olmasına karşı büyük tepki vardı

Cezayir halkı, üç haftadır 82 yaşındaki Cumhurbaşkanı Buteflika’nın 18 Nisan’da yapılacak seçimlere aday gösterilmesini protesto ediyor. 82 yaşındaki Buteflika’nın 5. dönemine karşı halkın tüm kesimlerinden yoğun tepki sürüyor.

Öğrenciler ve sağlık çalışanlarının ardından dün de binden fazla hâkim yaptıkları açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdelaziz Bouteflika’nın gelecek ay gerçekleştirilecek olan seçimlere katılması halinde oylamayı denetlemeyi reddedeceklerini bildirdi.

Tunus ve Cenevre’nin ardından Fransa’nın başkenti Paris ve Marsilya’da da Buteflika’nın adaylığı binlerce kişinin katıldığı dev yürüyüşlerle protesto edildi. Paris’teki gösterilerde “Tek kahraman var, o da halk” sloganları atıldı.

‘Bu rejim sonlansın’

Fransa’nın başkenti Paris ve Marsilya’da, 1999’dan beri cumhurbaşkanı olan ve 82 yaşındaki Buteflika’nın adaylığına karşı yapılan gösteriye yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Paris’in Republique Meydanı’nda toplanan halk, ‘Macron Buteflika’yı destekliyor, biz de sarı yeleklileri’, ‘Buteflika ile yapamayız’, “Tek bir kahraman var, halktır” yazılı dövizler taşıyan Fransa’da yaşayan Cezayirli göstericiler, ‘Bu sistem bitsin’, ‘Bu rejim sonlansın’ sloganları attı. Marsilya’da düzenlenen eylemde ise protestocular, Buteflika’nın adaylığına karşı tepkilerini dile getirdi.

İşçi Partisi’nden boykot

İsviçre’de tedavi gördüğü için Buteflika’nın adaylık başvurusu, seçim kampanyası müdürü Abdulgani Zalan aracılığıyla gerçekleştirilmişti. Anayasa Mahkemesinin, seçimlerde adaylık şartlarına sahip olanların isimlerini 13 Mart’tan önce açıklaması bekleniyor. Bu tarihe kadar cumhurbaşkanlığı yarışından çekilme imkanı bulunan adaylara 13 Mart’tan sonra evraklarını geri çekme hakkı verilmiyor. Cezayir Cumhurbaşkanlığınca yapılan yazılı açıklamada, Buteflika’nın sağlık kontrolü için gittiği Cenevre’den ülkesine döndüğü de belirtildi.Cezayir İşçi Partisi ise seçimleri boykot ettiklerini açıkladı.

***

NE OLMUŞTU?

Cezayir Cumhurbaşkanı 1992 yılında ordunun siyasete müdahalesiyle başlayan ve resmi verilere göre yaklaşık 200 bin insanın ölümüne sebep olan iç savaşı sonlandırma ve sosyoekonomik kalkınma “vaadiyle” 1999 yılında iktidara gelmişti.

4 dönemdir görev yapan 82 yaşındaki Abdulaziz Buteflika’nın yaşadığı sağlık sorunlarına rağmen 18 Nisan’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bir kez daha aday olması bir süredir ülkede gösterilere neden oluyor. Ülkede 18 Nisan’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için başvuru süresi 3 Mart’ta sona ermiş ve Buteflika’nın da aralarında bulunduğu 15 kişi adaylık başvurusu yapmıştı.

SON HABERLER

Endonezya, 49 adet Boeing 737 Max 8 siparişini iptal etti

Son 6 ayda 2 feci kazayla gündeme gelen 737 Max 8 tipi...

Köpeği otomobile bağlayıp sürükleyen şahsa para cezası

Edirne'de, öldüğünü iddia ettiği köpeği iple otomobilin arkasına bağlayıp sürükleyerek götüren sürücü...

‘İzmir İnsan Haklarının Başkenti’ vizyon belgesi açıklandı

İzmir Barosu'nun hazırladığı "Yerelden İnsan Hakları Temelli Kalkınma Modeli" başlıklı İzmir İnsan...

Japonya’da kadın doktor adaylarından üniversiteye cinsiyet ayrımcılığı davası

Japonya'da 33 kadın, üniversitenin kendi düzenlediği giriş sınavlarında notlarının erkek adaylar lehine...

İDO seferlerine ‘Cumhur İttifakı mitingi’ ayarı

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş (İDO), Cumhur İttifakı’nın 24 Mart 2019 Pazar...

Asya Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu

2019 Asya Film Festivali Ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Alper Taş: Kritik nokta seçime katılım

CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş, Taksim Hill Hotel’de gazetecilerle bir...

Mansur Yavaş: 10-15 puan öndeyiz

Millet İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mansur Yavaş, AKP'nin adayı Mehmet...

Bir aydır kurşunlanan mahallenin muhtarı: PUBG olabilir

İzmir'in Konak ilçesine bağlı Lale Mahallesi'ndeki 10 ev ile 1 otomobil, son...

TCMB, vadeli repo ihalelerine ‘bir süre’ ara verdi

TCMB, "Piyasalarda yaşanan gelişmeler göz önüne alınarak 1 hafta vadeli repo...