Anasayfa SİYASET Bir dev uyanıyor

Bir dev uyanıyor

CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin Akdeniz Bölgesi’nde yaptığı 4 miting, beklenenin çok üzerinde bir katılımla gerçekleştirildi.

Adana mitingi ile başlayan dalga, sırasıyla Hatay, Antalya ve Mersin mitingleriyle katlanarak büyüdü!.. Caddeler, sokak araları, balkonlar, hatta damlar bile hıncahınç dolu bir şekilde gerçekleştirilen bu mitinglerde halk adeta 24 Haziran’da elde edilecek zaferin provasını yaptı!..

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yapılan mitingler başta olmak üzere diğer il ve ilçelerdeki mitingler de eklendiğinde, siyasi ve sosyolojik olarak tek bir sonuca varılabilir:

Bir dev uyanıyor!..


•••
Seçim yaklaştıkça iyice hoyratlaşan ve kontrolden çıkan tek adam yönetimine ve baskıcı zihniyete tepkiler o kadar arttı ki, insanların sabrı iyice tükendi ve Muharrem İnce’nin mitinglerine rağbet çığ gibi büyümeye başladı!..

Dürüstlüğe ve adalete hasret kaldık… Eşitlik ve özgürlük, elde edilmesi imkânsız birer hayal haline geldi!.. Ekonomik refah ve sosyal barış ortadan kalktı…

Enkaza dönen siyasi, ekonomik ve sosyal yapı karşısında, demokrasiye ve Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu laik cumhuriyete sahip çıkmanın ne kadar önemli olduğunu gören sessiz çoğunluk ayağa kalktı ve meydanlarda sabrının tükendiğini haykırmaya başladı!..

Sessiz çoğunluğun sesi 24 Haziran’da sandıklarda bir çığlığa dönüşecek!..

Uyanan dev ayağa kalkacak ve son sözü o söyleyecek!.. Diktatörlüğe “Artık TAMAM” diyecek!..

•••

Devin farkında olan Şer İttifakı, seçimi demokratik yollarla kazanamayacağını anlayınca elinden gelen her türlü kirli oyuna ve provokasyona başvuruyor.

RTE’nin mahalle temsilcileriyle yaptığı gizli toplantıda verdiği talimatlar, bir partilinin toplantı sırasında yaptığı video yayını sayesinde kamuoyuna yansımıştı. RTE o videoda partililerine “seçim sandıkta kazanılır” diyerek sandıkta yapacakları hileler için nasihatler veriyor.

Sandık başlarına ‘hâkim’ olarak seçmenleri ve oyları manipüle etmek için neler yapılacağını söyleyen RTE, şöyle devam ediyor: “İş çantada keklik değil. Şu anda kamuoyu araştırmalarında falan öyle ‘iş bitmiş havasında’ değil söyleyeyim!” Bu sözler neyi hatırlatıyor? Son seçimlerde yaşadıklarımızı!.. 7 Haziran’dan 1 Kasım’a giden süreci…

RTE de yolun sonunu görmüş anlaşılan. Ancak korkunun ecele faydası yok! Bu sefer işleri 7 Haziran’dan daha zor olacak!.. DEV yani HALKIMIZ UYANDI!..

•••

7 Haziran seçimlerinden sonra Suruç’ta gerçekleştirilen bombalı saldırı, 1 Kasım’a giden süreçte bir korku iklimi yaratarak oyların AKP’de toplanmasını sağlamıştı!..

İktidar yine Suruç’ta bir provokasyonla kendisine karşı esen rüzgârı tersine çevirmeye çalışıyor!..

Arife günü yaşanan olayda iddialara göre; seçim çalışmalarını yürüten AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız ve silahlı adamları bir esnafın dükkânını basarak tehditle oy istedi.

Çıkan olaylarda Yıldız’ın abisi Mehmet Şah Yıldız’ın da aralarında bulunduğu 4 kişi hayatını kaybetti, 9 kişi yaralandı.

•••

İddiaları açıklamak yerine iktidar, bu olaydan dolayı hem mağduriyet yaratmak hem de milliyetçi seçmeni kışkırtarak oylarını almak amacıyla olayı çarpıtarak kamuoyunu aldatmaya çalıştı…

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı ilk açıklamada hayatını kaybedenleri terörist ilan etti. Video görüntülerini izlediğini söyleyen Soylu, “Bir milletvekilimiz (İbrahim Halil Yıldız) esnaf ziyaretine giriyor. Şiddetli bir tepkiyle karşılaşıyor. Hiçbir reaksiyon göstermeden, iki elini yana açarak dükkândan çıkmak için gayret gösterirken, hemen arkasındaki arkadaşa yumrukla saldırmaya başlıyorlar. Allah milletvekilimizin canını muhafaza etmiş. Ondan sonra orada büyük bir arbede kopuyor ve olaylar bu noktaya geliyor. Oradaki kişi açık bir şekilde, ‘Ben PKK’lıyım, sen hangi yüzle buraya geliyorsun’ diyor. Ondan sonra bu müessif hadiseler bu hali alıyor” şeklinde konuşmuştu.

•••

Oysaki daha sonra ortaya çıkan video görüntüleri ve görgü tanıklarının ifadelerine göre olaylar Soylu’nun aktardığı gibi gerçekleşmemiş!

AKP’li Yıldız seçim çalışması için dükkâna girmek isteyince dükkân sahibi Adil Şenyaşar “Kadın müşteriler var içeri girmeyin, müşteriler rahatsız oluyor” diyor. Yıldız “Biz namussuz muyuz ki içeri almıyorsun” diye karşılık verince tartışma başlıyor ve korumaları Şenyaşar’ın bacağına silahla ateş ediyor.

Ardından Yıldız’ın koruma ve yakınları, Şenyaşar’a sopa ve bıçakla saldırmaya devam ediyor. Bu esnada yan dükkânda bulunan Adil Şenyaşar’ın kardeşi Ferit Şenyaşar, kardeşinin vurulduğunu duyunca gelip ateş açıyor. Karşılıklı açılan ateş sonucu AKP’li Yıldız’ın ağabeyi Mehmet Şah Yıldız, ismi tespit edilemeyen başka bir kişi ve Celal Şenyaşar yaralanıyor.

•••

Adil ve Celal Şenyaşar Suruç Devlet Hastanesi acil servisine, Ferit Şenyaşar ise Urfa Balıklıgöl Devlet Hastanesi’ne götürülüyor.

AKP’li Yıldız’ın ağabeyi hastaneye vardıklarında hayatını kaybediyor.

Asıl önemli olan nokta ise şurası: İddialara göre Yıldız’ın yakınları Celal Şenyaşar’ı tedavi altında bulunduğu odada doktorların gözü önünde bıçakla ve diğer kesici aletlerle öldürüyor!..

Diğer yaralı Adil Şenyaşar ise tabancayla vurularak, hastane içinde hemşire ve doktorların gözü önünde öldürülüyor!..
Bu sırada baba Esvet Şenyaşar hastaneye geliyor. Acil girişinde Yıldız’ın yakınları tarafından, orada bulunan tüp benzeri bir metalle Esvet Şenyaşar’ın kafasına vuruluyor. Gaziantep 25 Aralık Hastanesi’ne götürülen baba, 15 Haziran’da çocukları Adil ve Celal Suruç’ta defnedilirken hayatını kaybediyor!..

Otopsi raporunda ise şunlar belirtiliyor: Celal (6 mermi) ve Adil Şenyaşar (17 mermi) yakın mesafeden sıkılan kurşunlarla öldürülmüş!.. Babaları ise kesici aletlerle linç edilmiş!..

•••

Görüldüğü gibi AKP’li vekil adayı ve yakınları tarafından adeta bir terör estiriliyor!.. Ancak kimse hakkında işlem yapılmadı iddiası var…

İçişleri Bakanı Soylu ise bir yandan öldürülen kişileri PKK’lı ilan ediyor, diğer taraftan ise Muharrem İnce’yi olaydan sorumlu tutuyor: “Şunu açık yüreklilikle söylemek isterim, kim Selahattin Demirtaş’ı ziyaret etmişse bu olayların müsebbibi de odur.”

Bu tavır, bir devlet adamı ciddiyetiyle bağdaşmıyor.
AKP’li milletvekilinin adamları tarafından hastane basıldığı ve 3 kişinin öldürüldüğü iddiası var… Soylu terörist arıyorsa adres çok açık!..

•••

Soylu özür dilemek yerine iftira atıyor, hesap vermesi gerekirken hedef şaşırtıyor!..

Bu sorumsuz tutumu nedeniyle Soylu da diğer siyaset magandaları gibi 24 Haziran’dan sonra hesap verecektir!..

•••

Geçen yazımda bahsettiğim bir konuyu yeniden gündeme getirme ihtiyacı hissediyorum.

Biliyorsunuz seçim sürecinde Bakanlar devletin imkânlarını ve araçlarını kullanamıyor. Ancak AKP’nin il başkanı gibi çalışan valiler, araç kiralama yöntemiyle bakanlara araç tahsis ediyorlar!..

Hem usulsüzlük yapılıyor, hem de seçimin meşruiyetine gölge düşürülüyor. Halkın vergileriyle, seçimlere giren partilerden birisine haksız çıkar ve imtiyaz sağlanıyor.

•••
Valileri ve Bakanları, devlet adamı ciddiyetine yakışmayan küçük hesaplar peşinde koşmaktan vazgeçmeye davet ediyorum!..

Hesabını veremeyecekleri işlere girişirlerse 24 Haziran’dan sonra başları çok ağrıyabilir!..


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,388AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Adana’da metil alkol zehirlenmesi: Bir kişi daha yaşamını yitirdi

Adana'da rahatsızlanarak Yüreğir Devlet Hastanesi’ne kaldırılan V.Y. burada "metil alkol zehirlenmesi" şüphesiyle...

AKP belediyeyi kaybetti, borcun boyutu ortaya çıktı

AKP'li Hüseyin Boz'un Belediye başkanı olduğu Çankırı’da, yerel seçimleri MHP'li aday İsmail...

Kılıçdaroğlu’ndan ’15 Temmuz’ paylaşımı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Darbeleri ve darbe girişimlerini tarihin çöp sepetine...

Almanya’da camiye saldırı

Almanya'nın Köln kentinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine bağlı Chorweiler Camisi'ne giren...

Washington Post’ta ’15 Temmuz’ ilanı

ABD'nin önemli gazetelerinden Washington Post'ta 15 Temmuz sebebiyle "Fetullah Gülen ve Kültünün Suçları...

Soylu: Bu yıl FETÖ’ye dönük 9 bin 903 operasyon yaptık

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, darbe girişimi sırasından saldırıya uğrayan Özel Harekat Başkanlığı’nda...

AB Türkiye’ye yaptırımlara onay verdi

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları toplantısında, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğal gaz sondaj çalışmaları...

Erdoğan 15 Temmuz töreninde: Ekonomi battı, bitti diyorlar, bunlarda insaf yok

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından 3 yıl önce darbe girişimi gecesinde yaptığı...

Mamak Belediyesi: Şerife Boz anıtı revize edilecek

15 Temmuz darbe girişimine karşı hafriyat kamyonuyla darbeye direndiği iddia edilen fakat...

DEÜ GSF öğretim elemanları ve öğrencilerinden kamusal sağduyu ve müzakere çağrısı

İzmir Büyükşehir Belediye başkanı Tunç Soyer'in, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi ile...

Sonraki haber