Anasayfa GÜNCEL Bir dönemin kaba et(!) kıllarıyla nereye böyle?

Bir dönemin kaba et(!) kıllarıyla nereye böyle?

Salgın bir hastalık olan liberallik arsızlık olarak ilkin kendini hissettirir. Her konuda bir fikri vardır liberal kişinin ve mutlaka yanlıştır. Asla kendi başına bir tutum takınma cesareti yoktur, hep birine akıl vererek, arkasına gizlenerek iktidarın paçasına tutunmak ister. Önüne konulan sus payı karşılığında, sayıca az olmasına karşın çok bağırarak suyu bulandırmak en önemli görevidir liberalin. Tehlikeli olan tarafıysa solcumsu izlemini uyandırmasıdır.

Eğer herhangi bir siyasal yapının giriş sözcüğü “özgürlükçü” diye başlıyorsa, bilin ki, orada liberal sahtekârlık vardır. Mesela “Özgürlükçü Sol” gibi ahmakça bir kavram kullanır liberal. Sözgelişi “laiklik” diyemez. “Sekülerizm” diye geveler. Oysa biz “g.te g.t” diyen Can Yücel’in evlatlarıyız!

Elinde pankartla siyasal İslamcı partinin örgütlediği mitinge katılır ve haykırır “Yetmez Ama Evet” diye. Sormak aklına gelmez: “Bu değirmenin suyu nereden geliyor?” diye referandum denen uygulamanın demokrasi gereği olduğunu zanneder, liberal ya! Oysa tüm diktatörlükler bu siyah/beyaz oylamalarıyla kurulur. Esasen neyin ne olduğunu bilir de, piyasa ekonomisi gereği yalanları karşılığında cukkayı almıştır, çarpıtır. Utanmaz bundan!


Haklarını yemeyelim, kullanışlı ve aptal olduklarını kendileri söyler. AB kuyrukçusu, ABD mandacısı, tersten oryantalist olmaları ortak özellikleridir. Cemaatleri sivil toplum diye kakalamak ilk işleridir. Soros türü vakıflardan aldıkları mamalarla semirirler. Kurucu lidere(Mustafa Kemal) küfür etmekte beis görmez, Abant Toplantısı’nda demokrasi dersi verirler. Üstelik kankaları darbeci çıkınca, en önce onlar satar. Liberallik derin bir kıvraklık ister. Sormazlar mı insana: “Birader cemaat kanalları kapanırken en önce sen koştun/zırlamadın mı, elinde Taraf gazetesi insanların haksız yere mahpus olmasında senin rolün yok mu?” diye.

Bu liberal hastaların en çok kullandığı sözcük “kandırıldım”dır. O kadar sık ve kolay kanarlar ki, bir zaman sonra hangi konuda, nasıl kandırıldığı unutulur. Bir tarihi yoktur liberalin. “Dün dündür, bugün de bugündür” düsturu üzerinden tüm geçmişi her an temize çekilir. Hesap sorma olanağınız kalmaz. Herhangi bir yasayla bağlı değillerdir. Ne etik, ne hukuki sorunları yoktur. “kandırıldık” sözcüğü liberalin dilinde “zamazingo”nun muadilidir. En önem verdikleri eşyaları gardıroplarıdır. Türban, fes, ucu aşağı doğru bıyık, takke, teşbih, çarşaf, çiçekli kravat, kokulu don, pötikare ceket başlıca giysileridir.

Geçen hafta sonu adında “demokrasi” olan bir toplantı yapıldı. Bir grup insan yeni birlik arayışına girişmiş. “Ne kadar kalabalık olursak sözümüz o denli haklıdır” türünden bir algı yaratmak isteyen bir kalabalıktan söz ediyorum. İçinde yılların cefakeş devrimcileri, sendikacıları, örgütleri de var. Lâkin alabildiğine sabıkalı ve yukarıda tarifini yaptığım liberaller hepsini esir almış. Hayret ettim doğrusu; bunca siyasal deneyim sahibi kimsenin, hâlâ bu liberal kenelerle iş görmesine!

Daha düne dek RTE’nin koalisyon ortağı olan bu insanlarla ne gibi bir cephe oluşturacaklar çok merak ediyorum doğrusu!

İçinden geçtiğimiz günler keskin düşünsel ayrılıkların açığa çıktığı, toplumsal ayrışmaların derinleştiği ve sözün, örgütlü olmanın çok daha önemli olduğu zamanlardır. Her dönem iktidar yanaşması olup, şimdi sızlanarak “biz ettik siz etmeyin” diyen bu liberallerle işiniz ne? Ayrıca yıllarca liberaller yüzünden mahpus yatan, intihara giden insanlara sormadan, bu kişileri affetme/helalleşme/temize çıkarma yetkisini nereden bulur bu örgütler? Büyük, çok ciddi bir yanlıştır bu. Cehenneme giden yol iyi niyet taşlarıyla döşelidir.

“Birleşik Haziran Hareketi”, “Aydınlanma Hareketi” gibi örgütlenmeler ciddi çabayla, ortak bir yol giderken, neden liberallere gereksinim duyuldu acaba? Laik, cumhuriyetçi, sınıf bilinci olan ve Gezi ilkelerine bağlı bir güç asla YAEci/Liberallerle sulandırılamaz. O(HAL)de iyi karar vermek lazım. Adorno ne diyor “Yanlış hayat, doğru yaşanmaz!”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,494AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İran’dan ‘İngiltere’ye ait ikinci bir tankere alıkonuldu’ iddialarına yalanlama

İran, Hürmüz Boğazı'nda İngiltere'ye ait bir petrol tankerini daha alıkoyduğu yönündeki iddiaları...

Trump ‘Türkiye konusunda önemli hatalar yapıldı’ demişti, senatörlere toplantı davetiyesi gönderdi

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Türkiye ve S-400 konusunu görüşmek üzere önde gelen...

Başak Demirtaş: Az önce ziyaretten çıktım, hepinize çok selamları vardı

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, Twitter...

Gazze sınırında İsrail saldırısı: 97 yaralı

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada Filistinlilerin Gazze-İsrail sınırında devam ettikleri Büyük...

İran Devrim Muhafızları: Hürmüz Boğazı’nda bir İngiliz tankerine el koyduk

Hürmüz Boğazı'nda seyir halinde olan İngiliz bayraklı Stena Impero isimli tankerle temas...

Erzincan’da gıda zehirlenmesi şüphesi: 21’i çocuk 56 kişi hastaneye kaldırıldı

Erzincan'da, gıda zehirlenmesi şüphesiyle 21'i çocuk 56 kişi tedavi altına alındı.

Güvenlik soruşturması bahanesiyle görevine son verildi

Şişli Meslek Yüksek Okulunda Mart ayından beri sözleşmeli olarak öğretim görevliliği...

Yapı Kredi Yayınları’ndan Evliyâ Çelebi’ye ‘Kürdistan’ sansürü

Yapı Kredi Yayınları, 17. yüzyılda Evliyâ Çelebi tarafından kaleme alınan 10 ciltlik Evliyâ...

Digiturk ödeme yapmadı, futbol kulüpleri ihtar çekti

İddiaya göre Spor Toto Süper Lig'de mücadele eden futbol kulüpleri, 8 Temmuz'da...

AKP’li belediye başkanı: 30 Ağustos halkı ilgilendiren bir bayram değil

AKP'li Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, diğer bayramların aksine 30 Ağustos'ta...

Sonraki haber