Anasayfa SPOR Bir fotoğrafın öyküsü

Bir fotoğrafın öyküsü

Yıllar önceydi. İnternette adeta kaybolduğum bir günde eski fotoğraflar arasında yolculuğa çıkmış, İngiltere’de çekilen bir kareye aşık olmuştum. Böylece adını hiç bilmediğim bir futbolcunun hayatını okumaya başlamıştım. O zamanlar kültür-sanat alanında çalışıyor sadece kendim için top sektiriyordum…

İkinci Dünya Savaşı sonrasının en büyük yıldızlarından biriydi Tom Finney. Bugün adının biraz gölgede kalmasının esbab-ı mucibesi, hayatını adadığı Preston North End’den başka takımda oynamaması olsa gerek. Arsenal’in namağlup şampiyon olduğu 2003-2004 sezonunda adını sıkça duyduğumuz camia, 115 yıl önce aynı başarıyı tekrarlarken, Topçular’dan daha da ileri gidip Federasyon Kupası’nı da kazanmıştı. Ligde son kez 1890’da mutlu sona ulaşan ekip, bayrak adamıyla yeniden şaha kalkacaktı…

Yaşasa bugün 95. yaşını kutlayacaktı azim abidesi. Milyonların hayatını donduran yıkımda orduda sahne almıştı. Hattâ Kuzey Afrika’da futbol oynadıklarından Ömer Şerif beyazperdeye transfer olurken, o yeşil sahalara adımını atacaktı.

Geç olmuştu, güç olmamıştı. 24 yaşındaydı…

Harbin bitimini müteakip efsanesi olacağı camianın formasıyla tanışan Finney, bir yandan da tesisatçılık yapıyordu. Zira top koşturmaktan ziyadesiyle para kazanmıyordu; hayatını kazanması gerekiyordu.
bir-fotografin-oykusu-268715-1.
Preston tesisatçısı çimlerde o kadar göz doldurmuştu ki ilk resmi maçının üzerinden bir ay geçmeden milli olmuştu. İngiltere için 76 kez sahne alan forvet, bu karşılaşmalarda 30 gole imza atmıştı.

1953’te Arsenal şampiyon olurken, aynı puandaki Preston ikincilikte kalıyordu. Açığın performansı, bir ömür evvel ligin kurulduğu günlerde fırtınalar estirmiş camiada yine yüzleri güldürmeye başlamıştı.

Yılın oyuncusu seçildiği 1954’te Wembley’e Federasyon Kupası’nı kaldırmak için ayak basan Finney ve şürekâsı West Bromwich Albion’a diş geçiremiyordu. Otobiyografisinde sakat olduğunu yazacak oyuncu, takımını kurtaramamıştı. 1957’de yine senenin en iyisi o olurken, ertesi yıl Preston’u yine ikinciliğe taşımıştı.

38 yaşında futbola veda eden efsane, aslında ileri ucun her noktasında sahne almıştı. İki ayağını da mükemmel kullanmış, hızını sert şutlarıyla süslemişti. Bir dönem takım arkadaşı olan Liverpool’un efsane hocası Bill Shankly’nin hakkında dediklerine kulak vermeli: “Onu hangi takıma koyarsanız koyun, yaşı ne olursa olsun iyi oynayacaktır, yağmurluk giyse bile.”


Centilmenliğiyle de örnek olan efsanenin 1956’da Stamford Bridge’de çekilen fotoğrafı, yılın en iyi karesi seçilmişti. O enstantanenin heykeli 2004’ten beri Preston’ın stadyumu önünde futbolseverleri selamlamaya devam ediyor.

Bugün adına tribün olan efsane o anı şöyle anlatmıştı: “Santra öncesi başlayan sağanakla bir anda sahada göletler oluşmuştu. Bugün olsa maç oynanmazdı. Bir savunma oyuncusunu geçerken, top sulara gömülüyordu.”
Bu kareyi ilk 2003’te görmüş, ertesi yıl heykelinin Preston’da stadyumun önüne yerleştirildiğini haberini okumuştum. Finney’i ilk olarak 2012’de 90. yaş gününde kaleme aldığımda henüz hayattaydı. 2014’te vefat haberini aldığımda o fotoğrafa yine uzun uzun bakmıştım.

Nereden nereye değil mi…

- Reklam -

SON HABERLER

Los Del Fuego isimli grubun solisti sahnede yaşamını yitirdi

‘Los Del Fuego’ ismindeki müzik grubunun solisti, Arjantin’de bir programda sahne aldığı...

CHP’li Purçu: Mahallelerimizde “Her şey çok şukar olacak” diyerek çalışacağız

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Roman milletvekili Özcan Purçu, 23 Haziran 2019 tarihinde yapılacak...

Bolu’da alt geçitleri su bastı

Bolu'da, gece başlayıp sabaha kadar etkili olan sağanak nedeniyle alt geçitleri su...

Kedi evine dönüştürülen karavanı siteden atmak istiyorlar

Antalya'da iki emekli öğretmenin, kedilerin olumsuz hava koşullarından korunması için satın aldığı...

Şiddete karşı şiir

KADİR İNCESUVolkan Hacıoğlu yaptığı çevirilerin yanı sıra...

Yabancıların ilgisi elektrik sektöründe

Türkiye'de en çok kapanan şirketler elektrik şirketleri olurken yabancı sermaye krizle boğuşan...

Cumhuriyet kurdu AKP iktidarı sattı

AKP iktidara gelmeden önce 116 milyar dolar borcu olan Türkiye’nin bugün 445...

Kuşkucular, idealistler ve hazırcevap kadınlar

Kimin lafıydı hatırlamıyorum, bir yerde şöyle bir şey okumuştum: “Kuşkucular her zaman...

Cannes 2019: Beyazperdede özgürlük, eşitlik, dayanışma

Vecdi SayarCannes Festivali 72. Yaşını kutluyor bu...

Sakar Şakir filmi gerçek oldu: ‘Hayırsever’ bakkalın veresiye defterini satın alıp, 20 kişinin borcunu ödedi

Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde kimliği meçhul bir hayırsever, bakkalın 6 bin 857 lira...

Sonraki haber