-Reklam-
Anasayfa SPOR Bir ihtimal daha var…

Bir ihtimal daha var…

Çoğumuz yorumlar kralı Ömer Üründül’e mal etsek de futbol dünyasında yöneticiden spikere çokça kullanılan bir tabir: Üç ihtimalli maç. İlk bakışta kulağa saçma gelip ‘başka ne olacak?’ dedirtse de aslında bu tabir –en azından artık- oyunun ortada olduğunu anlatmak için kullanılıyor. Örneğin bugün oynanacak Fenerbahçe-Galatsaray maçı için de üç ihtimalli diyebiliriz; zira her üç sonuç da ligin gidişatını farklı bir yöne götürebilir. Galatasaray yenerse puan farkı açılır ve Galatasaray şampiyonluğa bayağı yaklaşmış olur. Berabere kalınırsa hesap makineleri yeniden ele alınır ve hesaplamalar başlar. Fenerbahçe yenerse de oyun tekrar start alır ve Fenerbahçe, ‘Ben hâlâ buradayım’ mesajını verir.’

Lakin ihtimal sayısı ne olursa olsun sanırım futbolu bu kadar büyük kitlelere sevdiren tam da bu ‘ihtimal’dir. Her ne kadar bir favori olsa da futbolda her şey mümkündür. Yani boşa değil ‘top yuvarlaktır’ demek. İhtimale inanmak yürek ister, inanç ister, tutku ister. İşte tam da bu nedenle ‘ateşlidir’ taraftar. Hele ki bu ihtimal daha küçük, imkânları daha kısıtlı bir takım için bekleniyorsa daha da heyecanlı daha da güzel.


Şu sıralar çok popüler olan La Casa De Papel’de Kamerun ve Brezilya üzerinden yapılan bir gönderme var. Banka soygunu yapan takımın lideri Profesör, halkın neden onların tarafında olacağını anlatırken soruyor: “Brezilya ve Kamerun maç yapsa kimin yenmesini istersiniz?” İstisnasız herkes “Kamerun” diyor. Halkın her zaman daha az imkânlı, mağdur ve düşük ihtimalin peşinde tutkuyla koşanın yanında olacağı mesajı veriliyor. Tabii “Kamerun Planı” çok inanç ve bağlılık istiyor. İnanmak ve peşini bırakmamak istiyor.

Şimdi düşünüyorum da o ihtimal olmasa bir Türk takımının çok güçlü bir Avrupa devi karşısındaki maçını nasıl o kadar heyecanlı izleriz? Çok düşük bütçeli bir Anadolu takımı bir kupa maçında karşı karşıya geldiği üç büyükleri eleme ihtimaline inanmasa nasıl o maça çıkar? O taraftar Anadolu’nun bir ucundan nasıl İstanbul’a deplasmana gelir? O ihtimal düşük de olsa gerçekleşme şansı olduğunu bilmek değil mi o gücü veren?

Her taraftar bir ihtimalin peşinde koşar. O ihtimal bazen ölmek kadar uzaktır bazen çok daha yakın gelir. İhtimal ne kadar düşükse o kadar inanç ister, o kadar tutku ister. Ve bence asıl taraftarlık da odur. “İyi günde, kötü günde taraftarın senle”nin içini de işte o tutku, o inanç doldurur. Bu nedenle belki gerçek taraftarı görmek için ihtimali düşük maçlara bakmak gerekir. Farklı biten ilk maçın ardından yapılan rövanş maçına, şampiyonluk yarışını lig bitmeden terk eden takımın taraftarına, mağlubiyet serisine girmiş bir takımın tribünlerine bakmak gerek. Sadece “bir ihtimal” bile kalsa orada olmaya, destek vermeye ve Brezilya karşısındaki Kamerun gibi de olsa inançla ve tutkuyla orada olanlara…

- Reklam -

SON HABERLER

TÜGVA, Danıştay kararına uymadı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Yüksek...

Rabia Naz soruşturmasında en önemli delil karartıldı: Metruk ev yıkılmış!

Rabia Naz’ın üzerinde tespit edilen talaş parçalarının okul yolu üzerindeki metruk bir...

İBB, Irak’tan kaçan Haşimi’ye makam şoförü tahsis etmiş

AKP’li eski bakan Egemen Bağış’ın 13 yıldır makam şoförlüğünü yapan M.G’nin ardından,...

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’dan İmamoğlu’na tebrik ziyareti

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen,...

Malatya’da tren kazası: Maden yüklü vagonlar devrildi

Malatya'nın Hekimhan ilçesinde lokomotiften ayrılan demir cevheri yüklü vagonlar, garda bekleyen boş...

İznik’e kar yağdı

Bursa'nın İznik ilçesinde kar yağdı. Öğle saatlerinde başlayan kar yağışı yüksek kesimlerde...

Gebze’den sonra Kızıltepe: Anneler yerde sürüklendi

Mardin Kızıltepe’de açlık grevi eylemlerine dikkat çekmek için açıklama yapmak isteyen Barış...

Erdoğan, AKP İstanbul İl Başkanlığı’nda

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP İstanbul İl Başkanlığına...

14 yaşındaki iki çocuk 9 kişiyi öldürmeyi planlamaktan gözaltında

ABD'nin Florida eyaletinde 14 yaşındaki iki kız çocuğu, dokuz kişiyi öldürmeyi planladıkları...

Cumartesi Anneleri 734 haftadır direniyor

Cumartesi Anneleri/İnsanları, 734. açıklamalarını da İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'nin bulunduğu...

Sonraki haber