Bir karanlık Roboski yılı daha…

Doğrudur, ‘katliam’ söylemesi zor bir kelimedir. Üzerinde milyonlarca hayatın ağırlığı vardır. Sadece katilin değil görüp de yüz çevirenin, duyup da kulak tıkayanın günahını da taşır. Kabul de etsek, inkar da etsek sonsuza dek yaşar. Bu bir anlamda insanın belleğine saplamak zorunda kaldığı bir çapadır. Asla, ama asla unutulmamalıdır. Aksi halde tekrarlanması sadece bir an meselesi, etkisi ebedidir. İnsan, ne kadar dilerse dilesin yaşama ettiği zulümden kaçamaz. Unutsa da, unutmasa da… Bu yüzden, siz istediğiniz kadar yaşananı yaşanmamış, sayın; olan olmuş ve insanın hayata karşı işlediği suçlar hanesine yazılmıştır.

•••


28 Aralık 2011 gecesi çoğu çocuk 34 kişi, Şırnak’ın Uludere ilçesinin Roboski köyünde devletin savaş uçaklarından atılan bombalar sonucu öldü. Aileler, 6 yıldır her perşembe günü yakınlarının mezarı başında buluşup adalet talep ediyor. 2013 yılında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma dosyası hakkında ‘görevsizlik’ kararı verip dosyayı Genelkurmay Askeri Savcılığı’na göndermiş, Askeri Savcılık ise 2014 yılında dosyaya ‘takipsizlik’ kararı vermişti. Bunun üzerine dosya Anayasa Mahkemesi’ne taşınmış ancak başvuru 2015 yılında bazı ‘eksiklikler’ olduğu gerekçesiyle reddedilmişti. Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu tarafından hazırlanan, ailelerin acılarını paylaşma iddiasında olan ve AKP’li üyelerin oylarıyla kabul edilen raporda olay aydınlatılmamış ve faillerin izine rastlanmamıştı. Roboskili ailelerin adalet arayışı, meclis; sivil, askeri ve yüksek olmak üzere her çeşit mahkeme tarafından sonuçsuz bırakıldı.

•••

Roboski’de 34 sivilin TSK’ye ait uçaklardan atılan bombalarla öldürülmesinin üzerinden 6 yıl geçti. Katliamdan bu yana tek bir sorumlu yargı önüne çıkarılmadı, ceza almadı. İç hukuk yollarını tüketen dava son bir yıldır, faillerin bulunması talebiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin önünde. Hükümet, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra tutuklanan bazı komutanların Roboski’de parmağı olduğunu ima etti ancak bugün hiçbiri katliamdan dolayı yargılanmıyor. Suçtan ve suçludan bahsedilen bir ortamda yargılama ve cezalandırma mekanizmasının işletilmiyor olmasının tek bir sonucu var; o da katliamın üzerinin örtülmesi, yaşananların karanlığa gömülmesi!

•••

Ailesinden 11 kişiyi katliamda kaybeden ve defalarca gözaltına alınıp hedef gösterilen HDP Şırnak milletvekili Ferhat Encü 1 yıldır tutuklu. Roboskililer, yüzde doksana varan bir oy oranıyla seçtikleri vekillerinin cezaevine atılmasının nedeninin aslında davanın peşini bırakmayan halka gözdağı vermek için olduğunda hemfikir. Kaldı ki Diyarbakır Kayapınar Belediyesi’ne atanan kayyum, Roboski’de öldürülen 34 kişinin adlarının yazılı olduğu ‘Roboski Anıtı’nı söktürerek meselenin aynı zamanda hafızalardan da silinmek istendiğini tartışmaya fırsat bırakmayacak şekilde kanıtladı. Devletin içine sızmasına göz yumulmuş Fethullahçıların Roboski’de parmağı olduğunu düşünmenin tuhaf bir yanı yok. Sorun bundan şüphelenip de hiçbir şey yapmamakta, hukuki yolların kapatılıp, hafızaların sıfırlanmaya çalışılmasında.

İlginizi çekebilir:  Erdoğan'ın mitinginde bedava çay kavgası

•••


HDP’li vekiller tarafından 2017’nin Ocak ayında Meclis’e sunulan ve Roboski katliamının yeniden araştırılmasını talep eden önerge ‘katliam’ kelimesinin ‘kaba ve yaralayıcı’ olduğu gerekçesiyle reddedildi. Doğrudur, ‘katliam’ söylemesi zor bir kelimedir.

Üzerinde milyonlarca hayatın ağırlığı vardır. Sadece katilin değil tanıkların da günahını taşır. Katliam, insanın açtığı en büyük yaradır. Unutturmaya çalıştıkça azar, azdıkça tekrarlar. Siz iyisi mi hep hatırlayın. 6 yıl önce, yeni bir yıla günler kala, ekmeğinin peşinde çoğu çocuk 34 kişinin savaş uçaklarıyla bombalanarak öldürüldüğünü ve bu katliamın cezasız bırakıldığını hiç unutmayın.

BİZİ TAKİP EDİN

360,685BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,094,950TakipçiTakip Et
8,362AbonelerAbone

MEB akla ve bilime yatırım yapıyormuş!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Malatya'da Erman Ilıcak Fen Lisesi’nin temel atma...

Eğitimde istenilen hedefler ıskalandı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2015-2019 yılları arasında gerçekleştirmeyi planladığı faaliyetlerin yüzde 58’inde...

‘Amiral Gemisi’nden iktidarın teknesine…

Kısa bir süre önce el değiştirerek iktidara yakın Demirören Grubu’nun kontrolüne geçen...

17 yılda 10 milyar zarar yarattık her kalemden

Sayıştay, Meclis adına kamu idarelerinin gelir ve giderleri ile mallarının kullanımını denetlemek...

Kâğıttan yeni bir dünya

Sukurusu, Uygulama Merkezi’nde, ‘alt tarafı kağıt’ denilerek atılan atıklar, yepyeni ürünlere dönüşüyor....

SON HABERLER

Güney Kore yanlışlıkla füze attı

Güney Kore'de başkent Seul'un güneyindeki Chuncheon'da askeri üste konuşlu Cheolmae-2 Hava Savunma...

Dolandırıcılık çetesi lideri vergi rekortmeni olmuş

Kayseri'de 'postacı', 'kurye' ve 'vergi dairesi çalışanı' gibi davranıp, tebligat imzalattıkları kişilerin...

Hollanda’daki saldırıyla ilgili 3 gözaltı

Hollanda polisi 3 kişinin öldürülüp, 5 kişinin de yaralandığı saldırı ile ilgili...

Gazeteci Gülden Aydın hayatını kaybetti

Bir süredir pankreas kanseri tedavisi gören araştırmacı gazeteci Gülden Aydın, yaşamını yitirdi.

Aksaray’da ‘ucuz halı’ izdihamı

Aksaray'da halı satışı yapılan iş yerinin açılışa özel yüzde 70'e varan indirimi...

Erdoğan: Yeni Zelanda saldırgandan hesap sormazsa biz sorarız

Zonguldak Ereğli'deki mitingde konuşan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,...