Anasayfa SİYASET Bir millet kurgulanıyor!

Bir millet kurgulanıyor!

Yeni Türkiye’nin en derin selfiesi de tamamdı.

Yasaları ihlal etmenin övünülesi bir muktedir güç gösterisine dönüştüğü yurdumuzun insana karşı işlenen suçu ‘yücelten’ katil sevici örfü, bir cinayet büro amiri ve komiserin hayranlık duyguları içinde bir katille çektirdiği özçekimle abideleşmişti.

Milli katilleri cezaevi kapısında davul zurnayla karşılayıp, beş yıldızlı otelde ağırlayan, katile katilliğini yaşatmadan celebrity muamelesi yapan ‘düşünsel iklim’ yine adi suçlulara bağrını açıyordu.

Bir muhalif tweet atan öğrenciyi okulunda, barış bildirisine imza atan akademisyeni sabaha karşı evinde gözaltına alıp tecride koyan Fiili Rejim’in kolluk güçlerinin üç kişinin katil zanlısına gösterdiği teveccüh tabii ki tesadüf değildi.

Suçlu ile yasaları temsil eden kamu yetkilisi arasındaki aşılamaz hukuki sınırlar rejim tarafından silinince ‘can alan fiziksel şiddete’ karşı duyulan taşkın gıpta gizlenemiyordu.


Herhalde güvenlik güçlerini üç yıl boyunca atlatmayı başardığı için takdir gören katil dehasının tek eksiği şimdilik sığınmadığı ‘milliyetçi-maneviyatçı’ söylem olmalıydı.

Öyle değil mi? Metro Turizm’in araçta uyuyan yolcu kız öğrenciye cinsel saldırıda bulunan muavini, kendini feribotta ‘mini etekli’ kadın görünce tahrik olduğunu söyleyerek savunmuştu.

Cinayet, tecavüz ve taciz dört duvar arasından çıkıp Yeni Türkiye’de kamusal alanda kirli dalgalar halinde yükselirken, adi ‘sapkın’ suçlular bile egemen söylemin yanına hizalanmasını biliyorlardı.

Ve işlenen bu çirkin suça kazandırılacak meşruiyet Yeni Türkiye’nin üretmek istediği ‘millet projesine’ uygun olmadığı her fırsatta siyasi iktidar tarafından kaygıyla işaret edilen ‘mini etekli kadın’ imgesinden sağlanmaya çalışılmıştı.

İslamcı-milliyetçi rejimin özellikle alt taban kitleye doğru seslendirdiği ‘milli toplumu’ biyolojik olarak yeniden üretmekle görevlendirdiği ‘tam kadın’ tarifine uymayan kadının kıyafeti rahatlıkla suçlu saldırganın ana savunmasına girmişti.

Yani ‘milli projemize’ aykırı giyinmiş kadın tarafından ağır tahrik edilen muavin, otobüse binince kız öğrenciye saldırısını gerçekleştirmişti.

Ahlaki ve hukuki sorumluluktan kendini muaf hisseden, böylesi dürtüsel, seçtiği nefret ya da haz objesine doğrudan hamle yapan ‘erkek yığınlar’ sokakta, otobüste, okulda, camide Yeni Türkiye etrafında gövdelenirken…

‘Vatan-millet-bayrak’ söylemi ve milli hassasiyet atıfları en vahşi cinsel suçlardan linç teşebbüslerine, sivil vatandaş katlinden ırkçı nefret suçlarına kadar geniş bir fail grubunu aklamaya yaramakla kalmıyor.

Yeni Türkiye’nin işsiz, güvencesiz, canı sıkılan, tüketime katılamayan, burnundan soluyan, eziklik duygularına gark olmuş milyonlarca yoksul genci azgın ‘lümpen kültürün’ sokak temsilleri olarak İslamcı-milliyetçi rejime uzay mekiği gibi eklemliyordu…

Hayret duygusu yitmiş, ölüm kültünü her gün boğazını patlatarak çağıran, hukuksuzluğun tek norm kabul eden, PKK ile karşılıklı şiddet işbirliği yaparak Başkanlık projesine koşan Yeni Türkiye’nin bu ‘aktif sivil’ kuvvetleri talimatla yönlendirildikleri güncel ‘milli tehdide’ doğru hızla mobilize ediliyorlardı.

“Milletin iradesine teslim, millet gerekeni yapar, millet bedelini ödetir” ifadeleri tabii ki açıktan ‘lümpen güruh/rejim muhafızlarına’ verilen “harekete geçiniz” talimatıydı.

Böylece aralarına adi suçlular, cinsel saldırı, adam yaralama, uyuşturucu suç sabıkalı olanların karıştığı ‘lümpen tetikçi güruh’ gün oluyor şehit cenazesinde Kılıçdaroğlu’nu mermiyle tehdit ediyor, gün oluyor bol tekbirli linç gösteri timi olarak stat, üniversite, iş yeri basıyor, siyasetçi, gazeteci, hakem dövüyor ve kitlelerin nezdinde gereken itibar kıyımı ve aşağılama operasyonu gerçekleşiyordu.

Kolay değildi ‘bir millet kurgulanıyordu’; bu tahayyülde kadın üzerine kurulan İslamcı tahakkümün artırılması, siyasi muhaliflere yönelmiş saldırganlıkla ‘gayri-milli’ unsurların pekiştirilmesi ve ‘ezik lümpen kitlenin’ korkularının depreştirilmesi rejimin eşgüdümlü propaganda-şiddet mekanizmaları tarafından sağlanıyordu.

Sonuçta adi suçlu bir katille çekilmiş bu özçekim “neredeyiz biz, burası neresi” sorusunu birilerine sorduruyorsa ne ala idi.

Eğer sordurmuyorsa biz de o özçekimde arka plana yığılmış ‘millet’ olmuştuk demekti zaten…

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,517AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Karar yazarı Albayrak: Geçmişte Erdoğan’a soru sormak yerine iltifat yağdırmam yanlıştı

Karar gazetesi yazarı Hakan Albayrak, sosyal medya üzerinden 17-25 Aralık sürecinde katıldığı...

‘Ülke ekonomik krizle karşı karşıyayken Saray’ın 5 aylık harcaması 1 milyar TL’yi aştı’

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Genel Koordinatörü Veli Ağbaba, hazırladığı...

Nijerya’da kaçırılan 4 Türk için operasyon başlatıldı

Nijerya’da 4 Türk vatandaşı Cumartesi gecesi kimliği belirsiz kişilerce fidye için kaçırıldı....

Babacan ekibi parti kurmak için temaslarını sürdürüyor

AKP’den kopup yeni parti kurma çalışmaları yapan Abdullah Gül’ün, Ali Babacan’ın ve...

İran: ABD ajanlarını gözaltına aldık

İran İstihbarat Bakanı Mahmud Alevi, ülkede "ABD ve yabancı ülkeler adına casusluk...

Adana’da bir kişi daha metil alkol zehirlenmesinden yaşamını yitirdi: Toplam ölü sayısı 22 oldu

Kozan ilçesinde, geçen 14 Temmuz'da alkol içen A.D., fenalaşınca yakınları tarafından Kozan...

AKP’li vekilden hükümete eleştiri: Kanuna destek vermedim

AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarını ilgilendiren düzenlemeler...

İran’dan İngiltere’ye: ABD sizi bataklığa çekmeye çalışıyor

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'u hedef...

Adam Peaty’den dünya rekoru: 57 saniyenin altına inen ilk sporcu

Adam Peaty, Güney Kore'de düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda erkekler 100 metre kurbağalamada dünya...

Didim’de deniz temizlendi, halı bile çıktı

Aydın'ın Didim ilçesinde, protokolün de katılımıyla dalgıçlar tarafından yaklaşık bir saat temizlik çalışması...

Sonraki haber